تاریخ خبر: کد خبر: 481

گزارش محرمانه از درون یک شرکت هرمی در مشهد

به گزارش قاصدنیوز ، روزنامه خراسان نوشت:

مجذوب حرف هايش شده ام انگار طلسمم کرده اند، با اين که براي تهيه گزارش آمده ام ، آن چنان ماهرانه و با هيجان از سود و درآمد سرشار اين شرکت صحبت مي کند و براي جلب اعتماد شماره تلفن هايي از وزارت صنعت، معدن و تجارت، و يکي از سايت هاي مرجع در اختيارم قرار مي دهد و مدام تاکيد مي کند: تحقيق کنيد و مطمئن شويد که اين شرکت هرمي نيست ...

 

مردم چه مي گويند؟

ولي آن سوي سکه هم مردمي هستند که با باور اين حرف ها، ضررهاي مادي ، روحي و رواني فراواني متحمل شده اند، آن ها مي پرسند «چرا اين شرکت هاي هرمي را رسوا نمي کنيد؟ چرا کسي مانع از فعاليت اين شرکت هاي هرمي نمي شود؟». «پسرم جذب يک شرکت هرمي شده است ...» اين صحبت هاي شهروندي است که با ما تماس گرفته است.

 

شهروند ديگري نيز تماس مي گيرد و مي گويد: شرکت... مدعي فروش محصولات يک شرکت معتبر غير دولتي است و هر فردي که عضو و فروشنده اين شرکت شود، بايد 3 نفر ديگر را معرفي کند، فرزندم در اين شرکت عضو شده و هرچه پس انداز داشته، به حساب نماينده شرکت در مشهد واريز کرده است. به هر ميزان که او خريد انجام دهد، بخشي به افراد بالاسري در ساختار هرمي واريز مي شود...شهروند ديگري نيز مي گويد: همسرم در شرکتي هرمي مشغول به کار شده است و هر چه پس انداز داشته ايم را در اين شرکت به باد داده است. اين شهروند که تحقيقاتي کلي درباره فعاليت اين شرکت انجام داده است، محل برگزاري جلسه هاي اعضاي شرکت براي آموزش و"پرزنت"کردن را در يک زير زمين در حوالي بولوار... و پارک... اعلام مي کند.

 

ورود خبرنگار به هرم!

در پي تماس شهروندان با روزنامه و گلايه آن ها ازجذب افراد در شرکت هاي هرمي، درصدد برآمدم تا براي تهيه گزارش، به عنوان متقاضي وارد شرکت هاي هرمي شوم؛ از طريق يک واسطه به يکي از فعالان شرکت هرمي معرفي مي شوم ، او ساعت و مکان قرار ملاقات را پيامک مي کند و علاوه بر مکان و زمان قرار ملاقات مي نويسد: «فرصت بزرگي نصيب شما شده است، تجارتي بزرگ بدون سرمايه گذاري مي توانيد انجام دهيد. البته بايد تلاش کنيد تا درآمدي بي نظير داشته باشيد، فرصت را از دست ندهيد ديگر مشخص نيست دوره آموزشي اين شرکت وجذب افراد چه زماني باشد...»در فاصله زماني برگزاري دوره آموزشي که براي جذب افراد است، چند بار فرد رابط تماس مي گيرد، پيامک مي دهد و ارتباطي دوستانه! برقرار مي کند...عصر روزي که اعلام کرده بود، به آدرس اعلام شده مي روم، اين جا بولوار... است تعدادي دختر و پسر ايستاده اند و سرگرم گفت و گو هستند، از صحبت هاي آن ها متوجه مي شوم اين جا همان شرکت... است ، چند دقيقه بعد جواني که تلفني با او قرار گذاشته بودم از راه مي رسد؛ به نظر مي رسد او با بقيه افراد حاضر آشنايي دارد و با اسم کوچک صدايشان مي زند!

 

يک نفراز ساختماني که ما کنارش ايستاده ايم، خارج مي شود و افراد را دعوت مي کند که براي شرکت درکلاس آموزشي وارد ساختمان شوند. وارد ساختمان شده و به طبقه زيرزمين راهنمايي مي شويم. البته اين زيرزمين در گذشته آزمايشگاه بوده و اکنون به مکاني براي برگزاري جلسه توجيهي و آموزشي اين شرکت هرمي تبديل شده است. کلاس چند دقيقه اي با تاخير آغاز مي شود ، فرصتي پيدا مي کنم کمي درباره اين مکان جست وجو کنم، در انتهاي سالن اتاقي قرار دارد که ذهنم را به خود مشغول مي کند چون جلوي درورودي فردي ايستاده وبه اعضاي قديمي شرکت، اجازه ورود مي دهد و به نظر اين اتاق مکاني خلوت است که تازه واردها اجازه ورود به آن پيدا نمي کنند...

 

کلاس "آموزشي"!

صندلي ها مانند کلاس هاي درس چيده شده و ميزي هم مثل ميز معلم در جلو قرار داده شده است، به دنبال سرنخ يا نشانه اي از فعاليت اين شرکت مي گردم ، روي ديوارها پوستر هاي تبليغاتي همان شرکت معروف توليدي نصب شده است، تابلوي روي ميز نظرم را به خود جلب مي کند «مجوز فعاليت بازاريابي شبکه اي» بالاي اين مجوز نام وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکزاصناف و بازرگانان ايران ودبيرخانه هيئت عالي نظارت به چشم مي خورد.

 

از" نت ورک" تا "هرم"

دقايقي بعد البته با تاخير، جلسه آموزشي با عنوان «آشنايي با تجارت نت ورک مارکتينگ» آغاز مي شود و جواني که حدود 30 سال دارد، خود را نماينده کمپاني ....، بزرگ ترين هلدينگ خصوصي کشور که از سال 1362 فعاليت هاي اقتصادي را شروع کرده است، معرفي مي کند.اين تبليغاتچي حرفه اي وقتي هرمي را پاي تخته رسم مي کند، از حاضران سوال مي کند: اين تصوير چه چيزي را به ياد شما مي آورد؟ يکي از حاضران بلافاصله عنوان مي کند: شرکت هاي هرمي و گلدکوئيست ها!

 

تفاوت اين هرم با گلدکوئيست

اين جوان براي اين که فعاليت شرکت هرمي اش را توجيه کند با خونسردي مي گويد: درست است، آنچه مي بينيد ساختاري هرمي است اما اين هرم با هرم شرکت "گلدکوئيست" تفاوت دارد؛ چون در شرکت هاي هرمي کالايي رد و بدل نمي شود و قيمت سکه هايي که به افراد فروخته مي شود، يک دهم سکه طلا ارزش دارد.تقريبا بعد از پايان صحبت هاي او قانع و مشتاق جذب در اين شرکت مي شوم؛ فکر مي کنم اين شرکت قانوني است و بر اثر سوءتفاهم برخي افراد با روزنامه تماس گرفته بودند؛ اين يک تجارت پرسود است و...

 

اپيزود اول

بيش از 15 سال از زماني که دانش آموز دبيرستان بودم گذشته ولي به خوبي يکي از هم کلاسي هايم را به خاطر داشتم. وقتي داخل تاکسي او را ديدم که از محل کارش بازمي گشت، شماره تلفن او را گرفتم. او هم شماره تلفنم را گرفت. قرار شد به ياد روزهايي که در دبيرستان با يکديگر بوديم هراز چندي با يکديگر ملاقات کنيم چند روز بعد همين دوستم تماس گرفت و درخواست کرد که او را ببينم، گفت برايش مشکلي پيش آمده است که بايد با من درميان بگذارد شايد بتوانم به او کمک کنم. سر قرار مي روم، بي مقدمه مي پرسد مي خواهي يک شبه پولدار شوي؟ جا مي خورم! قرار بود مشکلش را مطرح کند، موضوع چيست؟ او توضيح مي دهد: اگر مي خواهي پولدار شوي بهترين راه اين است که در شرکت ... سرمايه گذاري کني. بچه هاي شرکت از دوستانم هستند و مي توانم تو را معرفي کنم تا سود خوبي ببري، من خودم هم در اين شرکت سرمايه گذاري کرده ام، حرف هاي او را کامل شنيدم او که تصور مي کند صيد خوبي به دام انداخته است مرا به "شرکت" مي برد، از اين جا به بعد "پرزنت" جواني حدوداً 25 ساله آغاز مي شود.او از شبکه اينترنت، شبکه هاي خريد و فروش کالا تا روش هاي تجارت و بازاريابي مارکتينگ صحبت مي کند. حتي وقتي عنوان مي کنم که آيا به لحاظ شرعي مشکلي ندارد؟ به سايتي مراجعه مي کند که فردي معتبر مارکتينگ و تجارت الکترونيک را تاييد کرده است.چندي بعد به طور اتفاقي دوستم را مي بينم و به او مي گويم که "شرکت" هرمي است و کلاهبردار. البته او هم به اين نتيجه رسيده است اما بعد از اين که حدود ۶-۵ ميليون تومان از پس انداز ، طلاهاي همسرش وحتي وسايل منزلش را فروخته و براي پولدار شدن خيالي برباد داده است و حالا براي بازگشت بخشي از پولش بايد 2 نفر را گول بزند...

 

اپيزود دوم

سال هاست بازار شرکت هاي هرمي داغ است وهر چند فراز و نشيب هايي داشته ولي بيشتر در ميان مردم معروف به گلدکوئيست بودند. اين ماجرا يک نمونه از کلاه هاي گشادي بود که بر سر مردم گذاشته مي شد.از طريق يکي از دوستانم به يک شرکت هرمي ديگر معرفي مي شوم. او يکي از دوستان هم دانشگاهي ام است که تماس مي گيردو دعوتم مي کند تا به دفترمهندسي شرکت يکي از دوستانش بروم ، هر چه از او سوال کردم تا اطلاعات بيشتري به دست بياورم، فايده اي نداشت. او اطلاعاتي کلي درباره هدف از اين ملاقات را مطرح و البته عنوان مي کند «مطمئن باش درآمد خوبي نصيبت مي شود.»عصر بود که در محل قرارمان چهارراه دانشجو دوستم را ملاقات مي کنم، اوبه همراه يکي از دوستانش که بعدها فهميدم يکي از همکاران وي در شرکت هرمي است با خودرويي مدل بالا و گران قيمت به سراغم مي آيد او از درآمد بالا و تغيير در مسير زندگي و ... صحبت مي کند.روز بعد به خانه اي ديگر درنزديکي همان چهار راه رفتيم که گويا پاتوق اصلي فعالان شرکت هاي هرمي است که از شهرستان به مشهد آمده بودند. آنها چند ماه است در خانه اي با حداقل امکانات زندگي مي کنند. آن ها به اميد پولدار شدن يک شبه تمام دارايي خود را از دست داده بودند. برخي از آنها هم وام گرفته بودند، قرض کرده بودند تا پولدار شوند اما دريغ و افسوس که ... عصر همان روز هم به خانه اي ديگر در نزديکي چهارراه ... رفتم که اين منزل هم ماهيت متفاوت داشت چون به نظر براي افراد با ذائقه متفاوت بود. افراد صميميت بيش از حد با يکديگر داشتند و... در اين جا زياد نتوانستيم بمانيم ولي هر چه بود آسيب هاي زيادي از جنس اخلاقي و اجتماعي داشت.

 

در حال بررسي است

به اين فکر مي کنم که آيا دستگاه هاي انتظامي بر اين گونه رفتار ها که منجر به برخي جرايم و آسيب ها مي شود نظارتي دارند؟ به سراغ رئيس پليس فضاي تبادل اطلاعات استان(فتا) مي روم، سرهنگ "سيد محسن عرفاني" مي گويد: برخي از اين شرکت ها مجوز فعاليت از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند اما به دليل اين که شيوه کار آن ها مانند شرکت هاي هرمي است وبرخي تبعات را به دنبال دارد، فعاليت اين شرکت ها در حال بررسي است و به زودي جلسه اي با مسئولان سازمان صنعت، معدن وتجارت نيز براي اين موضوع برگزارخواهد شد.وي مي افزايد: تاکنون چندين پرونده در رابطه با فعاليت اين شرکت ها تشکيل شده است و به دادسرا ارجاع شده اند اما مجوز فعاليت ارائه کرده اند.عرفاني تاکيد کرد: اگر اين شرکت ها شاکي خصوصي داشته باشند، قابل پيگيري است؛ شهرونداني که با همکاري با اين شرکت ها دچار آسيب و لطمه اي شده اند مي توانند به دادسراي شهيد قدوسي مراجعه و شکايت تنظيم کنند تا پيگيري هاي لازم انجام شود.

 

توپ در زمين صنعت ، معدن و تجارت

نيروي انتظامي توپ را به زمين صنعت، معدن و تجارت مي اندازد و بايدديد آيا اين سازمان بر عملکرد اين شرکت ها نظارتي دارد و آيا شيوه و عملکرد هرمي اين شرکت ها مورد تاييد اين سازمان است؟ به سراغ سازمان صنعت، معدن وتجارت استان مي رويم.

پس از اين که «تقوايي» مدير روابط عمومي سازمان توضيحاتي درباره فعاليت اين شرکت ها ارائه مي کند، تصريح مي کند: آن چه عنوان کرده مصاحبه نبوده است بلکه توضيحاتي براي خبرنگار بوده است. او مي گويد: هماهنگي هاي لازم براي پاسخگويي مديران سازمان را انجام مي دهد. او دقايقي بعد با ما تماس مي گيرد و اعلام مي کند "عليرضا سالاري" رئيس اداره امور اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پاسخگوي سوالات شما درباره فعاليت اين شرکت ها خواهد بود. وقتي با «عليرضا سالاري» رئيس اداره امور اصناف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تماس مي گيريم او هم مي گويد: بازاريابي شبکه اي سايتي دارد که تمام اطلاعات مربوط به قوانين، مقررات، اجرا و نظارت بر شبکه هاي بازاريابي در اين سايت درج شده است. وي مي افزايد: چندي قبل با روزنامه خراسان (92.11.16) مصاحبه اي انجام داده ام که در روزنامه درج شده است.«سالاري» سوالات خراسان درباره مشکلات پيش آمده براي شهروندان و اين که آيا در ساختار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مکانيزمي براي نظارت بر فعاليت اين شبکه ها در استان تعريف شده است ؟ را اين گونه پاسخ مي دهدکه«به سايت مراجعه کنيد!»

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون