تاریخ خبر: کد خبر: 3651

هيلاري کلینتون: در سال88، پنج هزار نفر را عليه ايران آموزش داديم

وزير خارجه سابق امريكا در كتاب خاطرات خود آورده است كه «‌دولت باراك اوباما، رئيس‌جمهوري امريكا در سال‌هاي بعد از اغتشاشات انتخابات رياست‌جمهوري سال 88 در ايران با صرف دهها ميليون دلار به آموزش بيش از 5 هزار نفر از مخالفان ايران در سراسر دنيا پرداخت.‌»

 هيلاري  کلینتون: در سال88، پنج هزار نفر را عليه ايران آموزش داديم

به گزارش قاصد نیوز ، «‌هيلاري كلينتون‌» وزير خارجه سابق امريكا و يكي از سياستمداران بانفوذ در اين كشور اخيراً كتابي به نام «‌انتخاب‌هاي سخت‌» را منتشر كرده است. كلينتون در اين كتاب به تشريح تصميم‌هاي سختي پرداخته كه در دوران تصدي وزارت خارجه مجبور شده است بگيرد.
 

وي داستان‌هاي زندگي خود را  طي چهار سالي كه وزير امور خارجه امريكا بود، بازگو مي‌كند. هيلاري كلينتون در بخشي از كتاب خاطراتش به مسئله اغتشاشات بعد از انتخابات رياست‌جمهوري در ايران نيز اشاره كرده و مي‌نويسد: «‌دولت باراك اوباما، رئيس‌جمهوري امريكا در سال‌هاي بعد از اغتشاشات انتخابات رياست‌جمهوري سال 1388 در ايران با صرف دهها ميليون دلار به آموزش بيش از 5 هزار نفر از مخالفان ايران در سراسر دنيا پرداخت.‌»

 

كلينتون در فصل 18 اين كتاب مباحث مختلفي را درباره ايران مطرح كرده و تاريخچه روابط ايران و امريكا، برنامه هسته‌اي ايران و مسائل مربوط به انتخابات رياست‌جمهوري ايران در سال 1388 را مورد بررسي قرار داده است. وزير خارجه سابق امريكا در كتاب خود با اشاره به حمايت‌هاي پشت پرده وزارت خارجه تحت امرش از اغتشاشات سال 1388 ايران مي‌نويسد: «‌تيم من در وزارت خارجه در پشت صحنه، تماس‌هاي مستمري با فعالان در داخل ايران برقرار مي‌كرد و با مداخله‌اي فوري توانست از توقف توئيتر به خاطر تعميرات جلوگيري كند. اگر توئيتر تعطيل مي‌شد تظاهرات‌كنندگان يكي از ابزارهاي مهم‌شان براي ارتباط را از دست مي‌دادند.‌»
 

 وزير خارجه سابق امريكا در بخش ديگري از اين كتاب تأكيد مي‌كند به نظر وي دولت اوباما بايد حمايت فعال‌تري از مخالفان داخلي ايران در زمان اغتشاشات به عمل مي‌آورد، اما سپس اعتراف مي‌كند مشخص نيست كه آيا چنين رويكردي به نتايجي غير از آنچه اتفاق افتاد، ختم مي‌شد يا خير.

منبع: مشرق

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون