تاریخ خبر: کد خبر: 3025

بزرگان جهان اسلام، برای مقابله با جریان‌های تکفیری چه ایده‌هایی داشتند؟

کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای جهان اسلام صبح روز یکشنبه، دوم آذر ماه با حضور علما و شخصیت‌های برجسته جهان اسلام از مذاهب و فرق مختلف در سالن اجلاس موسسه امام کاظم (ع) برگزارشد.

به گزارش قاصد نیوز، در این کنگره، هرکدام از اندیشمندان اسلامی به ارائه‌ی دیدگاه‌های خود در خصوص چرایی بروز پدیده‌ی تکفیری، چیستی این جریان و روش برخورد با آن پرداختند که در ادامه، گزیده‌ای از این دیدگاه‌ها بیان می‌شود.

تاج الدین هلالی: باید در برابر تفکر تکفیری مقاومت کرد

عالم برجسته مصری با تاکید بر اینکه مسلمانان چهره واقعی گروه های تکفیری را شناخته اند اظهار کرد: همه باید در برابر جریان تکفیری مقاومت کنیم تا ریشه آن خشک شود.
بزرگان جهان اسلام، برای مقابله با جریان‌های تکفیری چه ایده‌هایی داشتند؟به گزارش ستاد خبری کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای جهان اسلام، تاج الدین هلالی عالم برجسته اهل سنت از کشور مصر در کنگره جهانی جریان های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام که در قم در حال برگزاری است ضمن تقدیر از ابتکار عمل آیت الله مکارم شیرازی در برپایی این کنگره اظهار کرد: گروه های تکفیری به بهانه جنگ مذهبی و با پرچم لااله الاالله حرمت ها را زیر پا گذاشتند و به قتل و کشتار مردان و زنان مسلمان پرداختند.

وی ادامه داد: ما با حضور در این جلسه اعلام می کنیم که با تمام توان در برابر تکفیری ها ایستادگی خواهیم کرد و در برابر کسانی که با شعار الله اکبر به جنگ با مقدسات اسلامی آمده اند مقاومت کرده و ریشه تفکر تکفیری را خشک خواهیم کرد.

تاج الدین هلالی در پایان با تاکید بر اینکه تکفیری ها برای از بین بردن سوریه، عراق، لیبی، یمن و سایر کشورهای اسلامی وارد عمل شده اند خاطرنشان کرد: فرزندان ما نیاز به امنیت واقعی دارند و علمای جهان اسلام باید با اتحاد و اجماع در برابر  تکفیری ها ایستاده و ریشه این نوع تفکر را خشک کنند.

ابومجاهد: نباید به تکفیری‌ها اجازه بدهیم در بین مسلمانان یاس ایجاد کنند

یکی از پژوهشگران فلسطینی گفت: ما نباید به تکفیری‌ها اجازه بدهیم که در امت ما یاس و ناامیدی ایجاد کنند.

ابومجاهد عصر امروز در کمیسیون ریشه‌یابی افکار تکفیری کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی از نگاه علمای اسلام اظهار کرد: ما به عنوان مسلمانان باید در دین خودمان میانه‌رو باشیم و نباید همدیگر را تکفیر و حذف کنیم.

وی ادامه داد: ما از سرزمین فلسطین به اینجا آمده‌ایم که بگوییم باید رویارویی واقعی با دشمن اشغالگر داشته باشیم که کشور ما را اشغال می‌کند.
 

بزرگان جهان اسلام، برای مقابله با جریان‌های تکفیری چه ایده‌هایی داشتند؟


وی با بیان اینکه دشمن درجه اول ما آمریکا و اسرائیل است گفت: ما جوانان فلسطینی قبول نمی‌کنیم که آتشی برای توطئه‌های دشمنان باشیم.
این پژوهشگر فلسطینی تاکید کرد: ما نباید به تکفیری‌ها اجازه بدهیم که در امت ما یاس و ناامیدی ایجاد کنند.

به گفته ابومجاهد، سازمان‌های جاسوسی که نقش اساسی در قربانی کردن جوانان ما در افکار تکفیری دارند باعث شدند این درگیری‌ها میان خودمان به وقوع بپیوندند.

وی با بیان اینکه ما در فلسطین به میانه روی در دین تاکید داریم و از اولویت ما این است که علیه تکفیری‌ها اقدامی اساسی انجام دهیم تصریح کرد: ما هیچ رابطه‌ای با تکفیری‌ها نداریم و هر کدام از ما تکلیف داریم که با پدیده تکفیری‌ها بجنگیم و مقابله کنیم.

تومیتا اسلام‌شناس ژاپنی: باید فطرت تکفیری‌ها را بیدار کرد/ کم‌اطلاعی ژاپنی‌ها از جنایات داعش

بزرگان جهان اسلام، برای مقابله با جریان‌های تکفیری چه ایده‌هایی داشتند؟یکی از اسلام شناسان ژاپنی گفت: کاری که داعش انجام می‌دهد، عاطفه بشریت را مخدوش کرد، بنابراین باید فطرت تکفیری‌ها را بیدار کرد.

کنجی تومیتا عصر یکشنبه در کمیسیون ریشه‌یابی افکار تکفیری کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی از نگاه علمای اسلام از گروه‌های افراطی به عنوان جریان‌های فاجعه‌آمیز یاد کرد و افزود: اگر درباره جنایات تکفیری‌ها در رسانه‌های ژاپن اطلاع رسانی می‌شد مردم ژاپن هرگز درباره فعالیت این گروه تروریستی ساکت نمی‌ماندند.

وی به نقش امام خمینی در ترویج اسلام واقعی اشاره و تاکید کرد: امام خمینی انقلاب اسلامی را بنا نهادند. ایشان دنبال ساختن جامعه‌ای بودند که افکار انقلاب اسلامی را اجرا کنند.

به گفته این اسلام شناس ژاپنی، پیام انقلاب صدای بیداری اسلام، کمک به مستضعفان جهان و از بین بردن ظلم است.

تومیتا اظهار کرد: گروه‌های افراطی و تکفیری در عربستان علیه شیعه‌ها فعالیت می‌کنند اما اینها در درون خودشان تردیدی نسبت به آموختن اندیشه شیعی ندارند چون نمی‌توانند به راحتی انکار کنند که بیداری اسلامی یک حرکت تدریجی در مقابل لیبرالیسم جهانی است.

وی امام خمینی و انقلاب اسلامی را الهام بخش احیای فطرت بشری دانست و تاکید کرد: برای شیعه و مردم بزرگ ایران که آزمایش سنگینی را پشت سر گذاشته‌اند این مسئله بسیار بااهمیت است.

این پژوهشگر ژاپنی با بیان اینکه خشونت داعش و تکفیری‌ها فطرت بشری جهانیان را آزرده است اظهار کرد: کاری که داعش انجام داد عاطفه بشریت را مخدوش کرد، پس باید فطرت تکفیری‌ها را بیدار کنیم تا دست از جنایت بردارند.

هاشم علی السراج عالم سودانی: اهل بیت اساس دین هستند

یکی از علمای سودان اهل بیت را اساس دین دانست و گفت: اگر نتوانیم پیام‌های علمی درست درباره اهل بیت ارائه دهیم کاری نکرده‌ایم.

هاشم علی السراج عصر امروز در کمیسیون ریشه‌یابی افکار تکفیری کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی از نگاه علمای اسلام از گروه‌های افراطی اظهار کرد: مخاطب ما در کنگره جریان‌های تکفیری و افراطی، وجدان‌ها و ضمیر بیدار جوانان است.

بزرگان جهان اسلام، برای مقابله با جریان‌های تکفیری چه ایده‌هایی داشتند؟وی با بیان اینکه در سودان از سوی تکفیری‌ها در معرض سوء قصد قرار گرفته است تصریح کرد: ما اینجا نیامدیم که همدیگر را متهم کنیم بلکه‌ می‌خواهیم از این کنفرانس پیام مثبتی به دست بیاوریم و پیامی به جوانان داشته باشیم.

علی السید تاکید کرد: ما می‌خواهیم به جوانان بگوئیم که اسلام دین صلح و امنیت و رحمت است.

وی با تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم گفت: این عبارت در شخصیت اهل بیت متبلور می‌شود. اهل بیت اساس دین هستند و اگر ما نتوانیم پیام‌های علمی درست و صحیحی درباره اهل بیت ارائه دهیم در واقع کاری نکردیم.

به گفته این عالم سودانی، معانی بسیار ظریفی در قرآن وجود دارد که به اهل بیت اشاره دارد و این واژه‌ها و معانی باید ترویج شود تا جوانان از آنها مطلع شوند.

وی با ذکر نمونه‌هایی از این مسئله اظهار کرد: اسم فاطمه نشات گرفته از این است که خداوند با محبت فاطمه مسلمانان را از آتش جهنم نجات خواهد داد.
این عالم سودانی در پایان از برگزارکنندگان کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی از نگاه علمای جهان اسلام قدردانی کرد.

شیخ اسامه السید: علمای جهان اسلام باید خطر افکار تکفیری را به مردم گوشزد کنند

یکی از علمای لبنان تاکید کرد که علمای جهان اسلام باید روی منبرها، خطر افکار تکفیری را برای مردم گوشزد کنند.

شیخ اسامه السید عصر امروز در کمیسیون ریشه‌یابی افکار تکفیری کنگره جهانی جریان‌های تکفیری و افراطی از نگاه علمای اسلام از گروه‌های افراطی اظهار کرد: موضوع ایجاد راه حل و درمان پدیده تکفیری پیشنهاد خوبی است و باید درصدد درمان این پدیده باشیم.

بزرگان جهان اسلام، برای مقابله با جریان‌های تکفیری چه ایده‌هایی داشتند؟وی با بیان اینکه افکار تکفیری از زمان خوارج منتشر شده تصریح کرد: یکی از اشخاصی که تفکر خوارج داشته در کتابی، ابن ملجم قاتل علی ابن ابیطالب را مدح می‌کند که این شخص با این ضربتی که به امام علی وارد کرد قرب الهی را می‌خواست. این فکر، فکر تکفیری است که پشتوانه و بستر دارد.

شیخ اسامه السید تکفیر را از مسائل خطرناک توصیف کرد و گفت: باید وهابی‌ها و تکفیری‌ها را به اسامی آنها بشناسیم.

این پژوهشگر دینی بر لزوم انجام کارهای فرهنگی در راستای شناخت ریشه‌های تکفیر تاکید کرد و افزود: علمای ما باید روی منبرها خطر افکار تکفیری را برای مردم گوشزد کنند.

وی تاکید کرد: در مقطعی، بسیاری از علمای اسلام - مثلا 30 سال پیش- به مسئله وهابی‌ها اشاره نمی‌کردند و می‌گفتند این اختلافات در چارچوب مسائل شیعه و سنی است و سکوت کردند، ولی امروز با پدیده شوم تکفیری مواجه هستیم.
شیخ اسامه السید به گسترده بودن جنایات داعش در برخی کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: داعش تنها با احساسات مردم بازی نمی‌کند، بلکه استخوان‌ها را خرد می‌کند.
وی با بیان اینکه کلمه کفر بیش از 500 بار در قرآن آمده است صریح کرد: در برابر علمای اسلام ثابت می‌کنم که باید دستمان را روی زخم بگذاریم و علل پدیده را بررسی کنیم.

استاد برجسته لبنانی عنوان کرد: آموزش عقیدتی نوجوانان و جوانان گامی در مقابله با گسترش تفکر تکفیری
استاد برجسته لبنان آموزش عقیدتی نوجوانان و جوانان را گامی در جهت مقابله با گسترش تفکر تکفیری در جوامع اسلامی دانست.
شیخ پرفسور «محمد طی» از اساتید برجسته لبنان در نشست تخصصی کمیسیون تبار شناسی جریان های افراطی و تکفیری به ارائه مقاله خود با موضوع «حقوق بشر در اسلام » پرداخت و با تاکید بر اینکه انسان حقوقی در مقابل حاکم دارد اظهار کرد: حاکمان و فرمانروایان، حقوق انسان را کنار گذاشته و خود را مالک همه چیز می دانند و به قتل و عام و دست درازی به اموال مردم می پردازند و تصور می کنند جانشین خداوند بر روی زمین هستند.
استاد برجسته لبنانی با تاکید بر اینکه حکام خود را مالک جان و مال مردم می دانند گفت: آنان مردم را غل و زنجیر کرده و برای خود برده قرار داده بودند مانند فراعنه مصر.

محمد طی با اشاره به اینکه خداوند توحید را آورد تا در سایه توحید بت ها از دوش همگان برداشته شود ابراز کرد: توحید به دلیل این بود که همه به سوی خدای متعال گرایش پیدا کنند و تنها او را بپرسند و بدانند که فقط خدا مالک همه هستی است و لذا جان ها ملک حاکمان نیست و خداوند حقوق واجبی را برای انسان در اجتماع قرار داده و نباید آزادی ها در اختیار حکام باشد.

وی ادامه داد: جوهر و خلقت انسان بر اساس توحید بنا شده و تکفیری ها می خواهند این آزادی را از مردم بگیرند و هیچ آزادی برای مردم قائل نیستند. آنها مسلمانان را به دلیل اینکه بر خلاف عقاید آنها رفتار می کنند کافر و مشرک می دانند و بر این اساس از اسلام به دور هستند.

استاد برجسته لبنانی با تاکید بر اینکه برای گسترش جریان تکفیری باید از نوجوانان و جوانان حرکت را آغاز کنیم ابراز کرد: باید مدارسی که تکفیری ها در آنجا مغز دانش آموزان را شستشو داده و آنان را به راه های منحرف هدایت می کنند را از بین برد و با آگاهی بخشی به جوانان آنها را نجات داد تا قربانی این نوع افکار و ایده ها نشوند.

منبع: بولتن

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون