تاریخ خبر: کد خبر: 991

دو هزار قاري و فعال قرآني در مشهد فعالیت دارند

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد با اعلام اينكه بيش از دو هزار قاري و فعال قرآني در مشهد مشغول به فعاليت هستند، گفت:‌ بايد از ظرفيت هاي گسترده انساني در مشهد استفاده بيشتري شود.

به گزارش قاصدنیوز به نقل از مهر، محمد مهدی آقا محمديان عصر یکشنبه در سلسه جلسات اداره اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نمایشگاه قرآن و عترت مشهد گفت: يكي از مهمترين شاخص هاي موفقيت در فعاليت هاي قرآني، حوزه نفوذ و پوشش جمعيتي و معرفي الگوها در عرصه هاي مختلف آموزشي و پژوهشي علوم قرآني است.

وی گفت: در حوزه پوشش جمعيتي، مؤسسه فرهنگي جامعه قاريان قرآن فعاليت هاي گوناگوني را تاكنون انجام داده است.

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد با بيان اينكه اين مؤسسه از سال 1368 به همت تعدادي از قاريان و ارادتمندان به قرآن شروع به كار كرده و بعد از جنگ تحميلي فعاليت هاي قرآني خود را سامان داده است؛ گفت: متوليان امور قرآني اين مؤسسه بيشتر پرورش يافتگان و اساتيد پيشكسوت مكتب مقام معظم رهبري در جلسات آموزش و تفسير مسجد كرامت مشهد بودند.

آقا محمديان با اشاره به اينكه بايد نهاد هاي مردمي در كنار نهاد هاي رسمي ايجاد شده تا فعاليت هاي فرهنگي در كنار فعاليت هاي انقلابي و جهادي ادامه پيدا كند افزود: مؤسسه جامعه قاريان مشهد، فعاليت هاي قرآني خود را با حداقل امكانات آغاز كرد و در مدت زماني در حدود 25 سال توانست تعداد زيادي از استان هاي كشور را تحت پوشش خود قرار دهد.

نهادهاي دولتي در حوزه فعاليت هاي قرآني نقش حمايتي و نظارتي دارند

وي با بيان اينكه نقش نهادهاي دولتي در حوزه فعاليت هاي قرآني فقط جنبه حمايتي و نظارتي دارد؛ گفت:‌ بيش از 90 درصد افرادي كه در حوزه هاي حفظ و قرائت موفق به كسب مقام شده اند تربيت يافتگان جلسات سنتي هستند كه اين موضوع سهم نهادها و حركت هاي مردمي در حوزه هاي قرآني كشور را به خوبي روشن مي كند.

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد افزود: بايد نقش و جايگاه نهادهاي مردمي و دستگاه هاي دولتي از يكديگر تفكيك شده و توسط نهادهاي مستقلي آسيب شناسي شوند.

آقا محمديان با اشاره به اينكه ما بايد از سيره رسول خدا در زمينه فعاليت هاي قرآني الگو بگيريم؛ گفت:‌ رسول خدا (ص) وقتي آيه و دستوري را از جانب خداوند دريافت مي كردند ابتدا راه عمل به آن را به مردم نشان مي دادند و سپس خودشان به آن عمل مي كردند و در مراحل بعد مراقب عمل اصحاب بودند و در مسجد آنان را گرد مي آوردند و نقاط قوت و ضعف اصحاب را بر اساس دستورالعمل بررسي مي كردند.

وي با بيان اينكه پيامبر اسلام به اجراي دستورات قرآن در صحنه هاي اجتماعي تأكيد فراوان داشتند؛ افزود:‌ ايشان در طي زمان هاي مختلف پس از نزول يك آيه، مردم را در مسجد فراخوان كرده و ميزان پيشرفت آنان را مشخص مي كردند ودر اين تربيت عملي اشخاصي همچون "حارس ابن زياد" تربيت شدند.

وي با اشاره به كتاب "عمل توحيدي انبياء" اثر "حجت الاسلام جوادي عاملي" گفت:‌ ما بايد تربيت اساتيد و مربيان قرآني را بر اساس الگوي عملي الهي، برنامه ريزي كنيم.

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد با اعلام اينكه بيش از دو هزار قاري و فعال قرآني در مشهد مشغول به فعاليت هستند؛ افزود:‌ بايد از اين ظرفيت هاي گسترده انساني استفاده بيشتري ببريم.

اهميت خلاقيت و نوآوري در حوزه هاي قرآني

آقا محمديان با بيان اينكه بايد خلاقيت و نوآوري درحوزه هاي قرآني هم پايه فعاليت هاي قرآني شكل گرفته و به پيش برود؛ ادامه داد:‌ دولت بايد با حمايت هاي خود از فعالان قرآني خلاق، جسارت آزمون و خطا را در زمينه نوآوري هاي قرآني به آنان بدهد.

وي افزود:‌ در سال هاي اخير شاهد خلاقيت و نوآوري قرآني در يك بازه زماني طولاني و همگام با پيشرفت تكنولوژي در ايران هستيم.

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد با بيان اينكه در حوزه فعاليت هاي قرآني دو آسيب مهم وجود دارد؛ گفت‌: اولين آسيب مهم اين است كه برنامه هاي قرآني در ميان مردم مهجور است و  مردم ما هنوز به اين باور عمومي نرسيده اند كه قرآن بايد در تمام شئون زندگي آنان جريان داشته باشد.

مديران ما به قوانين قرآن اشراف كامل ندارند

وي با اشاره به اينكه به بركت انقلاب اسلامي قرآن و احكام به صحنه هاي اجتماعي وارد شده و در قوانين حكومتي ما جاي گرفته است افزود:‌ دومين آسيب در فعاليت هاي قرآني اين است كه مديران ما قرآني نبوده و به قوانين قرآن اشراف كامل ندارند.

آقا محمديان با بيان توصيه هاي رهبر انقلاب در زمينه هاي فعاليت هاي قرآني گفت:‌ مقام معظم رهبري بر پيشرفت در حوزه هاي آموزشي قرآن، آميخته شدن تمام زواياي زندگي مردم با قرآن و مراقبت فعالان قرآني به رفتار خود به عنوان الگوي جامعه ديني، تأكيد فراوان دارند.

استفاده از بودجه بيت المال براي قاريان و فعالان قرآني

وي با اشاره به اينكه در زمان پيامبر (صَ) و حكومت حضرت علي (ص) از بودجه بيت المال براي قاريان و كساني كه در حوزه آموزش هاي قرآني فعال بودند هزينه مي شد گفت:‌ اگر يك صدم آنچه كه دولت در حوزه مبارزه با مواد مخدر هزينه مي كند صرف آموزش علوم قرآني شود، شاهد كاهش چشمگيري از آسيب هاي اجتماعي خواهيم بود.

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد با بيان اهميت استمرار فعاليت هاي قرآني افزود: يكي از موفق ترين الگوهاي فعاليت هاي قرآني الگوي برگزاري محافل قرآني سنتي در كشور است.

منشور فعاليت هاي قرآني بايد عملياتي شود

وي با اشاره به اينكه مجالس قرآني مردمي به نهادهاي دولتي در رسيدن به اهداف قرآني كمك مي كنند گفت:‌ نهادهاي دولتي بايد برنامه راه خود را مشخص كرده و منشور فعاليت هاي قرآني بايد عملياتي شود.

آقا محمديان با بيان اينكه در عرصه فرهنگ بايد تمام فعاليت ها، سازماندهي و نظام يافته باشد ادامه داد: يكي از بزرگترين مشكلات در حوزه فعاليت هاي قرآني اين است كه فعالان قرآني خود را درگير فعاليت هاي اجرايي كرده اند.

وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري گفت: تمام مسئولان بايد در جايگاه خود، كار خود را به نحو احسن انجام دهند.

برخي متوليان امور قرآني به مسئوليت خطير خود توجه كافي ندارند

وي افزود:‌ برخي از متوليان امور قرآني در عرصه هاي مسئوليتي، نظارتي، حمايتي و مديريتي به مسئوليت خطير خود توجه كافي ندارند.

مدير عامل مؤسسه جامعه قاريان مشهد با اشاره به راه هاي جذب مشاركت هاي مردمي براي رسيدن به الگوهاي موفق قرآني گفت:‌ رسانه هاي ملي و استاني بايد در اين مورد، حوزه هاي قرآني را بيشتر پوشش دهند.

وي با بيان اهميت بومي سازي در حوزه معرفي فعالان قرآني افزود: هر كدام از رشته هاي قرآني بايد الگوهاي خاص خودش را داشته باشد و بايد بخش هاي مختلف علوم قرآني از يكديگر تفكيك شوند.

آقا محمديان افزود: بيان احكام قرآني نيز بايد نسبت به شرايط مناطق و استان هاي مختلف، بومي سازي شود.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون