تاریخ خبر: کد خبر: 951

به بهانه برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان/

نگاهی به وضعیت فرهنگی دانشگاه خیام مشهد + فیلم وعکس

چندی پیش جمعی از دانشجویان دغدغه مند این دانشگاه با پیگیری های متعدد خواستار توجه و پاسخگویی مسئولان دانشگاه نسبت به وقایع و جریانات فرهنگی در این مرکز شدند.

قاصدنیوز/ از همان ابتدای موج راه اندازی دانشگاه های غیردولتی در دهه هفتاد، یکی از دغدغه های جاری در شیوه عملکرد این مراکز، به حاشیه رانده شدن مسائل فرهنگی و کم توجهی مسئولان امر این دانشگاه ها به این مهم بوده است.

 

در شهر مشهد قریب به 20 دانشگاه غیرانتفاعی و 50 مرکز علمی کاربردی درحال فعالیت هستند که دانشجویان این مراکز نزدیک به یک سوم جمعیت دانشجویان مشهد را شامل می شوند.

*   *   *

چندی پیش جمعی از دانشجویان دغدغه مند و ارزشی دانشگاه خیام مشهد با پیگیری های متعدد و مختلف فردی، جمعی، ساختاری و قانونی خواستار توجه و پاسخگویی مسئولان دانشگاه نسبت به وقایع و جریانات فرهنگی در این مرکز شدند.

 

نمازخانه دانشگاه خیام مشهد 1

نمازخانه دانشگاه خیام

نمازخانه دانشگاه خیام مشهد 2

نمازخانه دانشگاه خیام

نمازخانه دانشگاه خیام مشهد 3

نمازخانه دانشگاه خیام

 

وضعیت حجاب و فرهنگی دانشگاه خیام مشهد

دانشگاه خیام مشهد

 

وضعیت ارتباط دختر و پسر دانشگاه خیام

دانشگاه خیام مشهد

 

 

وضعیت فرهنگی دانشگاه خیام مشهد دختر و پسر 1

دانشگاه خیام مشهد

 

تریای مختلط دانشگاه خیام مشهد

تریای مختلط دانشگاه خیام مشهد

 

وضعیت فرهنگی دانشگاه خیام خیام

دانشگاه خیام مشهد

 

فیلم/ جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه خیام

 

اما پس از آنکه این دانشجویان متاسفانه در این موضوع با کمترین استقبالی مواجه شدند، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی نمودند. در این تجمع علاوه بر دانشجویان، جمعی از دانش آموزان و مسئولان مدرسه عالی شهید مطهری و مجتمع آموزشی دخترانه مشکات که در مجاورت این دانشگاه مشغول به تحصیل و تدریس هستند حضور و مراتب اعتراض خود را نسبت وضعیت فرهنگی این دانشگاه اعلام و بیانیه ای را صادر نمودند.

 

تجمع وضعیت حجاب دانشگاه خیام مشهد 7

در بخشی از این بیانیه خطاب به مسئولان دانشگاه خیام آمده است:

مسئولین و متولیان دانشگاه و فرهنگ دانشگاهی ! آیا وقت آن نرسیده است که دست از اباحه گری و تساهل و تسامح بردارید !؟ آیا نمی خواهید قدمی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب که بستر ساز رشد علمی دانشگاه هم هست بردارید !؟ مگر ته اینکه حق مسلم هر دانشجویی که دانشگاه و محیط علمی سالم و به دور از آلودگی های اخلاقی داشته باشد !؟ آیا ترویج پدیده بد حجابی تجاوز به حقوق دیگر دانشجویان نیست !؟

ساده لوحانه است اگر فکر کنید با کمیته انضباطی مشکل بد فرهنگی ها و بد حجابی ها حل می شود ! چرا که ما معتقدیم بر خورد انضباطی و انتظامی فقط عامل هشدار دهنده و ضمانت کننده ایست که شکستن قانون را برای هنجار شکنان هزینه دار تر میکند .

مطالبه در حوزه ی تعالی فرهنگی دانشگاه و اجرای قانون در حوزه هنجار های پوشش در دانشگاه می طلبد که مسئولین دانشگاه سرشان را از زیر برف بیرون آورند و به دنبال برنامه ها و فرآیند هایی برای تضمین اجرای قانون باشند ! چرا که اجرای برنامه های میان تهی نظیر مهندسی شادی نتیجه ای جز فرهنگ غربی و فساد و بی بند وباری بیشتر برای دانشجویان و دانشگاه ندارد .

در همین راستا ما دانشجویان علاقه مند به حفظ کرامت انسانی و ارزش های دانشجویی که خود را پایبند به اعتقادات و هویت ملی و دینی مان میدانیم ، بدینویسله وظایف فراموش شده ی مسئولین و متولیان فرهنگی را به شرح زیر بیان میکنیم و تا اتمام حجتی باشد بر آنهایی که سالها هشدار های آقا و مقتدایمان حضرت امام خامنه ای در مورد تهدیدات تهاجم فرهنگی دشمن را جدی نگرفتند و متأسفانه بعضا به عنوان مروج آن تهدیدات عمل کردند !

1 - مسئولین دانشگاه دست از بی توجهی و بی اعتنایی به مسائل فرهنگی بردارند و از انجام کارهای شعاری بدون بازده که فقط به درد پر کردن کاغذ های رزومه شخصی میخورد اجتناب کنند .

2 – مسئولین و مخصوصا و شورای فرهنگی دانشگاه اقدام به تدوین برنامه ی منسجم فرهنگی نمایند . در این راستا از تک صدایی بپرهیزند و با استفاده از افراد متخصص و متعهد در حوزه ی فرهنگ از اتلاف بودجه فرهنگی که از جیب شخصی دانشجویان تأمین میشود جلوگیری شود .

3 – در حوزه ترویج فرهنگ اصیل عفاف و حجاب مسئولین در اولین اقدام از خودشان و مجموعه شان آغاز کنند . ضمن احترام به کارکنان و کارمندان زحمت کش دانشگاه ، محترمانه از آنها میخواهیم همراه با ما دانشجویان در راستای سالم سازی فضای علمی و فرهنگی دانشگاه قدم بردارند تا دیگر مجالی برای توجیهات مسئولین ونسبت به کم کاری هایشان نباشد.

4 – معاونت محترم فرهنگی و ریاست دانشگاه بدانند برنامه ها و کارهایی نظیر مهندسی شادی ، استفاده از موسیقی های زننده و خجالت آور اینور آبی و یا آن ور آبی و به تازگی نیز ایجاد فضای مختلط در تریاهایی آزاد مصداق بارز ترویج فرهنگ ضد دینی غربی و نیز توصیه به اختلاط دختر و پسر محسوب میشود و آنها باید مسئولیت این اقدامات را پذیرا باشند.

5 – از مسئولین شهری ، نمایندگان شورای شهر و مجلس شورای اسلامی و علی الخصوص امام جمعه انقلابی مشهد مصرّانه میخواهیم ندای هل من ناصر فرزندانشان در دانشگاه را پاسخ گویند و ما دانشجویان از تنفس در این هوای نفس گیر و آلوده از فساد و تباهی با پیگیری ها و مطالباتشان از مسئولین دانشگاه نجات دهند

6– در پایان از ریاست محترم دانشگاه و شورای فرهنگی نیز مجددا خواستاریم که ضمن اجرای صحیح قانون و ضوابط و عفاف و حجاب و مبارزه با پدیده ی بد حجابی در محیط مقدس دانشگاه ، از وارد شدن صدمات و آسیب های جبران ناپذیر بر محیطی که باید منشأ علم و ایمان باشد جلوگیری نمایند و با هنجار شکنان و هتاکان خواه از مسئولین و کارکنان و خواه از دانشجویان رفتاری مطابق ضوابط قانونی و شرعی انجام دهند

 

تجمع وضعیت حجاب دانشگاه خیام مشهد 3

 

تجمع وضعیت حجاب دانشگاه خیام مشهد 2

 

تجمع وضعیت حجاب دانشگاه خیام مشهد 1

 

تجمع وضعیت حجاب دانشگاه خیام مشهد 4

 

تجمع وضعیت حجاب دانشگاه خیام مشهد 5

 

 

قاصدنیوز تاکید می کند که ایجاد ساختار منطقی و پویا برای اخذ تصمیمات فرهنگی، انتصاب مدیران فرهنگی شایسته و معتقد و متلزم به مبانی اسلام و انقلاب اسلامی، توجه به حضور موثر تشکل های فرهنگی و مذهبی از جمله بدیهی ترین وظایف مدیران این مراکز در عرصه فرهنگ می باشد.

 

این پایگاه خبری آمادگی خود را برای ارائه پاسخ مسئولان این دانشگاه اعلام می دارد.

کلمات کلیدی

 • 28 19

  این متاسفانه وضعیت رایج دانشگاههای ما به ویژه غیر انتفاعی هاست که دنبال جذب درآمد هستند و ...

 • علی 33 11

  الان اون فیلمه مشکلش چی بود!!!!؟؟

 • علی 34 13

  اصلا چرا دم دانشگاه ما جم شدن برن جا های دیگه رو یه نگا بندازن متوجه میشن قضیه از چه قراره! فردوسی که بچه های درس خون و به حساب محیط علمی ایی داره اوضاعش خیلی داغونه بعد میای اسم دانشگاه خیام رو بد میکنید؟ متاسفم!

 • 17 5

  سلام
  من به چادر اعتقاد دارم اما داشتن "حیا ی وجودی"خیلی مهمتر از حجابه.ولی مطمئنم تو دانشگاه باید خیلی بیشتر مراقب حجابمون باشیم.هممون دلیلشو خوب میدونیم اما حواسمون نیست.

 • تارا 23 9

  بچه های دانشگامون ماهند وهمه مث خواهر برادرهای ما هستند ومث عقده ای های دانشگاه فردوسی نیستند

 • عاطفه 13 18

  من کاملا موافق حجابم دانشگاه ما تو مشهد به اسم دانشگاه کویت شناخته شده از ازادی پوششی دانشجویان

  • رضا 3 0

   سلام عرض میکنم خدمت همه عزیزان باورکنین اونقدی که فکرمیکنین دانشگاه خیام بدنیست

 • آرش 28 13

  حجاب یه مسئله شخصیه......... به من و شما چه ربطی داره؟

 • مجتبی 24 13

  واقعا که این تجمعات شرم آور است.همین جوونای به قول خودتون بدحجاب و فلان جاشون تو بهشته و شما بسیجیای متحجر باید برید به حال خودتون زار بزنید با این کارای زشت ضد فرهنگیتون که به نام اسلام تبلیغ می کنید.برید خجالت بکشید و یه کم اسلام و فرهنگ سازی یاد بگیرید.

 • 7 16

  چشم انداز چند ساله دانشگاه خیهام این بود که :
  متآسفانه با به حراج گذاشتن ناموس مردم و باز گذاشتن فضا جهت فعالیت های غیر مشروع به جذب دانشجو و درآمد بپردازند و با این برنامه الان موسسه رو تبدیل به دانشگاه غیر انتفاعی کردند. که این از سیاست های سرپرست موسسه ( حسین طیرانی ) بود.
  که برای این مورد باید در دادگاه انقلاب حاظر بشه .

 • نیره 10 10

  سلام .خدا حفظتون کنه که پای مکتب و دینتون وایسادید....

 • i daneshju 8 6

  سلام.چرا دارین دانشگاه خیامو بد نشون میدین! بد حجابی توی همه دانشگاه ها وجود داره چرا فقط زوم کردید رو خیام؟در صورتیکه جایگاه علمی خیام بین دانشگاه های دیگه مشهد در سطح بالایی قرار داره و هرساله در مسابقات زیادی جایزه دریافت میکنه... .و قبول دارم بدحجابیو تو این دانشگاه ولی دیگه نه در این حد که شماها تو عکساتون نشون دادید که انگار خدایی نکرده بچه های خیام فاسد هستن.. واقعا متاسفم واسه این جریان...

 • 4 4

  اینکه میگم چرا به جا های دیگه گیر نمیدن که نمیشه دلیل دانشگاه محیط علمی فرهنگی نه جای ارایش هایی در حد عروس و حتی مانتو کوتاه در حد بلوز بنظرم واقعا باید بیشتر باید اعتراض کرد و بنظرم اگه حراست از همون دم در افرادی که مشکل پوشش دارن به دانشگاه راه نده بهتره

 • sara 11 5

  جمع کنید بابا خجالت بکشید .. من خودم خیام درس میخونم
  تریا مختلط نیس دولا دوما بدحجابی همه جا هست
  من متاسفم

 • ..... 1 5

  <b>والا ی ه زمانی دانشگاه معرف بود به سالن مد خیام .اما حالا که اوضاع خیلی بهتره.

 • زهر 14 6

  خداشفاتون بده واقا.من خودم خیام درس میخونم.الان این عکسارو دیدم شاخ دراوردم.متاسفم براتون که به این راحتی آدمای ساده رو واسه هر چیز ساده ای فریب میدید. من خودم چادری و بسیجی هستم و نسبت به این موضوعات بسیار حساسم ولی اصلا چنین چیز هایی نبوده.اون تریای مختلتش که واقعا نمیدونم چه طوری مردم باور میکنن... فقط متاسفم...

  • 3 6

   به جای این حرف ها خواهشا امنیت بیرون دانشگاه رو بیشتر کنید این از همه چی واجب تره مخصوصا کسانی که ادعا دارن

  • هانیه 0 3

   عزیزم یه مدت ساختمون 3 تریا مختلط بود بعد جمع کردنش

 • 7 5

  برو بابا..........فقط میتوان سکوت کرد.

 • سیاوش 5 6

  سلام من ورودی 84 خیام بودم الان خیلی خوب شده و برای دوستانی که این عکسها رو میزارن خیلی خیلی متاسفم بازم نسل نسل قدیمی

 • الف 5 3

  دانشگاه همواره با حوزه دو مفهوم جدا بوده و‌خواهند بود. فضای باز لازمه ی یک فضای دانشگاهیست. فقط نمیدانم چرا برای مفسدین اقتصادی که بزرگترین گناه در اسلام است تجمعی برپا نمیشود. دانشجویان دانشگاه خیام پاک ترینند و این قبیل توهین ها لایق خود توهین کنندگان است.

 • ز.ا 12 5

  يعني الان مشكل همه حجابه.با هيچ چيز ديگه مشكل ندارين.من مطمينم اين اقايون تو عكس همه دانشجوهاي تنبل و زوار در رفتن كه ميخوان ضعف هاشونو با عقايد بيفايدشون بپوشونن.بي سوادا.يكم به فكر افزايش سطح علميتون باشين و جهانيتر فكر كنين.واسه همتون متاسفم.تا قران سر نيزه ميكنن شما گول ميخورين

  • امیر 6 11

   خانوم یا اقای ز.ا که اعتراض فرهنگی دانشجوهارو مسخره میکنی...بنظر شما اگر حجاب عقب موندگی حساب میشه.باشه ما عقب مونده ولی شما مراقب ناموس خودت باش که وقتی با لباسای تحریک امیز میان کار به دست خودشون ندن!

   • س.پ 3 4

    احسنت

   • 3 4

    حالا چرا گریه میکنی؟؟

 • م ح 10 1

  واقعا اون فیلمه مشکلش چی بود ؟

 • دانشجو مشروتی$$$$$$$$$$ 8 1

  نه واقعا مشکل فیلم چی بود نه واق نه وقعا نه واقعا مشکل نه وا<نه>مشکل فیلم نه ....:::::::::نه نه نه نه نه نه نه

 • دانشجوی دانشگاه اسرار -ساختمان قدیر مشهد 3 20

  خدا خیر ندهد کسی که اومد و زن و مرد را در یک دانشگاه گذاشت.
  دانشگاه خانوما باید جدا و آقایان هم جدا باشد

 • مهدی آبیار 2 5

  خدا لعنت کنه هرچی وزیر علوم که میاد روی کار.
  به خدشون زحمت نمیدن این نظام آموزشی عقب افتاده را بروز کنند.
  بازم میگم خدا لعنتشون کنه

 • 1 3

  مطمینید که این عمسای دانشگاه خیامه؟؟؟؟؟؟؟؟

 • سرباز گمنام 4 6

  بنظر من بی حجابی داره بیداد میکنه من یکی از جوونای دانشگا هستم ک واقعا از لحظه ای ک وارد دانشگاه میشم گل قالی رو نگاه میکنم مبادا ب گناه بیوفتم یبار ندیدم رفتم تو شکم استاد اسراری
  اونم تا یک هفته بنده خدا شکم درد بود یعنی واقعا این کارا درسته؟

 • سعیده موذن 3 10

  من سال اخر رشته ادیات انگلیسی همین دانشگاه هستم
  متاسفانه وضع حجاب اینجا اصلاً خوب نیست. گاهاً بعضی دختر پسرا این جا رو با سالن های مد لباس استباه میگیرن. امام خمینی (ره) برای برچیدن همین مسایل انقلاب کردن. واقعاً شرمنده امام خمینی شدیم مااا. امیدوارم امام خمینی ما رو نفرین نکنن. تازه امام خامنه ای هم هست.

 • ع.پ 4 3

  کاش یادبگیریم ب جای بزرگ جلوه دادن نکات منفی ک فقط سوژه ای برای بدنام کردن محیط تحصیلمونه و نتیجه مثبتی نداره دوربین نگاهمون رو زوم کنیم روی نکات مثبت و موفقیتهای کسب شده تا باعث ایجاد میل و رغبت برای پیشرفت هرچه بیشتر این مکان مقدس بشیم که نتیجش اینده درخشان تمامی دانشجویان و مسؤلین باشه..........برای دیدن روشنایی باید عینک بدبینیمون رو برداریم..

 • reza. 4 4

  سلام...
  واقعا براتون متاسفم..
  فضایه دانشگاه خیام بد نیس ی نگا ب دانشگاهایه دیگ بندازید!
  عزیزدل من کمبود باابن اعتراضات حل نمیشه شما برو درستو بخون حجاب پیشکش!!
  بااین کارتون ب همه دانشجوها توهین کردید عملا...
  شما فرهنگ ب خرج بده ب بد حجابا نگا نکن اگ خیلی مردی فک کن ناموس خودته!!

 • دانشجوی خیام 1 1

  آیه 30 و 31سوره نور رو یه نگاه بندازین یا تو اینترنت یه سرچ بکنین قران رو که قبول دارین ....
  این رو هم بگم که بعضی از دوسان همه چی رو خیلی خوب از من و شما میدونن وفقط خودشون رو زدن به خواب....

 • پونه 7 3

  والله شماها مشکل دارین هیچ جای دنیا با مو ولباس اندامی تحریک نمیشن شما ها برید خودتون درمان کنید به جای این که محیط باب دلتون بسازید

  • سارا 0 4

   تب نداری دختر؟؟!!!
   من خودم وقتی موهامو درست می کنم و تیپ می زنم باید یکی جلومو بگیره خودمو قورت ندم!!!
   حالا دخترای خیابون به جای خود

 • حسن میرزاده 3 1

  داداشای گلم خواسین بیان دانشگاه امام رضا یکم استقبال کنید

 • دانشجوی ورودی90 6 3

  برین کاسه و کوزه تون جمع کنین با این تجمع هاتون
  هم شماها ک تجمع میکنین بدترین
  من خودم دانشجوی خیامم
  از رو تجربه میگم
  تریای مختلط چیه؟؟؟
  این حرفا نی اصلا

 • 3 4

  اقا شما تعیین نمیکنی چه کسی جهنمی یا بهشتیه ؟ شما نمیدونید زنی که یه تار موش دیده بشه روز قیامت از همون یه تار مو اویزون میشه این دیگه کلام پیامبرتونه دیگه تا تهشو بخون...شماها میترسید به موقعیت خودتون لطمه وارد بشه ونتونید به هوس بازیهاتون ادامه بدید د بیچاره دخترای ساده..

  • 3 1

   ببخشید پیامبر شما چی میگه خوشحال میشیم بشنوییییییییییییییییییم

   حال آدم از این روشنفکر بازیا بعضیا بهم میخوره!
   هرزه ای خوب باش چرا به دین خدا توهین می کنی!
   واقعا جای تاسف داره توی اروچا و امریکا کسانی در بالاترین مرتبه های علمی میان و مسلمون میشن اون وقت یه عده که از اسلام فقط نوشتن خود کلمه اسلام رو می دونن میان اظهار نظر می کنن!
   امثال شماها آزادی های کلوپ های شبانه غرب رو میخواد و یه تار مو بهونتونه!
   واقعا که..................

 • 4 5

  من ورودی 83 اونجا مخابرات میخوندم اینو بگم که واقعا این دانشگاه داغون بود و انگار هست!
  این جناب طیرانی میبینم که تکون نخورده
  یه سری استاد در پیت هم بودن که الحمدله جاشون محکم شده و تغییر نکردن!
  این عمویی که اون زمان هم سوژه بود الانم هست انگار
  اون موقع دانشجوها دنبال دوس دختر بودن فقط و دخترا هم شوهر
  اصلا جو علمی نداره در حد اپسیلون!

 • فری 5 5

  حالا چرا نتونستین فردوسی قبول بشین و حسادت میکنین گیر دادین به بچه های فردوسی!!!! این همه دانشگاه هست تو مشهد.

 • علی 0 1

  راست میگن خانما

 • نرگس 1 1

  واقعا خیام اینه ناامید شدم گفتم شاید یه دانشگاه با سطح علمی بالا و امکانات خوب باشه پشیمون شدم از رفتن به این دانشگاه واقعا متاسفم

 • سارا 0 1

  تو دیگه کیی بابا واسه چند تا...پشیمون شده خخخخخخ

 • 0 0

  چرا این دانشگاه رو بد نام میکنید یه نگاه به فردوسی وازد وسجادو...بندازین بعد از دانشگاه خودمون بگین

 • 0 0

  انصراف برای همین روزاس
  با انصرافت همه رو خوشحال کن😏

 • حسن 0 0

  الان نه تریای مختلط داریم ... نه وضعیت بچه ها تو محوطه اونجوریه .. اون نماز خونه هم تو ساختمون مهندسی جاش رو اشتباه نشون دادید .. اونجایی که نشون دادید کارگاه خاک هست .. تو ساختمون مهندسی هم از پله های امور مالی رفتن بالا و عکس گرفتن که واقعا بی انصافیه .. بین نمازخونه ها رو ام دی اف کار کردن و دیوار کشیدن و دیگه پرده نیست .. انصافا هیچ کدوم از این چیزایی که میگین نیست .. اینا شاید خیلی خیلی قدیما بوده .. جمع کنین خبرتونو دیگه الان به لطف دوستان اوضاع دانشگاه خیلی اصلاح شده..

 • فرانک 1 0

  خدا رو شکر خیام نیستم

 • مرضیه 1 2

  برین گم شین همتون. یه عده دانشجوی تنبل و بی خاصیت جمع شدن دور هم تا بتونن شوهر پیدا کنن و پسرام لاس بزنن. شما رو چه به دانشگاه. فقط اومدین خودتونو نشون بدین. و دارین جامعه رو خراب میکنین. دارین میترکین از حسادت نسبت به دانشجوهای فردوسی و سراسری بدبختا

 • Mehdi 1 0

  حجاب و پوشش هر کس به خودش ربط داره و یه چیز کاملا شخصیه کی مردم ایران میخوان اینو بفهمن خدا میدونه
  شما اگه مسلمان بودی نمی اومدی ابرویه مردم رو ببری و تهمت بزنی یه مشت عقدهای هستین که عادت کردین عقایدتون رو به بقیه تحمیل کنید واقعا براتون متاسفم

ارسال نظر

تریبون