تاریخ خبر: کد خبر: 8498

شروع خروج منابع آستان قدس از پژوه‌هایی همچون «مشهد مال»

قرار است منابع آستان‌قدس‌رضوی از پروژه‌هایی همچون «مشهدمال» خارج شده و در پروژه‌هایی که مورداستفاده عموم قرار می‌گیرد و تاثیر مثبتی در امر زیارت دارد، هزینه شود.

شروع خروج منابع آستان قدس از پژوه‌هایی همچون «مشهد مال»

به گزارش «قاصدنیوز» حجت‌الاسلام دانشورثانی در نشست خبری دهه وقف، به سیاست جدید در حوزه موقوفات و فعالیت‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: تولیت آستان‌قدس تاکید دارد از مشارکت در برخی پروژه‌ها که برای آستان‌قدس حواشی داشته و بار اجتماعی نیز دارد، پرهیز کند و دراین‌راستا، قرار است به‌زودی وضعیت پروژه «مشهدمال» نیز تعیین‌تکلیف شود.

 

وی افزود: ۴٣درصد اراضی داخل محدوده شهر مشهد، متعلق به آستان‌قدس‌رضوی است و افراد زیادی در خانه‌هایی که در این اراضی ساخته‌ شده، زندگی می‌کنند و البته تصرف‌هایی نیز وجود دارد که به‌دستور تولیت آستان‌قدس‌رضوی درحال پیگیری برای حل آن‌ها هستیم.

 

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان‌قدس‌رضوی بااشاره‌به اینکه بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های آستان‌قدس‌رضوی از محل درآمد موقوفه‌ها تامین می‌شود، اظهار کرد: به‌دلیل اینکه آستان‌قدس از محل نذورات نیز درآمد دارد و معمولا این پول‌ها با وجه حال از موقوفات مخلوط می‌شود، نمی‌شود رقم دقیقی از درآمدهای وقفی آستان‌قدس اعلام کرد اما باید گفت بیشتر هزینه‌هایی که در حرم‌مطهر و برای خدمت‌رسانی به زائران، صرف می‌شود از همین محل است.دانشور خاطرنشان کرد: از ٧٠٠سال پیش تاکنون، ۴۲۰وقف‌نامه داریم که از این تعداد، ۲۲۰موقوفه در تصرف آستان‌قدس‌رضوی است و از بقیه این موقوفه‌ها یا ما اطلاعی نداریم یا در تصرف افراد هستند.

 

در این نشست، معاون فنی و عمران موقوفات آستان‌قدس‌رضوی نیز گفت: آستان‌قدس‌رضوی برای تامین بخشی از هزینه‌های خود، ایجاد پروژه‌های دارای ارزش‌افزوده را آغاز کرده بود که نظر تولیت جدید آستان‌قدس‌رضوی بر این است که از حضور آستان‌قدس در پروژه‌هایی که دارای بار اجتماعی هستند، پرهیز شود.

 

اکبری افزود: دراین‌راستا، قرار است منابع آستان‌قدس‌رضوی از پروژه‌هایی همچون «مشهدمال» خارج شده و در پروژه‌هایی که مورداستفاده عموم قرار می‌گیرد و تاثیر مثبتی در امر زیارت دارد، هزینه شود.

 

وی همچنین از ساخت موزه ملی آستان قدس در صحن جامع رضوی خبر داد و گفت: پروژه ساخت زائرسراهای ارزان قیمت و زائرشهری رضوی نیز با قوت دنبال می شود و قرار است خیران نیز بخشی از هزینه های ساخت این اقامتگاهها را تامین نمایند.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون