تاریخ خبر: کد خبر: 8398

آیت‌‌الله علم‌الهدی خطاب به مدیران یکی از رسانه‌های معروف استان:

نفاقی بالاتر از این نیست که مدیر رسانه‌ از بیان حق به خاطر مخاطب صرف نظر کند/ تولیت رسانه ازجمله خطرناک ترین مسئولیت‌ها در فقه دینی است

بنده در دیداری که با یکی از مدیران رسانه های معروف استان داشتم مطالبی را عرض کردم و این فرد در جواب بنده گفت، حرفهای شما درست اما ما باید مخاطب خودمان را داشته باشیم. نفاقی بالاتر از این نیست که مدیر رسانه‌ای بگوید که ما می‌خواهیم از بیان حق صرف نظر کنیم تا مخاطب خودمان را داشته باشیم.

نفاقی بالاتر از این نیست که مدیر رسانه‌ از بیان حق به خاطر مخاطب صرف نظر کند/ تولیت رسانه ازجمله خطرناک ترین مسئولیت‌ها در فقه دینی است

به گزارش«قاصدنیوز»، آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در دیدار اصحاب رسانه که به مناسبت 17 مردادماه روز خبرنگار در دفتر وی برگزار شد، پس از استماع سخنان 5تن از فعالان رسانه ای استان به بیان نکاتی پرداخت.

 

اهم موارد طرح شده در این نشست بدین شرح است:

 

 • به عنوان یک نکته عرض کنم: همگان زمانی که آیه 6 سوره حجرات یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ جاءَکُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصیبُوا قَوْماً بِجَهالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلی‏ ما فَعَلْتُمْ نادِمینَ (ای کسانیکه ایمان آورده اید، اگر فرد فاسقی با خبری به نزدتان آمد، پس تحقیق کنید تا مبادا ندانسته به قومی بی گناه حمله کنید و بعدا از عمل خود پشیمان شوید) را قرائت می‌کنند، تنها به بخش ابتدایی آن توجه دارند که بیان کننده آن است که خبرنگار و خبررسان عادل بایستی در مورد مطالب بیان شده تحقیق کند. بخش دوم از این آیه بیان کننده ویژگی‌های رسانه در تراز انقلاب است؛ در این بخش تاکید شده است که برای انعکاس اخبار بایستی تبیین محتوا صورت گیرد، این اقدام بدان جهت است که مبادا در برخورد‌های اجتماعی دچار جهالت و بی‌توجهی شوید.

   

 • بسیار نکات ارزشمند و قابل توجهی بود که برای من قابل استفاده بود. خوشحالم از اینکه یکی از عزیزان با شجاعت نکات خود را در اینجا بیان کردند. برخی در بیان حق ملاحظه می‌کنند و بر زبان جاری می‌سازند که به واسطه حق گویی موقعیت اجتماعیشان به خطر می‌افتد؛ این افراد حاضر به اظهار حق نیستند تا مبادا مخاطبشان دیگر خریدار مطالبشان نباشد.

 

 • اگر شجاعت و شهامت در رسانه‌های متدین به جریانی اثر گذار تبدیل شود، تمام مشکلات کشور حل می‌شود. رسانه‌ها باید در بیان حق پیشگام باشند این در حالی است که بیان نکردن حق ترس از عملیات روانی اجتماعی است.

 

 • خبری که منعکس می‌شود باید نقش مفید و بسزایی در تصمیم گیری‌ها، جریان‌های اجتماعی، مدیریت اجتماعی، فضا سازی‌های اجتماعی و اجرای برنامه‌های عملیات روانی داشته باشد، اگر مطلبی به تصمیم ناهنجار در مدیریت اجتماعی و عملیات روانی تحریک اجتماعی منجر شود، تمام مظالم آن در حوزه اجتماعی گریبان‌گیر رسانه و مسئول آن می‌شود.

 

 • مسئولیت تولیت رسانه ازجمله خطرناک ترین مسئولیت‌ها در فقه دینی ما است. ما در جریان رسانه‌ای کشور و مشهد با مظلومیت حق مواجه هستیم، علاوه بر خبرگزاری‌ها و مطبوعات، ما در مظلوم ماندن بیان حق در منبر‌ها، سخنرانی‌هایی که ار سرتاسر دنیا برگزار می‌شود و حتی برخی خطبه‌های نماز جمعه کشور نیز مواجه هستیم.

 

 • بنده در دیداری که با یکی از مدیران رسانه های معروف استان داشتم مطالبی را عرض کردم و این فرد در جواب بنده گفت، حرفهای شما درست اما ما باید مخاطب خودمان را داشته باشیم و در بیان مطالب ملاحظه کنیم، بنده هم در جواب گفتم که من دیگر با شما عرضی ندارم؛ وقتی شما می‌گویید که می‌خواهید مخاطب خود را داشته باشید اگر به قرآن و ائمه(علیه السلام) نیز جسارت شود باز هم شما به جذب مخاطب خود بها می‌دهید؟ نفاقی بالاتر از این نیست که مدیر رسانه‌ای بگوید که ما می‌خواهیم از بیان حق صرف نظر کنیم تا مخاطب خودمان را داشته باشیم.

 

 • از مسئول رسانه‌ای پرسیدم که چرا در رسانه خود به بنده ناسزا دادی؟ مگر مسلمان نیستی؟ به چه مجوزی ابن اقدام را انجام می‌دهی؟ آن مسئول در جواب گفت که ما باید مخاطب خودمان را داشته باشیم، این گونه اقدامات حرام است؛ تو می‌خواهی فعل حرام مرتکب شوی در عین حالی که مخاطب خود را داشته باشی!

   

 • رسانه‌ها باید در چهره سازی و رسانه‌ای کردن افراد نا اهل توجه خود را افزاش دهند و نگذارند که افراد در موقعیت‌های انتخاباتی با استفاده از رسانه‌ای شدنشان سرنوشت جامعه را به دست گیرند.

   

 • ما مسلمان و شیعه هستیم و به طور حتم با انسان‌های لائیک تفاوت داریم، در اندیشه لائیک همه در هنرنمایی آزاد که منتسب به لاابالی‌گری است، اختیار دارند ولی ما از آزادی‌هایی که منتسب به لاابالی‌گری هستند برخوردار نیستیم و در اجرای برنامه‌های هنری و علمی خود مسائل شرعی را رعایت می‌کنیم.

   

 • بنده عرایضی را در مورد مسائلی می‌گویم ولی برخی رسانه‌ها به گونه ای دیگر آن را مطرح میکنند؛ این بی‌توجهی از لاابالی‌گری و یا جهل رسانه‌ای حکایت دارد. مثلا بنده در سخنانم روایت‌هایی را می گویم که متاسفانه برخی اصحاب رسانه برآن می‌شوند تا از مطالب بهره‌گیری سیاسی کنند و حرف امام معصوم(ع)، امام خمینی(ره) و رهبری را به عنوان گفته بنده منتشر می‌کنند.

 

 • جامعه مواد اولیه تفکر، اندیشه و فعالیت‌های فکری خود را از رسانه اخذ می‌کند. رسانه در طراز اسلام و انقلاب آن رسانه‌ای است که نقش تصمیم سازی را برای تصمیم گیرندگان و مدیریت کنندگان جامعه دینی را ایفا کند. منشاء برخورد‌های اجتماعی، تعارض‌ها و تضاد‌هایی که در عرصه سیاسی به وجود می‌آید، رسانه است؛ رسالت رسانه این است که در تنظیم تناقضات سیاسی جامعه مسیری را پیش گیرد که به پشیمانی منتهی نشود.

   

 

 • رسالت رسانه حرکت در مسیر کمال، تعالی  و پیشرفت است، گفت: هرآنچه که ما به اسلام نسبت می‌دهیم علاوه بر اینکه مستدل بودن، بایستی مستند باشد؛ اگر حرفی به اسلام نسبت می‌دهیم باید سند آن از قرآن و حدیث نیز ارائه شود، در این صورت است که می‌توانیم بگوییم این اظهار نظر‌ها به اسلام تعلق دارد، در غیر این صورت تنها اظهار نظر شخص خواهد بود.

 

 • در خصوص پیشنهادی که گفتند کنسرسیومی از رسانه ها تشکیل شود، من می گویم همه رسانه ها پیشکش، حداقل جریان‌های ارزشی بین خود این کنسرسیوم را تشکیل دهند و انشاالله این جلسه ادامه دار باشد.

   

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون