تاریخ خبر: کد خبر: 7990

با حکم رهبر معظم انقلاب/

تکلیف حوزه علمیه خراسان نیز مشخص شد+سوابق مدیر و اعضا

انتظار میرود که این ترکیب کارآمد و کامل با برنامه‌ی زمان‌دار بتواند زمینه‌ی بالندگی و ظهور دهها نظریه‌پرداز در هر یک از عرصه‌های مورد نیاز جامعه‌ی اسلامی از جمله فقه و کلام و تفسیر و حدیث، و صدها پژوهشگر و نویسنده و سخنران و قاضی و دیگر متصدیان شئون علمی و اجتماعیِ اسلامی را فراهم سازد

تکلیف حوزه علمیه خراسان نیز مشخص شد+سوابق مدیر و اعضا

به گزارش«قاصدنیوز»، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی دبیر و اعضای شورای عالی، و مدیر حوزه‌ی علمیه خراسان را منصوب کردند.

 

متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

 

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

حوزه‌ی علمیه‌ی مشهد مقدس یکی از کهن‌ترین و پربارترین مراکز علمی تشیع و مَهد پرورش بزرگان نام‌آور در دانشهای عقلی و نَقلیِ اسلامی در طول چندین قرن است. مجاورت بارگاه منور رضوی علیه آلاف التحیة مایه‌ی جذب علمای برجسته‌ئی از دیگر حوزه‌های علمیه نیز به این دیار علم و معنویت شده و در دوره‌های گوناگون به سرمایه‌ی ارزشمند آن افزوده است.

 

اکنون این حوزه با سوابق علمی و تاریخی و سیاسی کم‌نظیر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گسترش کمّی و کیفیِ درخور توجّهی یافته و ظرفیت شایانی برای پرورش علماء و محققان اسلامی در رشته‌های گوناگون پدید آورده است.

 

شکوفائی این ظرفیت نیازمند مدیریتی جامع و پویا است، بدین لحاظ حضرات آیات و حجج اسلام آقایان حاج سید حسن مرتضوی، حاج شیخ رجبعلی رضازاده، حاج شیخ مهدی مروارید، نماینده‌ی اینجانب در اُستان، تولیت آستان قدس رضوی، حاج شیخ محمدباقر فرزانه، و حاج سیّد مصباح عاملی را به عضویت شورای عالی حوزه و جناب آقای فرزانه را به دبیری این شورا و جناب آقای عاملی را به مدیریت حوزه منصوب میکنم.

 

انتظار میرود که این ترکیب کارآمد و کامل با برنامه‌ی زمان‌دار بتواند زمینه‌ی بالندگی و ظهور دهها نظریه‌پرداز در هر یک از عرصه‌های مورد نیاز جامعه‌ی اسلامی از جمله فقه و کلام و تفسیر و حدیث، و صدها پژوهشگر و نویسنده و سخنران و قاضی و دیگر متصدیان شئون علمی و اجتماعیِ اسلامی را فراهم سازد. لازم میدانم از زحمات و خدمات ارزشمند فقید سعید مرحوم حجة‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی رضوان‌الله‌علیه در این مسئولیت مهم یاد کرده و علو درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت نمایم.

 

والسلام علیکم و رحمة‌الله

سیّد علی خامنه‌ای

۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۴

 

شورای مدیریت حوزه علمیه خراسان

از راست: حجت الاسلام عاملی، آیت الله مرتضوی، آیت الله رضازاده، آیت الله مروارید، حجت الاسلام فرزانه

 

***

حجه الاسلام و المسلمین سید مصباح عاملی( مدیر جدید حوزه علمیه خراسان)

 

وی در سال 1330ش در شهر مشهد به دنیا آمد. علوم حوزوی را در نزد اساتید حوزه علمیه مشهد مقدس آموخت. مقدمات و سطح و خارج فقه و اصول را نزد محمد تقی ادیب نیشابوری، ابو معین حجت هاشمی، محمد باقر واعظی، میرزا حسن صالحی، عباس واعظ طبسی، رجب علی رضا زاده، میرزا محمد اشکذری، میرزا جواد آقا تهرانی، میرزا علی فلسفی، سید حسن مرتضوی و سید علی خامنه ای آموخت.  

 

سید مصباح عاملی هم زمان با فراگیری علوم حوزوی، خود مشغول به تدریس مقدمات حوزوی گردید. ادبیات عرب، منطق، فقه و اصول، و دروس جنبی مانند تفسیر و نهج البلاغه و هم چنین معارف اسلامی از جمله درس های بود که بارها برای طلاب حوزه علمیه مشهد بیان نمود. وی در سال های 1365 و 1367ش از اساتید معروف مشهد درس اصول فقه محمد رضا مظفر بود. در مدرس مدرسه سلیمانیه واقع در محل قدیم آن، طلبه های بسیاری در درس جلدین اصول فقه مظفر وی شر کت می کردند. قرائت دقیق متن و ترجمه آن و سپس توضیح ساده و دقیق مطلب از ویژگی خاص او بود که موجب جذب طلاب به این درس می شد. مولف این سطور خود در خلال سال های 1366 و 1367ش در درس اصول فقه مظفر او شرکت و شاهد استقبال طلاب به درس و بحث او بوده ام.

 

سید مصباح عاملی، را باید استادی مهربان، متخلق به اخلاق اسلامی و انقلابی دانست. او علاوه بر تدریس در حوزه علمیه مشهد مقدس، سال ها ریاست نهضت سواد آموزی خراسان رضوی را بر عهده داشت. امروزه وی در کنار سرپرستی مجله وزین «اندیشه حوزه» تدریس فقه و اصول فقه در حوزه و دانشگاه علوم اسلامی رضوی را انجام می دهد. 

 

از مقالات او می توان به: روشنفکری، مدرنیته و عقلانیت اسلامی (اندیشه حوزه، 1379ش، ش23)؛ راهبردهای علمی وحدت حوزه دانشگاه (اندیشه حوزه، 1374ش، ش2)؛ واکاوی ریشه های پیام نهضت خدمت رسانی (اندیشه حوزه، 1382ش، ش43و44)؛ ضرورت تبیین جامعه ی دینی (اندیشه حوزه، 1384ش، ش54)؛ واکاوی ریشه های پیام جهاد اقتصادی، کتاب جهاد اقتصادی از انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی)؛ و چندین سرمقاله نام برد.

 

حجت الاسلام محمدباقر فرزانه(دبیر شورای حوزه علمیه خراسان)

وی متولد گناباد، از روحانیون مبارز قبل از انقلاب، شاگرد رهبر معظم انقلاب و آیت الله واعظ طبسی ، دبیر حزب جمهوری اسلامی در خراسان بوده و در سال 1370 به عنوان سومین رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی منصوب و تاکنون در این سمت ابقا شده‌اند. فرزانه امام جمعه موقت مشهد نیز می باشد. وی پیش از این نیز به عنوان عضو شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان اشتغال داشته است.

 

آیت الله شیخ مهدی مروارید ( عضو شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان)

وی فرزند مرحوم حضرت آیت الله حاج میرزا حسنعلی مروارید در سال 1325 در مشهد مقدس بدنیا آمد . وی پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد حوزه علمیه مشهد شد و مقدمات حوزه را نزد مرحوم والد خود و حضرات آیات حجت هاشمی خراسانی ، صالحی و مهدوی دامغانی فرا گرفت . سپش در سطوح عالی رسائل ، مکاسب و کفایه از محضر حضرات آیات شهید هاشمی نژاد ، سیدان ، مجتهدی سیستانی و وحید خراسانی استفاده کرد . ایشان همچنین از دروس تفسیر و معارف آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی و آیت الله حاج شیخ مجتبی قزوینی نیز بهره مند شد .

آیت الله مروارید سپس جهت کسب فیض از علمای نجف عازم این حوزه شد و در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات امام خمینی ، شهید سید محمد باقر صدر و بخصوص آیت الله سیستانی شرکت نمود . ایشان همچنین مدتی در حوزه علمیه قم از دروس خارج حضرات آیات گلپایگانی ، میرزا هاشم آملی و محقق داماد نیز بهره مند گردید .وی پس از سال ها تحصیل و تدریس در حوزه های علمیه نجف و قم به مشهد مقدس بازگشت و شروع به تدریس دروس رسائل ، مکاسب و کفایه و پس از چند خارج فقه و اصول نمود . ایشان هم اکنون علاوه بر تدریس درس خارج و تفسیر در حوزه علمیه مشهد ، نماینده آیت الله سیستانی در مشهد بوده و اقامه نماز جماعت در مسجد ملاحیدر مشهد را عهده دار می باشد . رساله عالم الذر ، بحوث فی مبانی علم الرجال و شرح المکاسب المحرمه از آثار ایشان می باشد .

 

 

آیت الله شیخ رجبعلی رضازاده( عضو شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان)

وی در تربت حیدریه به دنیا آمده و در سال 1326 شمسی وارد حوزه علمیه آن شهر می شوند و پس از 8 سال تحصیل درسال1332 شمسی به مشهد عریمت می کنند . ادبیات را نزد ادیب نیشابوری ، قوانین رانزد آیت الله شیخ عبدالنبی کجوری و لمعتین رانزد آیت الله حاج میرزا احمد مدرس فرا می گیرند و به تدریس دروس سطح مشغول می شوند . سطوح عالی را در نزد آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی فرا می گیرند و درسال 1337 به درس خارج آیت الله العظمی میلانی رفته و پس از تلمذ از محضر ایشان ، در سال 1345 به نجف اشرف عزیمت می کنند .

ایشان در نجف اشرف در دروس خارج دروس آیت الله العظمی خوئی ، آیت الله وحید خراسانی و حضرت امام خمینی (ره) شرکت کرده و پس از یک سال به مشهد مقدس باز می گردند و به مدت 18 سال در درس خارج آیت الله العظمی میلانی شرکت می کنند . ایشان از هنگام ورود به مشهد مقدس همواره به تدریس در حوزه مشغول بوده اند و هم اکنون نیز یکی اساتید خارج فقه و اصول حوزه علمیه مشهد به شمار می روند .

 

 

آیت الله سید حسن مرتضوی( عضو شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان)

آیت الله حاج سید حسن مرتضوی شاهرودی در سوم اسفندماه سال ۱۳۱۱ ه.ش  در روستای ابرسج شاهرود دیده به جهان گشودند.  وی در همان سنین آغاز نوجوانی پس از مقداری تحصیلات ابتدایی در مکتب روستای ابرسج درحدود سن ۱۳ سالگی جهت تحصیل علوم حوزوی به حوزه علمیه شاهرود رفت.

مرتضوی با وجود شرایط سخت زندگی خود جهت کسب علوم اهل بیت(ع) به مشهد مقدس هجرت نمود تا در جوار حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به ادامه تحصیلات علوم حوزوی بپردازد. لذا وی در سال ۱۳۲۷ ه.ش در ۱۵ سالگی به مشهد هجرت کرد و در مدت اقامت خود در مشهد طی ۹ سال سطوح مقدماتی و عالیه حوزه را گذراند. از اساتید ایشان درآن زمان می‌توان به حضرت آیت الله حاج میرزا احمد مدرس یزدی (در شرح لمعه)، حضرت آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی (در رسائل ، مکاسب و کفایه) و حضرات آیات شیخ کاظم دامغانی و حاج آقا حسین شاهرودی اشاره کرد. مرتضوی همچنین ۲ سال در درس خارج فقه و اصول حضرت آیت الله العظمی میلانی شرکت نمود. وی درسال ۱۳۳۶ ه.ش  در سن ۲۵ سالگی وارد نجف اشرف شد تا به تحصیل علوم و معارف اهل بیت (ع) بپردازد. ایشان از ابتدای اقامت خود در نجف اشرف به مدت چهار سال در درس خارج فقه آیت الله العظمی سید محمود شاهرودی و درس خارج اصول حضرت آیت الله حاج شیخ حسین حلی شرکت کرد.

مرتضوی پس از ۴ سال تحصیل در نجف اشرف برای مهیا کردن سفر خانواده خود به نجف اشرف عازم ایران شد اما در مسیر برگشت با مشکل مواجه گردید لذا به مدت یک سال در شهر قم رحل اقامت گزید و در این یک سال نیز از حوزه درسی مرجع بزرگ شیعیان جهان حضرت آیت الله العظمی بروجردی (خارج فقه)، حضرت آیت الله محقق داماد (خارج اصول) و حضرت امام خمینی (خارج مکاسب) بهره‌مند شد.

پس از بازگشت دوباره به نجف اشرف، ضمن حضور در درس‌های بزرگان و مراجع آن زمان یکی از شلوغ‌ترین حوزه‌های درسی سطوح عالیه را تشکیل داد. در این مدت مجموعاً قوانین ۳ دوره، شرح لمعه ۳ دوره، رسائل ۵ دوره، مکاسب ۴ دوره و کفایتن ۴ دوره تدریس کرد.

وی در مدت حضور در نجف اشرف مجموعاً ۱۳ سال از محضر حضرت آیت الله العظمی خویی (خارج فقه)، ۱۴ سال از محضر حضرت امام خمینی (خارج فقه)، ۸ سال از محضر فقیه محقق حضرت آیت الله شیخ حسین حلی (خارج اصول و مکاسب) و ۱۰ سال از محضر آیت الله العظمی شاهرودی (خارج فقه) بهره برد و در مدت اقامت بیست و چند ساله خود در نجف اشرف از شاگردان برجسته و خصصین حضرت امام (ره) و حضرت آیت الله العظمی خویی و از اساتید برجسته سطوح عالیه حوزه علمیه نجف اشرف به شمار می‌آمد.

ایشان سرانجام پس از فشارهای شدید رژیم عراق درسال ۱۳۵۸ ه.ش به مشهد مقدس مراجعه کرد و حوزه درس خود را دایر نمود. آیت الله مرتضوی به دروس سطح، همزمان با درس خارج فقه و اصول یک دوره رسائل و مکاسب و کفایه را تدریس کرد. وی همزمان با خارج فقه اهتمام ویژه‌ای به مباحث اخلاقی و تربیتی طلاب داشت و در کنار تدریس فقه و اصول به تدریس تفسیر زیارت جامعه کبیره درمدت ۶ سال و سپس به تفسیر دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه پرداخت که هنوز ادامه دارد.

 

 

درباره حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی( تولیت و عضو شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان)

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر