تاریخ خبر: کد خبر: 7942

نتیجه سوال سیاسی و غیرکارشناسی عضو شورای شهر مشهد؛

17نفر در مقابل منفی‌بافی یک نفر!

شهردار مشهد تصریح کرد: آقای فیاضی نفرمودند که چه قانونی را ما نقض کرده ایم؟ در صورتیکه شورای اسلامی شهر در تمامی سازمان های ما عضو ناظر دارد.

17نفر در مقابل منفی‌بافی یک نفر!

به گزارش«قاصدنیوز»،  به دنبال سوال یکی از اعضای شورای اسلامی شهر از شهردار مشهد در یکصد و ششمین جلسه علنی این شورا، از 18 نفر اعضای حاضر در جلسه علنی، 17 نفر به غیر از شخص سوال کننده، با رای مثبت ضمن تایید سخنان شهردار و همچنین دبیر هنری ستاد استقبال از بهار شهرداری مشهد، رضایت خود را از روند طی شده برای المان های نوروزی در فراخوان استقبال از بهار 95 ابراز و از توضیحات ارائه شده قانع شدند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد در سئوال مطرح شده خود آورده بود: با توجه به مذاکرات انجام شده با هنرمندان خاص قبل از اعلام فراخوان المان‌های نوروزی چه اقداماتی برای جلوگیری از تبعیض و عقد قرارداد خارج از فراخوان صورت گرفته است؟ علت تاخیر در انتشار فراخوان استقبال از بهار علی‌رغم انجام گفت و گو با هنرمندان و تشکل‌های هنری خاص دو ماه قبل از فراخوان چه بوده است؟

 

در مورد استقبال از بهار 95 هیچ تخلفی از مصوبات شورای اسلامی شهر صورت نگرفته است

شهردار مشهد در پاسخ به این عضو شورا گفت: در مورد استقبال از بهار 95 هیچ تخلفی از مصوبات شورای اسلامی شهر صورت نگرفته است.

 

سید صولت مرتضوی در این رابطه اظهار داشت: تذکر و سئوال حق مسلم اعضای شورای اسلامی شهر است و ما اگر سئوال، تذکر و استیضاح را از شورا بگیریم از اهمیت شورا کاسته‌ایم. ما نیز به این موارد پاسخ منطقی و معقول می‌دهیم.

 

وی تصریح کرد: برخی گفتند بهتر است عضو سئوال‌کننده را دعوت کرده و به وی پاسخگویی نماییم ولی من نپذیرفتم زیرا می‌خواستم هشداری به همکاران خود بدهم تا بدانند در معرض تذکر و سوال هستند و شورای اسلامی شهر با کسی عقد اخوت نبسته است.

 

شهردار مشهد با تاکید بر اینکه با اینگونه سئوال‌ها، جلوی خود محوری‌ها گرفته می‌شود، ادامه داد: اینگونه نیست که شورای اسلامی شهر با انتخاب یک شهردار، حقوق خود را به وی واگذار کرده باشد، مردم با این سئوال‌ها امیدوارتر می‌شوند.

 

مرتضوی گفت: این تذکر و سئوال‌ها نقطه قوت برای شورا و شهرداری است چون نقاط قوت و فعالیت‌های شهرداری نیز بیان می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه برخی اوقات سئوال برای افزایش معلومات و برخی اوقات در مورد نقض قانون می‌باشد، اذعان داشت: سئوال در مورد انتشار فراخوان باید مستند به قانون باشد نه مستند به روال گذشته. اینکه قبل از فراخوان استقبال از بهار با طیف‌های مختلف جلسه گذاشته شده و صحبت گردیده است مستحق تشویق است نه سئوال.

 

 شهردار مشهد تصریح کرد: آقای فیاضی نفرمودند که چه قانونی را ما نقض کرده ایم؟ در صورتیکه شورای اسلامی شهر در تمامی سازمان های ما عضو ناظر دارد.

 

شهردار مشهد عنوان کرد: هنر یک ذوق است نه یک کالا و این مقوله را نمی‌توان به مزایده برد بلکه بعضی وقت‌ها باید منت هنرمند را کشید تا هنرش را عرضه کند مخصوصا که ما در تربیت، تشویق و ترغیب هنرمندان تاکنون کم کاری کرده‌ایم.

 

مرتضوی با اشاره به اینکه قانون اجازه ترک تشریفات در مناقصات و مزایدات را به شهرداری داده است، افزود: ما از ترک تشریفات در استقبال از بهار استفاده نکردیم و این مهم را به فراخوان گذاشتیم تا نگرانی از ویژه‌خواری رفع شود.

 

وی در ادامه گفت: المان‌های سال‌های گذشته در قالب فانتزی و خاطره انگیز بود که نقش خوبی هم در جذب مخاطب داشت اما با توجه به نقش مشهد، موضوعاتی مانند قصه‌های قرآنی، خانواده، محیط زیست و ... مغفول مانده بود.

 

شهردار مشهد تاکید کرد: با قاطعیت می‌گویم اگر چه اثر کار فرهنگی درازمدت است اما ریل‌گذاری اساسی فرهنگی به دقت در معاونت فرهنگی در حال انجام است.

 

مرتضوی عنوان کرد: اگر اعضای شورای اسلامی شهر به صورت مصداقی با موارد تبعیض مواجه شدند با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه برگزاری جلسه به هنرمندان قبل از فراخوان به علت اینکه مانع تبعیض می‌شود به عنوان یک رویه ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: معاونت فرهنگی قبل از برگزاری فراخوان استقبال از بهار با برگزاری چنین جلساتی در قالب اتاق فکر با هنرمندان مختلف به مشورت پرداخته است و عملا تخلفی از مصوبات شورا در استقبال از بهار 95 انجام نشده است.

 

رییس شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این رابطه گفت: این سئوال‌ عیبی ندارد و خیلی خوب است که اشکالات موجود نمایان می‌شود.

 

محسن انتظاری هروی خاطرنشان ساخت: بعضی‌ها سئوال کردن را تابوئی می‌دانستند چون این مهم در طول عمر شورای چهارم برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد که برای شفافیت بسیار لازم است.

 

جریان المان‌ها به یک جریان فراگیر در همه رشته‌های هنری تبدیل شده است

همچنین در ادامه این جلسه قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی و دبیر هنری ستاد استقبال از بهار شهرداری مشهد در پاسخ سئوالات مطرح شده عنوان کرد: سنت حسنه‌ای در چند سال گذشته در مشهد پایه‌گذاری شده است که فراخوان المان‌های نوروزی برای استقبال از بهار انجام شده و یک جریان هنری در بازه زمانی محدود تحویل سال به عنوان نمایش شهری قرار می‌گیرد که کار نیکویی است.

 

میثم مرادی تصریح کرد: تعداد آثار و رنگ‌های متنوع آن در ذهن همگان مانده است لذا مردم انتظار دارند در نوروز بجای ساختمان‌های سنگی و سیمانی، المان‌های رنگی ببینند.

 

وی با اشاره به اینکه در این روند به تکرار افتاده بودیم، اذعان داشت: امسال اتاق فکر معاونت فرهنگی و اجتماعی، رویکرد جدیدی را از جمله تبدیل فراخوان به جشنواره فرهنگی و هنری را انجام داد و تنوع‌بخشی، افزایش غناعی، تنوع موضوعی و جایگاه مشهد در دستور قرار داده شد.

 

قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد ادامه داد: برای تحقق این رویکرد، مجموعه فراخوان‌ها به عنوان بهار فیروزه‌ای برگزار شد که در اولین فراخوان که به المان‌ها اختصاص داشت بیش از دو برابر اثر به دبیرخانه رسیده و 67 اثر در کارگاه‌ها در حال ساخت می‌باشد.

 

مرادی با اشاره به اینکه در فراخوان تزئینات شهری و گرافیک محیطی نیز 700 اثر رسیده است، خاطرنشان ساخت: فراخوان محله‌آرایی نیز برگزار شد و از مردم برای مشارکت در آراستن شهر کمک گرفته می‌شود.

 

وی افزود: فراخوان نمایش شهری برای اجرای یک هزار و 500 نمایش در سطح معابر شهر و اجرای تئاتر و نمایش عروسکی در مساجد منتشر شده است و فراخوان عکس و داستان استقبال از بهار نیز بعد از نوروز در دستور کار است.

 

قائم مقام معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تاکید کرد: چون جریان المان‌ها به یک جریان فراگیر در همه رشته‌های هنری تبدیل شده است لذا بر اساس ضرورت برای مشورت با همه هنرمندان رشته‌های مختلف جلسه گذاشتیم و امسال تجربه نویی به اجرا گذاشته شده است.

 

در عین حال فیاضی پس از این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: خوشحال هستم که اولین سوال از شهردار در شورای شهر مطرح شد و تابو سوال کردن از شهردار شکست که این موضوع برای ما دارای اهمیت است.

 

وی افزود: به شخصه از پاسخ شهردار قانع نشدم اما به رای اعضای شورا احترام می گذارم.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون