تاریخ خبر: کد خبر: 785

هزینه‌کردن در حاشیه شهر، کار فرهنگی است

هزینه‌کردن در حاشیه شهر، کار فرهنگی است

به گزارش قاصدنیوز به نقل از شهرآرا، جمعی از مدیران شهری، اعضای شورای اسلامی شهر، مدیران رسانه‌ای و مشاوران جوان شهرداری مشهد به دعوت ساکنان محله(نوده) واقع در منطقه‌٢ شهرداری مشهد به آن محله رفته و ضمن شنیدن مشکلات، بازدیدی نیز از این محله داشتند.


حل مشکلات با کمک ساکنان
رئیس کمیسیون حاشیه شهر مشهد در این بازدید گفت: تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم با همکاری مدیران اجرایی، رسانه‌ها و مردم، مشکلات این مناطق را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به حداقل کاهش دهیم.


غلامحسین صاحبی افزود: شورای چهارم در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب در رسیدگی به نقاط کم‌برخوردار و رفع تبعیض‌ها، کمیسیون حاشیه‌شهر را تشکیل داده است تا با قوت بیشتری موضوعات مرتبط را پیگیری کند.


وی افزود: در جلسه‌ای که با استاندار خراسان رضوی داشتیم، تشکیل شورای راهبردی حاشیه‌شهر به ریاست استاندار و عضویت مدیران اجرایی به تصویب رسید که امیدواریم بتوانیم به کمک این شورا مسائلی که قابل‌حل توسط شهرداری و شورای شهر از جمله مناطق منفصل شهری نیست را پیگیری کنیم.


حل موضوعات حاشیه‌شهر، عزمی ملی می‌خواهد
رئیس کمیسیون حاشیه‌شهر شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: حل برخی ‌موضوعات حاشیه‌شهر، عزم ملی می‌خواهد و برای تحقق این مهم سعی شده با دعوت از مسئولان و ارائه گزارش‌ها، حساسیت‌های لازم در بین مسئولان ایجاد شود.


صاحبی خاطر‌نشان کرد: درخواست ما از دستگاه‌های دولت این است که به وظایف خود عمل کرده و امکانات را متناسب با جمعیت و به صورت عادلانه در نقاط مختلف تقسیم کنند.


وی با اشاره به کمک‌های ویژه شورای شهر و شهرداری به مناطق حاشیه‌شهر گفت: آماده‌ایم هر فضای خالی که به ما معرفی شود را به امکانات ورزشی مجهز‌ و در تجهیز کتابخانه‌ها، اجرای برنامه‌های فرهنگی و ساخت مساجد همکاری کنیم.


رئیس کمیسیون حاشیه‌شهر شورای اسلامی شهر مشهد خاطر‌نشان کرد: عزم ما برای آسفالت معابر خاکی در شهر جدی است و به شهرداران مناطق مختلف اعلام کردیم تا زیرساخت‌ها را آماده کنند و هیچ مشکل مالی در این مسیر وجود ندارد.


صاحبی تصریح کرد: ایجاد امنیت یکی از مهم‌ترین خواسته‌های اهالی است که شورای‌شهر درصدد است با همکاری نیروی انتظامی، بسیج و مشارکت خود مردم، امنیت لازم را در این مناطق برقرار کند.


وی با اشاره به زمین ورزشی نیمه‌کاره در این محدوده که کار ساخت آن بیش از ٢٠‌سال به طول انجامیده است، گفت: متاسفانه برخی از سازمان‌ها همکاری لازم را در این زمینه‌ ندارند و به همین دلیل برنامه‌ریزی کردیم تا ٧٠‌سالن ورزشی مجهز را با همکاری نیروی مقاومت بسیج در شهر احداث کنیم.صاحبی اهمچنین گفت: پیشنهاد می‌کنیم جوانان تحصیل‌کرده ساکن در این مناطق با تشکیل شرکت تعاونی، علاوه بر پیگیری امور مرتبط با توسعه و آبادانی، زمینه اشتغال خود و سایر جوانان را ‌ فراهم آورند، شورای شهر و شهرداری نیز از تاسیس این تعاونی‌ها حمایت خواهند کرد.


با صدقه‌دادن کاری از پیش نمی‌رود
عضو دیگر شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این بازدید گفت: اگر بخواهیم مشکلات مناطق حاشیه‌ای را با صدقه‌دادن برطرف کنیم، کاری از پیش نخواهیم برد،ما‌ به کارجدی با مدیریت جهادی در این مناطق نیاز داریم.
خلیل موحدی افزود: اگر برای رفع مشکلات همت جدی وجود داشته باشد و جلوی رانت‌خواری‌ها را بگیریم، در کوتاه‌ترین زمان‌ممکن به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.


عضو شورای اسلامی شهر مشهد با گلایه از ‌همکاری نکردن آستان قدس‌رضوی در مسیر خدمت‌رسانی به مردم گفت: با وجود چندین بار مکاتبه با مسئولان این اداره برای رسیدگی به وضعیت دو‌کیلومتر از جاده‌ای واقع در شهرک شهید باهنر که مشکلات زیادی برای ساکنان ایجاد کرده است، جوابی دریافت نکرده‌ایم و این در‌حالی است که شهرداری در پروژه تجاری (مشهد‌مال) ١٦٥‌هزار متر مربع پروانه تجاری به قیمت ٤٠ p برای آنان صادر کرده است.


موحدی با اشاره به رکود ایجاد شده ٥ ساله در پروژه احداث خط٢ قطار‌شهری نیز گفت: با وجود اینکه ٥٥‌درصد اعتبار این پروژه در‌طول سال‌های گذشته به آن اختصاص یافت، پروژه فقط ١٥‌درصد پیشرفت فیزیکی داشت و کسی هم پاسخ‌گو نبود.


وی تاکید کرد: تنها راهکار رفع محرومیت‌ها، مطالبه‌گیری است و جوانان ساکن در این مناطق باید با جدیت خواسته‌های قانونی خود را از مسئولان شهری و استانی مطالبه کنند.


همه اعضای شورا‌ باید از این منطقه بازدید کنند
همچنین عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: هزینه‌کردن بودجه فرهنگی در مناطقی از شهر مشهد مانند «نوده» بزرگ‌ترین کار فرهنگی است.


برزو دبیریان اظهار داشت: مشکل اعتیاد و ناامنی منطقه نوده زمانی حل می‌شود که همه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط از جمله امنیتی و غیرامنیتی به وظیفه خود عمل کنند.


وی ادامه داد: اگر امروز شاهد‌ چنین وضعیت نامناسبی در این منطقه از حاشیه‌شهر مشهد هستیم، فقط به این دلیل است که مسئولان به وظیفه خودعمل نمی‌کنند و این معضلات به وجود می‌آید.دبیریان تصریح کرد: اعتبارات زیادی به موضوعات فرهنگی اختصاص داده شده است که باید بخشی از آن در اینجا هزینه شود و هزینه‌کردن بودجه فرهنگی در مناطقی مانند نوده، بزرگ‌ترین کار فرهنگی است.


وی اظهار داشت: متاسفانه بارها مسئولان به این مناطق آمدند و پس از بازدید رفته‌اند و نتیجه‌ای هم مشاهده نشده است،از‌این‌رو از مسئولان می‌خواهیم تا به این منطقه اعتبار اختصاص دهند تا مشکل حل شود.


عضو شورای شهر مشهد در پایان خاطرنشان کرد: بی‌تردید شورای شهر مشهد برای حل این مشکل اقدام می‌کند و دیگر اعضای شورا‌ نیز باید از این منطقه بازدید کنند تا زمانی که قرار است طرحی یا بودجه‌ای برای این منطقه اختصاص داده شود، همه بر اساس عدالت، حمایت کنند و طرح برگشت نخورد.


با شعار دادن مشکلات حل نمی‌شود
مدیر‌عامل موسسه فرهنگی شهرآرا نیز در این بازدید گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب‌، بسیاری از محرومیت‌ها برطرف شده است.


محسن بذرگری‌هاشمی افزود: اگر می‌خواهیم در راه خدمتگزاری به مردم موفق باشیم، باید از خیلی چیزها بگذریم؛ زیرا با شعار دادن نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم.


وی خاطر‌نشان کرد: همان‌گونه که بسیاری از بزرگان توانستند با همت خود محرومیت‌ها را در بسیاری از نقاط کشور رفع کنند، ما نیز می‌توانیم با عزم‌ جدی و پیگیری مداوم بر مشکلات غلبه کنیم.


ایجاد کارگروه حاشیه‌شهر در گروه مشاوران ‌
رئیس گروه مشاوران‌ شهرداری مشهد نیز دراین بازدید گفت: به‌منظور حل مشکلات مناطق حاشیه‌شهر، گروه
مشاوران جوان شهرداری نیز کارگروهی را تشکیل داده است تا در کنار کمیسیون حاشیه‌شهر شورا، مشکلات را بررسی و مرتفع کند. قاسم‌پور افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت جوانان و با همکاری مسئولان و رسانه‌ها مشکلات این مناطق را در کوتاه‌ترین فرصت حل کنیم.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون