تاریخ خبر: کد خبر: 7554

روایت‎ اهالی محله گلشور مشهد از عاشورا و 9دی88

قیام نهم دی‌ماه88، ویژگی‌هایی دارد که یک مورد آن مردمی بودن آن است. همین وجه ما را ترغیب کرد که در این شماره، این رویداد بزرگ را از زبان برخی از اهالی محل روایت کنیم.

به گزارش «قاصدنیوز»، یکی از نشریات محلی مشهد نوشت: قیام نهم دی‌ماه88، ویژگی‌هایی دارد که یک مورد آن مردمی بودن آن است. همین وجه ما را ترغیب کرد که در این شماره، این رویداد بزرگ را از زبان برخی از اهالی محل روایت کنیم.  

 

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حاج آقای موسوی، امام جماعت مسجدمان: آن‌چه در نه دی مهم بود، بالارفتن بصیرت ما بود؛ زیرا خیلی از مسائل پشت پرده بود و در ابتدا تعبیر و قضاوت دیگری داشتیم. اما در نه دی مشخص شد که چه دست‌های پنهانی در کار بوده و چه فتنه‌هایی در سر داشتند. اگر مقام معظم رهبری راهنمایی نمی‌کردند، شاید جنگ داخلی پیش می‌آمد؛ اما با هدایت ایشان این تؤطئه خنثی شد.

مدن به خیابان به خاطر اختلاف بر سر نتایج انتخابات، کار اشتباهی بود. باید راه درست را در پیش می‌گرفتند و طبق قانون عمل می‌کردند. آن‌ها باعث شدند عده‌ای که مغرض بودند، از این موقعیت سوءاستفاده کنند و کشور را به آشوب بکشند.      

کسانی که در روز عاشورا آن کارها را کردند یک عده سلطنت‌طلب، بهائی، منافقین و ضد انقلاب بودند. البته کسانی هم که علاقه به امام حسین(علیه‌السلام) داشته باشند، اما راه ایشان را ادامه ندهند، مانند آن‌هایی‌اند که ضد امام حسین(علیه‌السلام) هستند.

 

حاج آقای حیدری مدیر لبنیات حاج صفر: در فتنه سال88 هدف این بود که به بهانه تقلب در انتخابات مردم را به خیابان‌ها بکشند و از این طریق منافع خود را دنبال کنند. هدف فتنه‌گران این بود که میان مردم جدایی بیندازند. اما مردم و به ویژه جوانان متوجه اصل قضیه شدند و اگر عده‌ای ابتدا به خیابان‌ها رفته بودند، دیگر نرفتند.

در این فتنه، از فتنه‌گران شعارهایی شنیدیم که مخالف اصول انقلاب بود، شعار نه غزه نه لبنان و حذف شعار مرگ بر آمریکا. در حالی‎که دفاع از اسلام و مظلوم هدف این انقلاب بود که شعار حمایت از غزه جزو آن است. در ادامه هم به امام خمینی(ره) و به عزاداری امام حسین(علیه‌السلام) توهین کردند.

در مورد نقش عاشورا در پیدایش قیام نه دی باید گفت در اهانتی که به عاشورای امام حسین(علیه‌السلام) شد، قلب مردم خدشه‌دار شد. در واقع، در ماجرای سال88 همین که مردم دیدند دیگر مسئله چپ و راست یا بحث احمدی‌نژاد و موسوی مطرح نیست و فتنه‌گران به نظام اسلامی و اصل دین می‌خواهند لطمه بزنند، به صورت خودجوش وارد میدان شدند.

 

آقا مرتضی، کاسب جوان محل: در فتنه میان مردم شبهه انداختند، اما مردم متوجه شدند که اصل قضیه مسئله انتخابات نیست. در روز عاشورا نیز خیمه‌ها و پرچم‌های عزاداری را به آتش کشیدند، هیئت‌ها را به هم ریختند، مردم عزادار را کتک زدند و فحاشی کردند. اما همین اتفاقاتِ روز عاشورا نشان داد که مسئله اسلام است و به خاطر همین مردم در روز 9دی به خیابان‌ها آمدند و از اسلام دفاع کردند.

 

حاج آقای حیدرزاده، جانباز و آزاده‌ی دفاع مقدس: یکی از کارهای مهم امامخمینی(ره) و انقلاب این بود که الآن یک فرد روستایی در مورد انقلاب تحلیل ارائه می‌دهد.

هیچکدام از اتفاقات و سختی‌های جنگ و اسارات به اندازه فتنه سال88 من را آزار نداد. آقای موسوی و کروبی در این نظام مسؤولیت داشتند، اما علیه نظام فتنه کردند. البته، زمانی که انسان به تاریخ صدر اسلام مراجعه می‎کند، می‌بیند در آن زمان نیز اشخاصی بودند که آخر کارشان در صراط مستقیم نبود. بنابراین، صرف سابقه انقلابی و زندان مهم نیست، باید تا آخر با امامت و ولایت بود، حال می‌خواهد آیت‌ا... باشد یا یک کاسب معمولی. اگر تا آخر در خط رهبری بودیم، انگار در خط پیامبر(صل‌ا...علیه‌وآله) و امام‎حسین(علیه‌السلام) هستیم. رهبری هر چه بگوید ما اطاعت می‌کنیم.

امام(ره) در شناخت افراد راهی به ما پیشنهاد دادند و گفتند: دشمنان از هرکس تعریف کردند؛ بدانید آدم خوبی نیست. در این ماجرا همه سران و ائمه کفر و رسانه‌های‌شان از فتنه‌گران دفاع کردند.

همان‌طور که رهبری فرمودند فتنه سال88 انقلاب ما را تا لبه پرتگاه برد. امام ما روز قدس را مطرح می‌کنند، اما این آشوب‌گران شعار می‌دهند نه غزه، نه لبنان. در روز عاشورا پرچم‌های عزای امام‎حسین(علیه‌السلام) را آتش می‌زنند. چرا بانک‌ها و اتوبوس‌ها که مال همین ملت است را آتش می‌زنند؟ سران فتنه بدتر از امریکا و اسرائیل هستند، چون منافق هستند.

آن مسوؤلینی هم که در فتنه سکوت کردند، در جرم فتنه‌گران شریک‌اند. حداقل باید بیزاری خود را از آن‌ها و کارهای‌شان اعلام می‌کردند. ساکتین فتنه هیچ فرقی با آن‌ها نمی‌کنند. اگر به فتنه‌گران و ساکتین فتنه خوشبین باشیم، واقعاً نادانی است و ضرر خواهیم کرد. این­‌ها آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.

دو راه بیشتر وجود ندارد، راه اسلام و راه شیطان، راه امام‎حسین(علیه‌السلام) و راه بنی‌امیه؛ راه سومی وجود ندارد. در روز عاشورای 88 همه مردم فهمیدند که قضیه چیست و لذا نه دی به خیابان‌ها آمدند. ما باید حواس‌مان باشد که دیگر از این مسائل تجربه نکنیم، دیگر بس است.

 

علی آقا از جوانان محل: در نه دی88 یک غربال‌گری انجام شد. کسانی که به ظاهر درشت بودند، اما در حقیقت ریز بودند از غربال رد شدند و ماهیت خودشان را نشان دادند. در واقع، در امتحان مردود شدند.

اعتراض به نتایج انتخابات و به بهانهی گرفتن حق خود به خیابان ریختن یک بازی بود. هنوز رأی در داخل صندوق بود که این بازی را راه انداختند. کسانی که در رأس این جریان بودند، در ظاهر اول با نظام بودند، اما برخلاف آن‌چه که در ظاهر نشان می‌دادند، به خاطر مقام و حب دنیایی که وجود داشت، باعث شد از چارچوب و قانونی که همه قبول داشتند، خارج شوند. نتیجه آن شد که مردم پاسخ‌شان را دادند.

اینکه پس از رأی نیاوردن، مردم را به شهروند درجه یک و درجه دوم تقسیم کنند با این تصور که هر کس به آن‌ها رأی داده باشد، رأی‌‌اش ارزش بیشتری دارد، به هیچ وجه صحیح نیست.    

در جریان فتنه آن سال، شعارهایی می‌دادند که شعار مردم نبود، بلکه از خارج آمده بود. مردم منتظر بودند ببینند که نظام با این جریان چه برخوردی می‌کند. اما هنگامی که در روز عاشورا آن هتک حرمت اتفاق افتاد، و به اصل نظام و دین اهانت شد، انگار که دیگر روی خط قرمز مردم پا گذاشته شود، مردم مانند سیلی که روی آتش ریخته می‌شود، آن را خاموش نمودند.

به نظرم هنوز با کسانی که در رأس این جریان بودند، برخورد مناسب صورت نگرفته است. نمی‌دانم چرا این‌قدر به آن‌ها فرصت می‌دهند!

 

محمدآقا، نصاب شیشه اتومبیل: منافقین و خارجی‌ها در فتنه سال88 دخالت داشتند. در عاشورای آن سال عده‌ای ریختند جلوی دسته‌های عزاداری را گرفتند و با آن‌ها درگیر شدند. این‌که به این افراد نام خداجو داده شود، حرف بی‌معنی‌ای است. همه چیزِ امام حسین(علیه‌السلام) خدایی بود، قیامش برای خدا بود. کسانی هم که علاقه‎مند و پیرو امام حسین(علیه‌السلام) هستند و برای حضرت عزاداری میکنند، خدایی‎اند. بنابراین، کسانی که چنین اهانت‎هایی کردند نمیتوانند خداجو باشند.

]این‌که گفته شود کسانی که در خیابان ریختند و شعارهایی ضد ولایت فقیه و خلاف شعارهای انقلاب دادند، اکثریت هستند[، باید گفت اکثریت مردم یعنی انقلاب. در انقلاب اسلامی ایران، همه مردم در سال57 علیه شاه به خیابان ریختند و هیچ قدرتی هم نمی‌توانست جلوی آن‌ها را بگیرد. اکثریت مردم یعنی من کاسب ببندم و به خیابان بروم، آن فرد اداری تعطیل کند بیاید، ارتشی بیاید. اما وقتی که یک گروه کوچکی چهارتا شیشه را می‌شکند و شلوغ می‎کند، اکثریت نیست.

اگر کسانی که به آقای موسوی رأی دادهاند نخبه بودند، ملت ایران همه نخبه هستند. اگر نخبه نیستند، چگونه شرایط تحریم را تحمل می‌کنند. اگر نخبه نبودند، تا حالا چندین بار انقلاب برگشته بود. پس آنقدر میفهمیدند و درکشان بالا بود که برای حفظ انقلاب این‌قدر رنج کشیدند و شهید دادند. این‌ها از نتایج نخبگی است. از نظر ایشان نخبگی به چه چیزی است؟ آیا کسانی که در رفاه هستند نخبه هستند؟

 

حاج‌آقای بیگ‌زاده، عضو هیئت امنای مسجد: در فتنه سال88 میخواستند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند. مخالف رهبری بودند؛ اما در این جریان خدا پشتیبان رهبری بود، رازشان فاش شد و شکست خوردند. الآن این نظام از گذشته استحکام بیش‎تری یافته است. اهانتی که آن‌ها در روز عاشورای 88 انجام دادند مانند این بود که اسرای کربلا در شام بودند و یزیدیان و شامیان رقص و توهین می‌کردند. در ایرانِ ما هم اینگونه اتفاقی افتاد. اما در نه دی، پس از هتاکی آن افراد در روز عاشورا، منافقین رسوا شدند. کسانی که در روز عاشورا آن کارها را کردند، خداجو نبودند، بلکه ضد ولایت فقیه بودند.

 

حسین آقا، پیرایشگر محل: کسانی که نتایج انتخابات سال88 را نپذیرفتند خود را خراب کردند. منشأ اصلی این فتنه از خارج و از طرف آمریکاست. ماهواراه‌ها هم در این زمینه نقش داشتند. من که از طریق رسانه این حادثه روز عاشورا را میبینم، دلم خون می‌شود. داستان همان داستان کربلاست، کسانی که در عاشورای88 بیحرمتی به عزاداران سیدالشهدا(علیه‌السلام) کردند؛ با اصحاب یزید در روز عاشورا فرقی نمی‌کنند.

امام حسین(علیه‌السلام) کاری کردند که هر ساله این حادثه در یاد مردم میماند و این افراد هم برای خود لعنت ابدی را خریدند.

 

مهدی آقا، نانوا و برادر شهید نیک‌پور: مردم به خاطر امام حسین(علیه‌السلام) و عزاداران ایشان، در نه دی به خیابان آمدند و علیه منافقین تظاهرات کردند. کسانی که در آن روز آن اهانتها را کردند، به هیچ وجه خداجو نبودند.    

با دیدن تصاویر عاشورای88 به یاد شهیدان خودمان افتادم، یاد هشت سال دفاع مقدس، یاد برادر و دایی خودم که در راه اسلام شهید شدند.

 

 

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون