تاریخ خبر: کد خبر: 739

روایت رئیس کارگروه نظارت و کنترل پروژه شورای شهر مشهد/

تخریب و تبدیل ریه های تنفسی پایتخت معنوی ایران به پروژه های تجاری و تفریحی توسط متولیان حرم مطهر رضوی

آستان قدس رضوی در مشهد 28قطعه زمین دارد که کاربری فضای سبز دارند و این قطعات به عنوان تنفس گاه های شهر محسوب می شوند.در یکی از موارد، در باغ قره نی(ابتدای بلوار موسوی قوچانی) نزدیک به 2800 درخت از بین رفته است.

تخریب و تبدیل ریه های تنفسی پایتخت معنوی ایران به پروژه های تجاری و تفریحی توسط متولیان حرم مطهر رضوی

به گزارش قاصدنیوز، خلیل موحدی عضو شورای شهر مشهد در مصاحبه با بصرنیوز پیرامون تخلفات آستان قدس رضوی در تغییر کاربری زمین های متعلق به آن مجموعه گفت: آستان قدس رضوی در مشهد 28قطعه زمین دارد که کاربری فضای سبز دارند و این قطعات به عنوان تنفس گاه های شهر محسوب می شوند.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه در گذشته اتفاقات عجیبی در خصوص برخی پروژه ها اتفاق افتاده است، گفت: یکی از این 28قطعه، پروژه «مشهد مال» است که با تغییر کاربری صورت گرفته و مجوزی که متاسفانه در گذشته از کمیسیون ماده 5 اخذ کرده است، در حال ساخت و ساز تجاری است. این تقریبا تعجب بر انگیز است ولی در عین حال که مجوز  داده شده حقوق بسیار زیادی از شهر ضایع شده است یعنی وقتی مجوز داده شده آن حقی که باید گرفته شود در قبال ضایع شدن حق شهر هم  اخذ نگردیده است. آقای دکتر سرویها رئیس محترم شورا یک تکلیفی را به نظارت عالیه داده اند  که تحقیقی درباره کل این زمین ها داشته باشند تا بعد اقدام جامعی صورت گیرد.

 

پروژه مشهد مال آستان قدس رضوی

توضیحات قاصد نیوز درباره پروژه «مشهدمال»:

پروژه مشهد مال در زمینی به وسعت هشت هکتار هکتار است و زیربنای حدود ۵۰۰هزار متر مربع  در یک موقعیت ساختاری و عملکردی خاص مشهد در خیابان سجاد واقع شده است.
 

این مجموعه شامل کاربری هایی شامل مرکز خرید، هتل ۵ستاره ، شهربازی سرپوشیده ، هایپرمارکت، سالن های سینما  دفاتر اداری و پارکینگ طبقاتی است و در طراحی آن در سطح استانداردهای بین المللی مانند کشورهای آمریکای شمالی بهره گرفته شده است.
 

این پروژه عظیم  و منحصر به فرد با مشارکت آستان قدس رضوی ، بانک تات (بانک آینده) و گروه هتل های اسلامی روتانا  دبی و به  طراحی مشاور کانادایی در حال ساخت هست.

عملیات احداث پروژه مشارکتی مشهد مال با مشارکت بخش خصوصی با سهم الشرکه ۵۱% و همچنین سهم الشرکه آستان قدس رضوی به میزان ۴۹%  واقع در زمینی به مساحت عرصه ۷۸۰۰۰ متر مربع با زیربنای حدود620.000 متر مربع نبش چهارراه سجاد(خیام) با کاربری تجاری(مال) و برج دفاتر تجاری و هتل و پارکینگ با تاسیس شرکت ستاره تابناک هشتم توس در ابتدای سال 1391 آغاز گردیده است.

تا پایان فروردین ماه سال جاری  53/24%(پنجاه و سه ممیز بیست و چهار صدم درصد) پیشرفت واقعی رسیده است. هم اکنون پروژه در بخش مطالعات و طراحی دارای 54% پیشرفت و در بخش عملیات خاکی و مهار گود دارای 100% پیشرفت و در بخش تدارکات اجرای سازه و سقف دارای 45% پیشرفت می باشد

مدت زمان اجرای این پروژه پنج سال و نیم پیش‌بینی شده و شامل فضای تجاری، هتل و برج اقامتی و اداری، فضای تأسیساتی و پارکینگ است که علاوه‌بر فضای تجاری، ۲۳ طبقه هتل و ۱۷ طبقه فضای اداری نیز در حاشیة بلوار خیام احداث خواهد شد.

 

 

موحدی افزود: متاسفانه مکان پروژه «مشهد مال» با کاربری فضای سبز و تفریحی تعریف شده است اما هم اکنون این مکان درحال تبدیل شدن به یک پروژه بزرگ تجاری است و آن هم یک پروژه تجاری غیر اصولی که بسیار شکننده است. در همین حال با وجود اینکه این پروژه  ۱۶۵هزار متر  مجوز تجاری اخذ نموده است، اما عملا نزدیک به ۴۰ هزار متر مرتکب تخلف شده است.

 

این عضو شورای شهر اظهار داشت: در مواجهه با این جنس تخلفات و این پروژه تاکنون شهرداری و شورای شهر اقدام تقابلی را انجام نداده است زیرا برای آنها مجوز صادر شده و این، برای طرف مقابل حق قانونی ایجاد کرده است.  لذا ما درصدد هستیم به صورت حقوقی نسبت به پروژه های سابق اقدام و برای پروانه های صادرشده  از مالک خسارت دریافت کنیم. همچنین نسبت به پروژه های آینده کنترل جدی انجام دهیم.

 

عضو کمیسیون فنی و عمران شورای شهر مشهد در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه کوه های جنوب  شهر  سرمایه های شهر ماست گفت: متاسفانه در یکی از پروژه ها که در جنب ساختمان آبادگران واقع شده است، مالک با اخذ مجوز 350هزار متر زیربنا از شهرداری و کمیسیون ماده5 اخذ کرده است، مشغول ساخت هتل 7ستاره ای  می باشد. این ها استانداردهای بین المللی است که دارد در آنجا اجرا می شود. جالب است در استانداردهای بین المللی برای اخذ سطح هتل هفت ستاره بایستی آن هتل دارای سالن دَنس(رقص) باشد که در این پروژه هم در حال اجراست.

 

خلیل موحدی گفت: خوشبختانه در این خصوص با دادگستری رایزنی شد تا مجوز توقف موقتش را بگیریم و سپس حقوقی وارد موضوع شده تا خسارت آن را پرداخت  کنند و مانع از ساخت آن شویم. این را هم دقت کنید که این پروژه با سرمایه گذاری خارجی در حال انجام بود.

 

رئیس کارگروه نظارت و کنترل پروژه شورای شهر مشهد اضافه کرد: تقریبا سی تا چهل درصد درخت های باغ ملک آباد که بخشی از شش های شهر مشهد است ریخته و از بین رفته است. این خود زمینه ای برای تخلفی دیگر است. حال که این درخت ها از بین رفته است طبیعتا باید درخت دیگری جایگزین آن ها شود. باید مشخص شود نظارت و پیگیری بر این جایگزین شدن را کدام نهاد انجام می دهد.

 

قطع درختان در باغ ملک آباد مشهد آستان قدس

مشاهده متن خبر

 

موحدی افزود: در یکی دیگر از موارد، در باغ قره نی(ابتدای بلوار شهید موسوی قوچانی) که متاسفانه جدول کشی هایش برای تبدیل شدن به یک پروژه تجاری، مسکونی در حال اجرا است، نزدیک به 2800 درخت از بین رفته است.

 

باغ و زمین آستان قدس در قره نی و بلوار موسوی قوچانی 2

پروژه شهید موسوی قوچانی

 

باغ و زمین آستان قدس در قره نی و بلوار موسوی قوچانی 1

پروژه شهید موسوی قوچانی

 

وی در پایان نقش رسانه ها در هم جهت کردن جامعه با واقعیت ها را مهم دانست و گفت: در کنار هم قرار گرفتن جریان قدرت و ثروت در کنار هم باعث تسهیل شدن مسیر ارتکاب تخلفات می شود و این رسانه ها هستند که با ابزارهای اجتماعی که در دست دارند می توانند با آن مقابله کنند.

 

 

مرتبط:

- آیت الله علم الهدی: سرمایه دارها به جان هویت مشهد افتاده اند

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون