تاریخ خبر: کد خبر: 6821

55درصد روستاهای خراسان رضوی خالی از سکنه است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در خراسان رضوی 51 درصد روستاها و آبادی ها از سال 1335 تا 1393 خالی از سکنه شده است گفت: هم اکنون 55 درصد روستاهای این استان خالی از سکنه است و بالاترین درصد تخلیه جمعیت روستایی کشور متعلق به خراسان رضوی است.

به گزارش قاصدنیوز، سیدابوالفضل رضوی روز شنبه در همایش 'توسعه روستایی طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا' در مشهد افزود: محور و عامل توسعه، انسان است و با انسان نیز محقق می شود.

 

وی اظهار کرد: با توجه به تجربه موفق کشور در زمینه مشارکت مردم چرا امروز به نقش و تاثیر حضور مردم در رشد اقتصادی و توسعه توجهی که باید صورت نمی گیرد؟

 

وی با بیان اینکه باید در رشد و توسعه در همه بخش ها از مشارکت و ظرفیت های مردمی استفاده کنیم گفت: در این میان روستاها به عنوان محور اصلی در برنامه های رشد و توسعه مد نظر قرار دارند و در این راستا باید نگاه دیگری به روستاها داشته باشیم.

 

رضوی اظهار کرد: باید نگاهمان به روستا تغییر کند زیرا در امر مشارکت پذیری، روستاها پیشتاز هستند.

 

وی افزود: توسعه، فرایندی مستمر، موزون، متوازن و درون زاست و در این روند توسعه روستایی گام اول است که به معنای توان افزایی و توانمند کردن مردم روستاست و بدون حضور مردم محقق نمی شود.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه در خراسان رضوی 51 درصد روستاها و آبادی ها از سال 1335 تا 1393 خالی از سکنه شده است گفت: هم اکنون 55 درصد روستاهای این استان خالی از سکنه است و بالاترین درصد تخلیه جمعیت روستایی کشور متعلق به خراسان رضوی است.

 

وی ادامه داد: هم اکنون 11 درصد روستاهای خراسان رضوی زیر 20 خانوار و 34 درصد بالای 20 خانوار دارند و جمعیت روستایی استان خراسان رضوی یک میلیون و 700 هزار نفر است.

 

رضوی افزود: مساحت شهر مشهد در سال 1355 معادل هفت هزار و 800 هکتار بود که در سال 1385 به30 هزار هکتار افزایش یافت و رشد متوسط شهر مشهد سالانه 3،10 درصد است.

 

وی با اشاره به تحقیقی که در دانشگاه ام. آی. تی انجام شده است ادامه داد: بر اساس نتایج حاصل از این تحقیق رشد و توسعه نتیجه در دسترس گذاشتن اطلاعات برای عموم مردم است و در جوامعی که مردم به هم اعتماد می کنند، به هم اطلاعات می دهند و شبکه منظم در این زمینه درست می کنند، رشد حاصل می شود.

 

رضوی گفت: در نقطه مقابل در جوامعی که مردم به یکدیگر بی اعتمادند، اطلاعات را به هم نمی دهند هرگز رشد اتفاق نخواهد افتاد.

 

وی تاکید کرد:مهمترین عاملی که به مقبولیت و امنیت دولت ها کمک می کند سیستم ، قواعد و چارچوبی است که برای فکر کردن و خلاقیت شهروندان خود فراهم می کنند.

 

وی همچنین با بیان اینکه 94 درصد زعفران دنیا از ایران صادر می شود افزود: این در حالی است که از بازار هشت میلیارد دلاری زعفران دنیا تنها 600 میلیون دلار به ایران می رسد و بقیه را کشورهای واسطه گر می برند.

 

رضوی گفت: در حالی 20 هزار هکتار از مساحت کشور زیر کشت گل محمدی است که تنها از گلاب و اسانس این محصول استفاده می کنیم در حالی که یک لیتر اسانس روغنی گل محمدی 750 میلیون ریال در دنیا خرید و فروش می شود.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: روستا خاستگاه و پایگاه اقتصاد مقاومتی است و باید به این مهم توجه شود.

 

وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار حساب اقتصادی روستا محاسبه شده است که نتایج آن بر اساس سال 1391 آمار جالبی است افزود: جمعیت روستایی و عشایری در کل کشور 28،6 درصد است و 26 درصد تولید ناخالص داخلی سال 1391 کشور متعلق به روستاهاست.

 

رضوی اظهار کرد: سهم حساب اقتصادی روستا از بخش های عمده اقتصادی کشور معادل 93،5 درصد مربوط به بخش کشاورزی، 36،5 درصد بخش صنعت و معدن و پنج درصد متعلق به بخش خدمات است.

 

وی با بیان اینکه بر خلاف تصور عموم صنعت و معدن در بخش اقتصاد روستا بیشترین سهم را دارد، افزود: خدمات 10،1 درصد، کشاورزی 38 درصد و صنعت و معدن 51،9 درصد در اقتصاد روستاهای کشور سهم دارد.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در باره سهم اقتصاد روستایی و شهری از رشته فعالیت های تولیدی و خدمات در کل کشور گفت: 94 درصد رشته های خدماتی در شهر و شش درصد در روستاها است.

 

وی در ارتباط با بخش تولید در روستا و شهر نیز افزود: 54 درصد سهم اقتصاد تولیدی از کل کشور متعلق به روستاها و 46 درصد متعلق به شهرهای کشور است.

 

رضوی گفت: قرار بود نرخ رشد اقتصادی کشور در قانون برنامه پنجم هشت درصد شود در حالی که هم اکنون چهار درصد است و در حالی که کارکنان ریاست جمهوری باید 800 نفر باشد این تعداد هم اکنون 2500 نفر هستند و به جای بکارگیری نیروها در بخش تولید آنها را درگیر کارهای غیر مولد کرده ایم و کوچک سازی دولت هم محقق نشده است.

 

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی در شهرنشینی رتبه نهم کشور را دارد افزود: این استان از نظر روستا نشینی نیز رتبه 23 کشور را دارد اما از نظر تعداد جمعیت روستایی رتبه اول را دارا می باشد.

 

رضوی ادامه داد: از نظر جمعیت خراسان رضوی با هشت درصد جمعیت کشور رتبه دوم را داراست و از نظر درصد باسوادی رتبه 11 و در نرخ بیکاری رتبه دوم را دارد اما اقدامات خوبی در عرصه روستایی در این استان انجام شده است.

 

وی افزود: در اجرای طرح های مشارکت اعم از شرکت های سهامی خاص و تعاونی ها پیش از این بنای ما بر این بود که حتما باید 200 خانوار عضو و مشارکت داشته باشند اما اینک 25 خانوار به بالا را نیز قبول می کنیم و در واگذاری تسهیلات مناطق 25 خانوار به بالا را حمایت می کنیم.

 

وی گفت: شرکت های دارای 25 خانوار باید 40 درصد آورده داشته باشند و 60 درصد دیگر را وام پرداخت می کنیم و سقف وام نیز تا هفت میلیارد و 500 میلیون ریال است.

وی با بیان اینکه به شرکت های دارای 50 خانوار، 65 درصد وام و 35 درصد آورده تا سقف ده میلیارد ریال وام می دهیم افزود: به شرکت های دارای 100 خانوار نیز 75 درصد وام تا سقف 30 میلیارد ریال و به شرکت های دارای 200 خانوار نیز تا چهار برابر آورده آنها وام پرداخت می شود.

 

وی اظهار کرد: در روستاهای مرزی به شرکت های دارای 200 خانوار معادل 9 برابر آورده وام پرداخت می شود و کارمزد بانکی در روستاهای مرزی نیز صفر خواهد بود.

 

نیاز امروز توسعه کشور رسیدگی همه جانبه به روستاها است

همچنین در ادامه این همایش استاندار خراسان رضوی گفت:سیاست دولت در شش ماهه دوم سال مبنی بر تحرک اقتصاد کشور است که در همین راستا نقدینگی استان خراسان رضوی از 28 درصد به 58 درصد افزایش یافته است.

 

علیرضا رشیدیان افزود: در راستای تحقق این سیاست ها و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی تمام دستگاه های اجرایی باید با تکیه بر توانمندی های داخلی زمینه حضور مستمر فعالان اقتصادی در بازار و رشد بخش های مختلف کشاورزی و صنعت را بیش از پیش فراهم کند.

 

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد:به همین منظور برای از میان برداشتن موانع برقراری ارتباط دوسویه با سایر کشورها همزمان با توسعه زیربنایی و خدماتی تلاش کنیم.

 

رشیدیان در ادامه یکی از سیاست های موثر دولت برای توسعه روستاها را طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای مشارکتی مستقر در روستاها در قالب شرکت های تعاونی دانست و افزود: از این طریق زمینه ایجاد صنایع کوچک، شرکت های دانش بنیان و خوشه های تولیدی با هدف توسعه متوازن روستاها فراهم می شود.

 

وی این طرح را یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و عاملی برای جلوگیری از مهاجرت به شهرها معرفی کرد و یادآورشد : از جمله اصلی ترین سیاست های دولت یازدهم حضور مردم در عرصه های اقتصادی و تولیدی است که با ایجاد شرکت های تعاونی می توان زمینه بازگشت نخبگان و افراد تحصیل کرده را به روستاها فراهم کرد.

 

رشیدیان با بیان اینکه رسیدگی همه جانبه به روستاها نیاز اصلی توسعه کشور است، ابرازامیدواری کرد: طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای مشارکتی در روستاها زمینه افزایش بهره وری و کمک به اقتصاد استان را فراهم کند.

 

وی با اشاره به ظرفیت های مطلوب روستاهای خراسان رضوی در حوزه های کشاورزی، دامداری، باغداری گفت: باید با برنامه ریزی مستمر زمینه توسعه صادرات و سرمایه گذاری در کشورهای هدف فراهم شود.

 

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از معضلات استان کمبود منابع آب است، افزود: با مدیریت مصرف، بهره گیری از روش های نوین آبیاری و اصلاح الگوی کشت می توان مشکلات کشاورزی را مرتفع کرده و میزان اشتغال را در این حوزه افزایش داد.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون