تاریخ خبر: کد خبر: 6639

آبیاری بیش از 4هزار هکتار از اراضی کشاورزی مشهد با فاضلاب

بخشی از پساب‌های تصفیه شده‌ای که به کشاورزان فروخته می‌شوند، غیراستاندارد است

به گزارش قاصدنیوز، در حال حاضر هفت هزار و ۴۶٠ هکتار از زمین‌های کشاورزی خراسان رضوی با فاضلاب یا پساب‌های غیراستاندارد آبیاری می‌شوند که بیشترین حجم این تخلفات به اراضی حاشیه کشف‌رود واقع شده است.


این‌ها بخشی از اظهارات محمدابراهیم بهبودی مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی است که در همین رابطه به شهرآرا توضیح می‌دهد: در حال حاضر شهرهایی نظیر مشهد به واسطه اراضی کشاورزی حاشیه کشف‌رود آن، سبزوار، نیشابور و تربت‌حیدریه؛ بیشتر از بقیه با این پدیده روبه‌رو هستند. 

چهار هزار و ٣٠٠‌هکتار اراضی کشاورزی مشهد با فاضلاب آبیاری می‌شود
این مقام مسئول یادآور شد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر، پنج هزار و ۶٠‌هکتار زمین اگرچه توسط پساب‌ها آبیاری می‌شوند اما چون ساختار تصفیه کامل نیست، این پساب‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند و از این جهت غیراستاندارد محسوب می‌شوند.


بهبودی ادامه می‌دهد: بیش از دو هزار هکتار دیگر هم با پساب خام آبیاری می‌شود. 

این مقام مسئول بیشترین سطح از زمین‌های کشاورزی که برای آب‌رسانی به محصولاتشان از پساب‌های غیراستاندارد یا فاضلاب خام استفاده می‌شود را با مساحت چهار هزار و ‌٣٠٠هکتار به مشهد و به طور ویژه اراضی کشف‌رود متعلق می‌داند و می‌گوید: مساحت این اراضی در سبزوار ۵٣٠‌هکتار، در نیشابور ١٢٠‌هکتار و در تربت‌حیدریه ١١٠‌هکتار است.


بهبودی یادآور می‌شود: استفاده از این پساب‌ها و فاضلاب‌ها، آلودگی خاک و محیط زیست را رقم می‌زند و به نظر می‌رسد سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط نظیر شرکت آب و فاضلاب و محیط زیست باید درباره برخورد با این موضوع، اقدام لازم را به عمل رسانند. 

آمادگی داریم برای اراضی کشاورزی کشف‌رود، الگوی کشت جدید ارائه کنیم
اما پیش از این در پرونده برخورد با کشت‌های آلوده حاشیه کشف‌رود، مقامات مسئول از ضرورت معرفی کشت‌های جایگزین و غیرخوراکی از‌سوی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفته بودند، موضوعی که عنوان می‌شد در خصوص آن اقدامی انجام نشده است؛ بهبودی در این‌باره توضیح می‌دهد: ما پیشنهاد کشت‌های غیرصیفی که کارکرد صنعتی دارند؛ نظیر صنوبر را پیش از این مطرح کرده‌ایم، اما ابزار لازم برای برخورد با تخلفات کشاورزان را نداریم. 


مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی یادآور می‌شود: البته پساب غیراستانداردی که کشاورزان مورداستفاده قرار می‌دهند، توسط شرکت آب و فاضلاب به آن‌ها فروخته می‌شود و به نظر می‌رسد راهکار موثر، تصفیه استاندارد این پساب از سوی این مجموعه باشد، البته باز هم تاکید می‌کنم که جهاد کشاورزی استان آمادگی ارائه الگوی کشت جدید برای محدوده کشف‌رود
را دارد. 

تجهیز و نوسازی زمین‌های کشاورزی در خراسان رضوی
این مقام مسئول همچنین با اشاره به برنامه امسال وزارت جهاد کشاورزی برای تجهیز و نوسازی ١١هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور بیان می‌کند: از این سطح، ۶٧٠هکتار آن به استان خراسان رضوی تعلق دارد. 


بهبودی با بیان اینکه از طریق اجرای طرح‌های تجهیز و نوسازی و تسطیح اراضی، راندمان آبیاری به طور متوسط ١۴‌درصد افزایش می‌یابد، می‌افزاید: با اجرای این طرح بین هزار و ۵٠٠ تا ٣هزار متر‌مکعب آب در هر هکتار صرفه‌جویی می‌شود.


وی می‌گوید: عملیات تجهیز و نوسازی زمین‌های کشاورزی در خراسان رضوی در دو نقطه انجام می‌پذیرد که در حقیقت، محدوده اراضی پایاب سدها را شامل می‌شود. براین اساس، برای سال جاری در حوزه سد تبارک‌آباد قوچان، ۴٢٠هکتار را در دستور کار داریم البته پیش از این هزار و ٢٠٠هکتار از اراضی این محدوده نوسازی و تجهیز کرده بودیم. همچنین در اراضی پایاب سد طرق هم حدود ۵٢٠هکتار را نوسازی و تجهیز کرده‌ایم که در صورت تخصیص اعتبارات لازم، تا پایان سال کار پاک‌سازی ٢۵٠هکتار دیگر را به انجام می‌رسانیم. 


از این مقام مسئول درباره اعتبارات مورد نیاز برای انجام این عملیات می‌پرسیم که وی در پاسخ عنوان می‌کند: برای اراضی قوچان به ٢‌میلیارد و ٧٠٠‌میلیون تومان اعتبار نیاز است و برای محدوده طرق هم اعتباری ۵/١‌میلیارد تومانی را درخواست کرده‌ایم.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون