تاریخ خبر: کد خبر: 6420

به جای عذرخواهی از مردم به خاطر هتک حرمت اخیر به مقام شهدا:

هجمه رسانه‌ای موضوعیت ندارد!

با وجود تمامی اعتراضات مردمی، دبیرکل جمعیت دوستداران توسعه مشهد در مصاحبه ای با یک سایت محلی گفت: تخریب و فرافکنی که بعضی آقایان به راه انداختن از دیدگاه ما موضوعیت نداشته و به زودی پاسخ هجمه های بعضی دوستان را در یک گفتگوی خبری برای مردم خواهم گفت.

هجمه رسانه‌ای موضوعیت ندارد!

به گزارش «قاصدنیوز»، پس از آنکه در نشست خبری جمعیتی با نام «دوستداران توسعه مشهد» متشکل از مدیران سابق و اسبق شهرداری مشهد، یکی از اعضای این تشکل در سخنانی هتاکانه، پارک کوهسنگی را به واسطه تدفین شهدای گمنام گورستان خوانده بود، موجی از اعتراضات مردمی به این سخنان را شکل گرفت.

 

اعتراض خانواده های شهدا و رزمندگان دفاع مقدس

در بیانیه ای که به امضای 130 خانواده شهید و رزمندگان دفاع مقدس و فعالان فرهنگی مشهد رسیده، آمده است: به این گروه سیاسی و به گروه‌ها و جریانات سیاسی تذکر می‌دهیم بدانید شهیدان به هیچ گروه جریان و دسته سیاسی تعلق ندارند و روی چشم این ملت جای دارند و این ملت تا قیامت امنیت و آرامشان را مدیون و مرهون این فرزندان برومندش می‌داند.

 

در ادامه آمده است: صد البته این ملت قدرشناس بارها و بارها مراتب قدرشناسی خود را به اثبات رسانیده است همچنانکه در تشییع و تدفین 175 شهید غواص و شهیدان گمنام در ماه گذشته سراسر ایران به پاس احترام و اقتدارشان تمام ایستاد.

 

این بیانیه می‌افزاید: به این افراد که فرق مزار شهیدان گمنام را با گورستان نمی‌دانند تذکر می‌دهیم اگر واقعا دلسوز و دوستدار این مردم هستید ضمن حفظ احترام مقدسات آنان با همدلی و همزبانی مورد اشاره مقام عظمای ولایت تلاش کنید گرفتاری‌ها، مشکلات و ناملایمات این مردم را بر طرف نمایید.

 

در خاتمه این بیانیه آمده است: اگر دوستدار مشهدالرضا هستید و می‌خواهید این شهر را در قد و قامت یک کلانشهر مذهبی ارتقا دهید وارد عرصه‌های که به شما ارتباطی ندارد نشوید و سعی کنید با تلاش و همت مضاعف کم کاری‌های گذشته‌تان را جبران کنید و مشهد را از حاشیه نامطلوبش گرفته تا ارتفاعات ناموزونش اصلاح کنید تا شرمنده شهیدان نباشید و فردای قیامت در مقابشان سرافکنده نباشید و دست آخر به گویندگان این حرف‌های نامربوط تذکر می‌دهیم که این تذکر لسانی ماست حریم خودتان را حفظ کنید شهیدان و حرمتشان خط قرمز ماست.

 

 

مردم، جواب این حرف‌های تاریخ‌گذشته را داده‌اند

اما در همین‌باره سردار سید‌محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جستجوی مفقودین اگرچه اصرار دارد تا دراین‌باره اظهارنظر نکند، در گفتگو با ما می‌گوید: مردم تاکنون با حضور پرشورشان در مراسم تشییع و تدفین شهیدان گمنام جواب این‌گونه حرف‌های تاریخ‌گذشته را داده‌اند و از گوشه‌وکنار کشور برای تدفین شهید گمنام درخواست‌های متعددی به ما می‌رسد.باقرزاده همچنین خاطرنشان می‌کند: بارها، هم امام راحل عظیم‌الشان و هم مقام معظم رهبری بر اهمیت زیارت مزار شهیدان تاکید کرده‌اند و درجایی امام‌خمینی(ره) فرموده‌اند همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دل‌سوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود. ضمن اینکه شهیدان جدای از فرزندان این مردم نیستند و مردم هم به آن‌ها همین احساس را دارند.

 

حرف‌های خود را به مردم منتسب نکنید

همچنین مشاور استاندار و نماینده کمیته جستجوی مفقودین در خراسان‌رضوی نیز با اظهارتاسف از طرح چنین‌مسائلی در جامعه می‌گوید: پرونده تدفین شهدای گمنام کوهسنگی سال‌هاست که بسته شده ‌و گویا این اظهارنظرها با کارکرد سیاسی و انتخاباتی بعد از سال‌ها دوباره مطرح می‌شود.

 

محمد احراری با اشاره به اینکه اگر ملت ایران عزتی دارد، از برکت خون شهیدان است، می‌افزاید: بهتر است کسانی که این‌گونه حرف‌ها بر زبانشان جاری می‌شود، به‌روزهای پیش از تدفین شهیدان در کوهسنگی برگردند و ببینند که امنیت پایدار این پارک امروز به برکت حضور این شهیدان فراهم شده است.

 

این مقام‌مسئول تاکید می‌کند: با تدفین شهیدان گمنام کوهسنگی، بوستان را به‌جای گورستان به گلستان تبدیل کردیم.

 

احراری که در زمان تدفین شهدا مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان بوده‌، با یادآوری مشکلاتی که برای خاک‌سپاری شهدا در کوهسنگی با آن مواجه بوده است، می‌گوید: آن‌زمان هم برخی به بهانه‌های گوناگون مخالف این اقدام بودند و اتفاقا یکی از مسائلی که به‌عنوان دلیل مخالفت خود بر آن پافشاری می‌کردند، این بود که مردم نسبت به تدفین شهدا در پارک تفریحی واکنش منفی خواهند داشت؛ اما امروز شاهد هستیم علی‌رغم اینکه مزار این شهیدان در بالاترین نقطه این پارک قرار دارد، طیف‌های گوناگونی از شهروندان و زائران به زیارت مزار شهیدان گمنام مشرف می‌شوند.

 

سری به مزار شهیدان گمنام بزنند!

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌رضوی نیز در این خصوص در گفتگو با ما می‌گوید: متاسفم از اینکه می‌بینم عده‌ای برای مطرح‌کردن خود با مقدسات مردم بازی می‌کنند.

 

سردار اکبر نجاتی با اشاره به اینکه شهیدان، فرزندان همین ملت و مردم هستند، تاکید می‌کند: برخی انگار درکی از این آیه قرآن که شهید را برای همیشه زنده و جاوید می‌داند، ندارند که نسبت به مزار شهیدان چنین‌نظری دارند. مگر باور ندارند شهیدان زنده‌اند؟

 

وی با توضیح این مسئله خطاب به کسانی که نسبت به تدفین شهیدان در بوستان کوهسنگی معترض‌اند، می‌گوید: اگر این نظر شماست، آن را به خودتان نسبت دهید؛ وگرنه اطمینان داریم مردمی که در سراسر کشور برای تشییع شهیدان گمنام در همین ماه گذشته سر‌از‌پا نمی‌شناختند، چنین نظری ندارند.

 

فرق گورستان و مزار شهیدان را نمی‌دانند

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با شهرآرا می‌گوید‌: برخی چون عملکرد مثبت و قابل دفاعی ندارند، برای مطرح‌کردن خود اقدام به خودزنی می‌کنند.

 

حجت الاسلام نصرا... پژمانفر با بیان این مطلب یادآور می‌شود: این‌ها خودشان می‌دانند مردم به این مسائل واکنش نشان می‌دهند؛ اما از این فرصت برای رسیدن به اهداف خود بهره می‌برند.

 

وی همچنین می‌افزاید: این‌گونه اظهارات نشان می‌دهد برخی فرق گورستان را با مزار شهیدان نمی‌دانند؛ وقتی مقام شهیدان را نشناسی و بین شهیدان با سایر اموات تفاوتی قائل نباشی، بین گورستان و تربت پاک شهیدان نیز تفاوتی نمی‌گذاری.

 

اجتماع اعتراضی بر فراز جبل النور

عصرگاه روز جمعه(13 شهریور 1394)، صدها نفر از مردم مشهد مقدس، عصرِ جمعه ی خود را در شهدای گم‌نام دفاع مقدس، مدفون در تپه ی «جبل النور» واقع در «تفرج‌گاه کوه‌سنگی» گذراندند. این تجمع مردمی، چند روز پس از آن برگزار گردید که در نشست خبری جمعیت دوستداران توسعه مشهد در نشست خبری خود به شهدای مدفون در منطقه ی مذکور جسارت نمود.

 

تصاویر/ بیعت بر فراز «جبل‌النور»

تصاویر/ بیعت بر فراز «جبل‌النور»

تصاویر/ بیعت بر فراز «جبل‌النور»

تصاویر/ بیعت بر فراز «جبل‌النور»

 

همچنین چندین تن از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد به سخنان طرح شده در نشست خبری این جمعیت اعتراض کردند.  از جمله این اعتراضات نامه محمود عامری فرد است که آورده است: اینان به خیال شوم در نهان و ضمیر پنهان خود با باغ ‌موزه دفاع مقدس که قرار است در گوشه‌‌ای از بوستان کوهسنگی و در جوار جبل‌النور شهیدان گمنام ساخته شود مقابله می‌کنند و با بی‌شرمی خطاب به جامعه خبرنگاران عزیز آنان را به مقابله با فرهنگ جهاد و شهادت فرا می‌خوانند.

 

همچنین مهندس هاشم دائمی دیر مجموعه فرهنگی تفریحی بوستان کوهسنگی در متنی که آن را در شبکه های ارتباطی منتشر کرده است نوشته است:

 

گورستان کجاست ؟ افکار انسانهای تاریکدل و بی خبر از روشنایی ...

تاریک دلانی که امام خود را تنها گذاشتند و پشت سر ابوموسی اشعری های زمان اقتداکردند ...

تاریک دلانی که وصی برحق را رها نموده ودل به کتاب خاطرات کذب این و آن خوش کردند.

آری شهدا برای شما مرده اند ، که حرم آنها را تشبیه به گورستان می کنید.

برای شما خیلی چیزها مرده است...

اخلاص، صفا، پیروی از ولایت فقیه و آرمانهای بلند انقلاب اسلامی همه اینها برای شما دیگر مرده اند.

برای شما دست دادن با کدخدا و هم کاسگی و هم خانگی با روباه پیر افتخار است.

 

*   *   *

با وجود تمامی این اعتراضات، دبیرکل جمعیت دوستداران توسعه مشهد در مصاحبه ای با یک سایت محلی گفت: تخریب و فرافکنی که بعضی آقایان به راه انداختن از دیدگاه ما موضوعیت نداشته و به زودی پاسخ هجمه های بعضی دوستان را در یک گفتگوی خبری برای مردم خواهم گفت.

 

محمد مهدی مروج الشریعه اظهارکرد: اینکه اعلام شده یکی از اعضای هیات مدیره جمعیت دوستداران توسعه مشهد الرضا(ع) به ساخت مقدس شهدا توهین کرده است، صحت ندارد.

 

وی تاکید کرد: طی همین هفته در یک گفتگوی خبری پاسخگویی لازم را به اصحاب رسانه در جهت تنویر افکار عمومی خواهیم داد.

 

گفتنی است وی متنی کوتاه که فاقد عذرخواهی رسمی است را منتشر کرده است.

خواهران و برادران عزیز:

امروز تمامی عزت و کرامت انسانی ما مدیون شهادت شهیدان بزرگ و والامقام، رشادت و ایثارگری جانبازان عزیز و فداکاری های بزرگ آزادگان و رزمندگان جان بر کف و سلحشور و هم چنین بزرگواری و شکیبایی خانواده های معزز و معظم آنهاست. جمعیت دوستداران توسعه مشهد الرضا(ع) همواره خود را مرهون ایثارگریهای این عزیزان دانسته و از آرمانهای آنان به نیکی پاسداری می نماید.

 

به دبیرکل و اعضای اصلی این تشکل سیاسی پیشنهاد می شود به جای فرافکنی و فرار به جلو، ضمن عذرخواهی صریح از ساحت خانواده معظم شهدا موضع خود را نسبت به این جنس سخنان و اهداف اصلی خود مشخص نموده با حضور در مزار شهدای گمنام کوهسنگی و خاکبوسی مزار مطهر شهدای مدفون در جبل النور از رشادت های سربازا گمنام وطن و ایران اسلامی تجلیل نمایند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون