تاریخ خبر: کد خبر: 5265

نشست نقد و بررسی مستند «آنا» در مشهد برگزار شد

نشست نقد و بررسی مستند «آنا»، نخستین نشست از سلسله نشست‌های دفاع مقدس شب گذشته در مشهد برگزار شد.

به گزارش قاصدنیوز، نشست نقد و بررسی مستند «آنا»، نخستین نشست از سلسله نشست‌های دفاع مقدس، شب گذشته، پنجم خردادماه با حضور جمعی از هنرمندان و منتقدان سینما و کارگردان این اثر در سالن اجتماعات حوزه هنری مشهد برگزار شد.

 

در ابتدای نشست و بعد از پخش مستند، علی جعفری، منتقد و کارشناس سینما، با بیان اینکه قضاوت کردن درباره بعضی مستندها خیلی پیچیده و سخت است، اظهار کرد: مستند «آنا» از آن دسته موضوعاتی است که نمی‌توان راجع به آن سریع قضاوت کرد.

 

جعفری با طرح این سؤال که چند درصد سینمای مستند ما واقعی است، عنوان کرد: فیلمساز بنا به گرایش‌هایی که دارد و با زاویه دید خودش مستند را می‌سازد لذا کلمه‌ای که در آغاز مستند آمده، «این مستند واقعی است» کدی بر مبنی روایت داستان است.

 

وی با اشاره به مستند «آنا» ادامه داد: در این مستند همه چیز به یک‌باره اتفاق می‌افتد، تصویری از آدم‌هایی دیده می‌شود که درگیر تفحص هستند اما شناسنامه‌ای از افراد ارائه نمی‌شود بنابراین همین موضوع باعث شده تا مستند در ذهن مخاطب کمی غیرواقعی جلوه کند.

 

این منتقد سینما با بیان اینکه در این فیلم نخ‌های تسبیح در یک لحظه از هم جدا می‌شوند، عنوان کرد: در این فیلم تمرکز به اصل سوژه نداریم، موسیقی فیلم باعث احساسی‌شدن فرد می‌شود و مخاطب را از سوژه و روایت اصلی داستان دور می‌کند.

 

هادی حاجتمند، کارگران مستند «آنا» در ادامه این نشست در خصوص چگونگی تولید و انتخاب سوژه‌ها در مستند، بیان کرد: مستند «آنا» تجربه‌ای است که در سال حضور من در تفحص و با نگاه مینیاتوری کوچک به تفحص اتفاق افتاده است.

 

وی بیان اینکه باید در مستند، سوژه بلافاصله خود را به مخاطب نشان دهد، اظهار کرد: برای ساخت این مستند زمانی بیش از یک مستند معمولی زمان صرف شده است به گونه‌ای که از سال 90 شروع به تولید آن کردم.

 

حاجتمند با بیان اینکه برای تولید مستند از نیروهای تفحص حتی در عراق استفاده کردیم، بیان کرد: در مرز ایران و عراق منتظر آوردن شهیدانی بودیم که از طریق تفحص پیدا شده بودند، خانمی از هلال احمر راهنمایی‌ام کرد تا با معاون عبدالرشید، قوی‌ترین فرمانده سپاه عراق که آنجا حضور داشت و می‌توانست فارسی حرف بزند، صحبت کنم تا اطلاعات زیادی درباره تحویل گرفتن جنازه‌ها و دفن کردنشان بپرسم.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های من دیدن جنازه‌هایی بود که در عراق از طریق تفحص پیدا می‌شد، عنوان کرد: این مستند برداشتی از فیلم واقعی است، ما برای ساخت مستند از مادران شهید زیادی تصویربرداری کردیم، مادرانی که هنوز فرزندانشان برنگشته‌اند.

 

یادآور می‌شود، حوزه هنری با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، سلسله نشست‌های دفاع مقدس را به صورت ماهانه با محوریت نقد و بررسی آثار مربوط به این حوزه برگزار می‌کند.

 

منبع: ایکنا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون