تاریخ خبر: کد خبر: 5223

تدوین مدل جوان مومن انقلابی توسط گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد

رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد از 22 هزار و 339 ایده در سامانه ایده شهر و 238 ایده در ایده شهر موبایلی خبر داد.

تدوین مدل جوان مومن انقلابی توسط گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد

به گزارش «قاصدنیوز»، هادی قاسم‌پور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به منظور اعلام برنامه‌های هفته جوان برگزار شد، بیان کرد: شهر مشهد 750 هزار نفر جوان دارد که هدف گروه مشاوران جوان در خصوص این افراد آشنایی آنان با مدیریت شهری است.


وی افزود: به هر میزان که این تعامل و ارتباط بیشتر باشد، شهر نیز بهتر اداره می‌شود چرا که مطالبه‌گری، پاکی، دوری از تملق و... از ویژگی جوانان است.


رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد تصریح کرد: هدف ما این نیست که گروه مشاوران جوان کارهای تبلیغاتی انجام دهد بلکه تلاش داریم تا بتوانیم شهر مشهد را در شان امام رضا(ع) قرار دهیم.


قاسم‌پور در ادامه به چشم‌انداز گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد اشاره کرد و گفت: چشم‌انداز ما تبدیل گروه مشاوران جوان شهرداری به عالی‌ترین مرکز توانمندسازی، خلاقیت و مشارکت علمی جوانان در مدیریت شهری است.


وی همچنین در خصوص ماموریت‌های گروه مشاوران جوان شهرداری بیان کرد: ارتقای مشارکت علمی جوانان در مدیریت شهری به عنوان پل ارتباطی جوانان و مدیریت شهری، با رویکرد غیرسیاسی، غیرانتفاعی و عدم ورود به حوزه‌های اجرایی ماموریت گروه مشاوران جوان شهرداری است.


رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد با بیان اینکه گروه سه هدف کلان نیز دارد، تصریح کرد: افزایش سرمایه اجتماعی، افزایش سرمایه انسانی و افزایش بهره‎وری اهداف کلان پیش روی گروه مشاوران جوان شهرداری است.


کارنامه موفق گروه مشاوران جوان شهرداری در سال 93
قاسم‌پور در بخش دیگری از این نشست به عملکرد سال 93 گروه مشاوران شهرداری اشاره کرد و در این خصوص گفت: یکی از سرمایه‌های اجتماعی گروه مشاوران جوان شهرداری مرتبطین هستند که در این بخش 6800 دانشجو، 100 مدیر سازمان‌های مردم نهاد، 1500 دانش‌آموز و 100 نفر طلاب با گروه مشاوران جوان در ارتباط هستند.


وی همچنین از فعالان به عنوان دیگر سرمایه‌های اجتماعی گروه اشاره کرد و ادامه داد: بخشی از فعالان گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد شبکه جوانان محلات است که در این حوزه 650 نفر در 100 محله عضو هستند؛ برنامه‌هایی که تاکنون گروه برای این جوانان انجام داده شامل آشنایی اعضای شبکه جوانان محلات با ساختار مدیریت شهری، یکسان‌سازی انتظارات شبکه جوانان محلات با اختیارات و محدودیت‌های مدیریت شهری و انجام 160 ارزیابی از مسایل گوناگون در محلات است.


رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد در خصوص کارگروه‌های تخصصی گروه نیز گفت: در حال حاضر 14 کارگروه با 160 نفر فعال در گروه مشاوران جوان شهرداری ایجاد شده است.


عقد تفاهم‌نامه با مراکز مرتبط با جوانان
قاسم‌پور همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز مرتبط با جوانان خبر داد و در این خصوص بیان کرد: تاکنون 3 تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، 5 تفاهم‌نامه با حوزه‌های مدیریت شهری، 3 تفاهم‌نامه دانش‌آموزی و 16 تفاهم‌نامه با سمن‌ها و تشکل‌ها منعقد شده است.


وی در ادامه با بیان اینکه گروه مشاوران جوان حضور فعالی را در نمایشگاه‌های مختلف داشته است، گفت: از جمله این نمایشگاه‌ها می‌توان به برپایی غرفه گروه در نمایشگاه گل و گیاه، برپایی غرفه در نمایشگاه خدمات شهری با ارائه سه نوآوری، حضور در نمایشگاه هفته پژوهش و حضور در چهارمین نمایشگاه مدیریت شهری تهران اشاره کرد.


مشاور شهردار در امور جوانان  ادامه داد: گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد تاکنون محصولات متنوعی را داشته که از جمله آن نرم‌افزاز پک مجازی معرفی گروه در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و چاپ کتاب مدل مشارکت علمی جوانان در مدیریت شهری است.


قاسم‌پور به فعالیت‌های گروه در خصوص سازمان‌های ملی و بین‌المللی در حوزه جوانان اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی نسخه انگلیسی وب سایت ایده شهر، اصلاح و بروزرسانی سایت شبکه، تهیه کتابچه مشارکت جوانان در سایر شهرها، حضور در یازدهمین کنگره جهانی متروپلیس در حیدرآباد و... از جمله این فعالیت‌ها است.


برگزاری 9 جشنواره توسط گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد
وی به فعالیت‌های گروه در زمینه مطالبه‌گری و آگاهی‌بخشی به جوانان اشاره کرد و ادامه داد: از جمله اقدامات در این زمینه انتشار نقدنامه‌های تخصصی در خصوص مسایل شهری، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی پیرامون مسایل شهری و جوانان و انتشار روزنامه دیواری است.


به گفته قاسم‌پور بالغ بر660 ایده و پیشنهاد در قالب روزنامه دیواری دریافت و به مدیران ارسال شده است.


رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد در خصوص برگزاری نشست‌های جوانان با شهردار و مدیران شهری گفت: در سال گذشته 5 نشست با شهردار با حضور 620 نفر از جوانان برگزار شد.


وی افزود: دیگر برنامه گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد برگزاری بازدید جوانان از پروژه‌های شهری است که در این قالب 60 بازدید با حضور 1087 نفر برگزار شد.


قاسم‌پور به برگزاری 9 جشنواره توسط گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد اشاره کرد و ادامه داد: از جمله مهم‌ترین این جشنواره‌ها می‌توان به جشنواره جوانان محلات، برگزاری دومین جشنواره دانشجویی و دانش‌آموزی انرژی پاک، برگزاری جشنواره استانی دانش‌آموزی دومینو و ... اشاره کرد.


رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد در ادامه به سامانه ایده شهر اشاره کرد و در این خصوص ادامه داد: در سال گذشته 770 نفر ایده‌پرداز در سامانه ایده شهر گروه عضو شدند که تعداد اعضا را به 3924 نفر افزایش داد.


به گفته وی تاکنون 22 هزار و 339 ایده در سامانه ایده شهر و 238 ایده در ایده شهر موبایلی ثبت شده است.


تدوین مدل جوان مومن انقلابی توسط گروه مشاوران جوان شهرداری

قاسم‌پور در ادامه گفت: یکی از اقدامات در دست تهیه گروه مشاوران جوان شهرداری تدوین مدل جوان مومن انقلابی بوده که در این راستا 2 نشست هم‌اندیشی با حضور 19 استاد مرتبط با موضوع برگزار شده است.


رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد از دریافت و حمایت از 6 نوآوری جوانان خبر داد و گفت: این نوآوری‌ها دستگاه روبو واشر، پک مجازی، نیمکت نوری، جاروی مکنده، روکش‌بار مکانیزه و الاکلنگ متعادل کننده وزن است.


وی در خصوص ارسال طرح‌های جوانان به مدیران بیان کرد: یکی از فعالیت‌های علمی موثر جوانان در مدل مشارکت جوانان در مدیریت شهری ارائه طرح‌هایی است که در قالب یک مساله، مشکل، چالش و یا ارزیابی به شکل طرح به مدیران مربوط تحویل می‌شود تا بتواند کمکی به مدیریت شهری در آن حوزه خاص کند.


قاسم‌پور تصریح کرد: در این راستا 52 طرح در سال گذشته به مدیران ارسال شد که از این تعداد 27 طرح پذیرفته شد.


وی در پاسخ به این سوال که گروه مشاوران جوان تاکنون چه اقداماتی را برای معرفی مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 انجام داده است، ادامه داد: در آیین‌نامه تدوین شده برای مشهد 2017 جایگاه و نقشی برای گروه مشاوران جوان شهرداری دیده نشده اما با رایزنی‌های صورت گرفته مقرر شده برای گروه نیز نقشی تعیین شود.


برگزاری برنامه‌های مختلف در هفته جوان
رییس گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد در خصوص برنامه‌های گروه در هفته جوان ادامه داد: دیدار با خانواده‌ شهدای جوان نخبه، بازدید مدیران شهری از گروه مشاوران جوان، تقدیر از مشاوران جوان شهرداری و ایده‌پردازان برتر مشهدی از برنامه‌های گروه مشاوران در این هفته است.


وی با اشاره به برگزاری دو مراسم اختتامیه نیز بیان کرد: در هفته جوان دو مراسم اختتامیه جشنواره جوانان محلات و جشنواره رضوان (ویژه طرح‌های نوآوری دانش‌آموزان) برگزار خواهد شد.


قاسم‌پور خاطرنشان کرد: همچنین همزمان با 9 خردادماه، مراسم روز جوان نیز در فرهنگسرای زیارت مشهد برگزار خواهد شد.


منبع: روابط عمومی گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون