تاریخ خبر: کد خبر: 511

با میانگین حدود ۳۸ دقیقه /

سالانه حدود ۲۵ تا ۲۸ میلیون نفر به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند

معاون اماکن متبرکه و امور زائرین آستان قدس رضوی با بیان اینکه میانگین حضور زائران در حرم مطهر رضوی 38 دقیقه است، گفت: سالانه حدد 300 میلیون بار تشرف زائران را به اماکن متبرکه رضوی داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، محمود ممتاز در نشست «صمیمیتِ زائر» که با حضور 500 نفر از زائران اقصی نقاط کشور در مرکز همایشها و نمایشگاه‌های دایمی آستان قدس رضوی برگزار شد، گزارشی از فعالیتهای این معاونت را بازگو کرد.


وی با بیان اینکه سالانه حدود 25 تا 28 میلیون نفر به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند، ابراز داشت: 30 هزار نیرو آماده خدمت‌رسانی شبانه روزی به عموم زائران هستند که از این تعداد 29 هزار نفر نیروی افتخاری می‌باشند.

 

افتخار خدمت‌رسانی به زائران حرم رضوی
وی با اشاره به این مطلب که افراد در سطح‌ها و رده‌های مختلف شغلی و اجتماعی در این بارگاه منور مشغول خدمت‌رسانی به زائران می باشند، افزود: خدمت در این آستان مقدس برای تمامی خدمتگزاران زینت و افتخار است.


وی ابراز داشت: سالانه 11 تن گلاب، 4 هزار و 500 لیتر اسانس و 2 هزار و 800 کیلوگرم اسپند و کندر برای خوشبویی و معطرسازی اماکن متبرکه رضوی مصرف می‌شود.


وی گفت: طی سال گذشته زائران 17 میلیون و 665 هزار قطعه وسیله، حدود 26 هزار قطعه طلا و 14 میلیون تومان پول نقد را به دفاتر امانات تحویل داده‌اند که پس از زیارت به این زائران عودت داده شده است.

 

جابه جایی بیش از پنج میلیون زائر توسط صندلی چرخدار و زائربرها
ممتاز درباره خدمات بخش صندلی چرخدار بیان کرد: یک میلیون و 25 هزار و 95 زائر در اماکن متبرکه رضوی توسط صندلی‌های چرخدار و چهار میلیون و 348 هزارو 660 زائر طی سال گذشته جابه جا شده‌اند و 500 هزار مرتبه صندلی چرخدار به منظور سهولت در رفت و آمد زائران کهنسال و ناتوان در اماکن متبرکه رضوی به این دسته از افراد تحویل داده شد.


این مقام مسؤول در مجموعه اماکن متبرکه رضوی، ارایه خدمات فوریتهای پزشکی را از دیگر فعالیتهای این معاونت برشمرد و عنوان کرد: میانگین حضور تیم پزشکی بر سر زائران بیمار از زمان اطلاع تا زمان حضور بر بالین فرد دو دقیقه است و طی سال گذشته به 91 هزار و 268 زائر خدمات فوریتهای پزشکی ارایه شده است.


وی تنظیم و شست و شوی 23 هزار و 439 دستگاه لوستر، نورافشان و دیوارکوب، تعویض 12 هزار و 839 لامپ سوخته، نظافت و شست و شوی 120 هزار مترمربع آینه و تعمیر 273 دستگاه لوستر و نورافشان را از دیگر برنامه‌های این معاونت در مجموعه حرم مطهر رضوی ذکر کرد.


در ادامه این نشست صمیمی زائران به ارایه پرسش‌ و پیشنهادهایی برای خدمات بهتر به زائران پرداختند و معاون اماکن متبرکه و امور زائرین آستان قدس رضوی به پرسشهای مطرح شده، پاسخ داد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون