تاریخ خبر: کد خبر: 51

دوست دیرین رهبر معظم انقلاب /

آیت الله غلامرضا دهشت دار فانی را وداع گفت

رهبر انقلاب درپیام خود به مناسبت درگذشت ایشان فرمودند: اینجانب در سالیان متمادی دوستی و رفاقت، همواره آن عالِم بزرگوار را برخوردار از تقوا و صدق ایمان و دیانت یافتم و امیدوارم خداوند روح ایشان را مشمول فضل و رحمت و بشارت خود قرار دهد.

آیت الله غلامرضا دهشت دار فانی را وداع گفت

به گزارش قاصدنیوز؛ آیت‌الله دهشت  که مدتی بود از بیماری قلبی رنج می‌برد و سرانجام در عصر ۱۷ رجب المرجب سال ۱۴۳۵ بر اثر کهولت سن و بیماری به دیار حق شتافت.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی پیامی به مناسبت درگذشت ایشان صادر نمودند که به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
با تأسف و تأثر خبر درگذشت دوست دیرین خود مرحوم حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ رضا دِهِشت رحمة الله علیه را دریافت کردم. این روحانی با اخلاص و خدمتگزار، عمر شریف خود را یکسره در خدمت اهداف اسلامی و ترویج دین و اخلاق و معنویت نهاده و بی هیچ ادّعا و توقع، وظائف و خدمات گسترده‌ئی را بر عهده گرفته بود. اینجانب در سالیان متمادی دوستی و رفاقت، همواره آن عالِم بزرگوار را برخوردار از تقوا و صدق ایمان و دیانت یافتم و امیدوارم خداوند روح ایشان را مشمول فضل و رحمت و بشارت خود قرار دهد.
به خانواده و فرزندان مکرم و دوستان و ارادتمندان ایشان تسلیت میگویم و صبر و اجر برای آنان از خداوند متعال مسألت میکنم.
سیّد علی خامنه‌ای
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

 

آیت الله غلامرضا دهشت و آیت الله خامنه ای


آیت الله غلامرضا دهشت متولد ۱۳۱۶ ه.ش است و از ده سالگی به تحصیل در حوزه علمیه مشغول شده است. وی پس از گذراندن مقطع مقدمات و خواندن دروس ادبیات و شرح لمعه، قوانین را از محضر آیت الله سیداحمد مدرس و مکاسب، رسائل و کفایه را نزد مرحوم آیت الله حاج شیخ هاشم قزوینی کسب فیض می کند که در آن دوران نیز برخی از این دروس را با حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) مباحثه می کرده و پس از آن نیز دروس معقول و دو دوره منظومه ملاهادی سبزواری را نزد مرحوم میرزا و دروس خارج را نزد دیگر اساتید گذراندند.


آیت الله دهشت درباره بخشی از فعالیت های علمی خود چنین می گوید:

در سال های اول تدریس، ادبیات، مکاسب، رسائل و کفایه را مکرر تدریس کردم و معتقد بودم و هستم که نباید به این دروس اکتفا کرد.


کتاب «فلسفتنا» و «اقتصادنا»ی شهید صدر را مکرر برای طلاب تدریس کردم. در آن زمان افکار گوناگونی در جامعه بود و برخی تصور می کردند مسائل اقتصادی در اسلام مطرح نشده است و این حرف خیلی برایم دردآور بود؛ لذا مقید بودم که خود و دیگران با مسائل اقتصادی اسلام آشنا شویم.


برنامه تدریس و سخنرانی در شهرستان های مختلف داشتم. هر چند به خاطر کسالت مقداری از آن ها تعطیل شد، اما سعی کردم برخی درس ها مثل نهج البلاغه تعطیل نشود. این درس شاید برای اولین بار بود که به صورت مرتب در حوزه تدریس می شد. سال های متمادی از ابتدای نهج البلاغه تا حدود خطبه ۱۸۰ را در مدرسه علمیه امام محمد باقر (علیه السلام) تدریس کردم و سپس این مسئله به شکل موضوعی نیز تدریس شد.


درس تفسیر هشت جزء آخر قرآن را نیز آن جا شروع کردم که مقدار زیادی گفته شده است، البته اخیرا به خاطر این کسالتی که مجدد پیش آمد، این بخش فعلا تعطیل شده است.
درس اخلاق سومین درسی بود که سعی کردم در این مدرسه داشته باشم و سال ها ادامه داشت.

 

آیت الله دهشت در توجه به امور خیریه و گره گشایی از مشکلات مردم همت و تلاشی جدی داشته‌اند و با تأسیس بیش از ۲۰ مجموعه و مؤسسه خیریه گام‌های جدی در گره گشایی از مشکلات، به ویژه در توسعه فرهنگ خدمت رسانی به مردم برداشته است.

 

قابل ذکر است مراسم تشییع این عالم بزرگوار دوشنبه 29اردیبهشت از ساعت 8:30 صبح از مهدیه مشهد به سمت حرم مطهر تشییع و پیکرشان در جوار آن حضرت آرام خواهد گرفت.

 

در گرامیداشت یاد آن استاد، حوزه علمیه خراسان نیز مراسم یادبودی را روز سه شنبه از ساعت ۹ تا ۱۱ در شبستان گرم مسجد گوهرشاد حرم مطهر و عصر همین روز از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در مهدیه مشهد برگزار می کند.

همچنین مراسم بزرگداشتی روز چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۱ و ۱۶ تا ۱۸ در مسجد شهدا (بناها) واقع در خیابان خسروی برگزار خواهد شد.

 

آیت الله صافی گلپایگانی نیز  با صدور پیامی رحلت این عالم خدوم و با اخلاص را تسلیت گفت. در بخشی از این پیام آمده است: « بی شک، فقدان این عالم خدوم و با اخلاص برای حوزه علمیه مشهد مقدّس ضایعه ای مولمه و اسفناک است.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون