تاریخ خبر: کد خبر: 4694

200تن زباله در طبیعت مشهد رها شد

رها شدن 200 تن زباله دربوستانها و تفرجگاههای شهر مشهد آنهم در روز طبیعت فقط یک آمار نیست بلکه نشاندهنده عدم آگاهی برخی از شهروندان نسبت به تهدیدی است که این زباله‌ها برای طبیعت دارند.

200تن زباله در طبیعت مشهد رها شد

به گزارش قاصدنیوز، نوروزبزرگترین جشن ملی و باستانی ایرانیان ، به یادگار مانده از اجداد و نیاکانمان دارای رسم و آیین ها ی خاصی است که خود نشان دهنده غنای فرهنگی ،مذهبی این آیین ایرانی است .،جالب تر اینکه این رسومات ریشه در دین و مذهب ما نیز دارد .چرا که آغاز این جشن تمیزی و پاکی است که باسنت زیبای  دید وبازدید ادامه مییابد و در آخرین روزاز این جشن باشکوه با رفتن به دل طبیعت و دیدن دشت ودمن وصفا دادن جان وتن باسبزه و آب ، لاله و ریحان این ایام را به پایان میرسانیم .

 

اما ظاهرا این روز برای ما به پایان میرسد ،برای ما که فارغ از بی مهری هاو زخم هایی که به دل طبیعت زده ایم وخسارتهایی که شاید سالها بر پیکر طبیعت خود نمایی کند و بی لطفی انسانها را به رخ کشد ویاد آور شود.

 

از  سالهای پیش  روز سیزدهم فروردین ماه را روز طبیعت نامیده اند، روز دوستی با طبیعت و شکر نعمتهای پرور دگار ، اما متاسفانه بی اعتنایی به طبیعت ، پخش زباله،آلوده کردن رودخانه ها و شکستن شاخه درختان روز دوستی با طبیعت را به دشمنی با آن تبدیل کرده است.

 

رها شدن 200 تن زباله دربوستانها و تفرجگاههای  شهر مشهد آنهم در روز طبیعت فقط یک آمار نیست بلکه نشاندهنده عدم آگاهی برخی از شهروندان نسبت به تهدیدی است  که این  زباله‌ها برای طبیعت دارند.

 

گله مندی همین شهروندان از وجود زباله به ویژه کیسه های پلاستیکی رها شده در اطراف جاده ها به ویژه اماکن اقامتی بین راهی هم نشان از بی توجهی مسئو لان محیط زیست ودیگر مسئولان ذی ربط است. این شهروندان اعلام کردند رها شدن حجم زیاد پلاستیک در چرخه طبیعت منظره ایی نا زیبا پدید آورده است که مسولان باید باهمکاری مردم و یا از طریق بسیج عمومی نسبت به جمع آوری این زباله ها اقدام کنند.

 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهددر این باره می گوید: برای جمع آوری زباله در روز طبیعت و حفظ محیط زیست بیش از 150 هزار کیسه زباله در مبادی ورودی شهر، تفرجگاه ها و بوستانهای سطح مشهد توزیع شده است.

 

علی نجفی افزود:اما با این وجود بالغ بر 200تن زباله در اطراف شهر مشهد رها شده است.

 

وی همچنین با اشاره به توزیع 450 هزار کیسه زباله در دو هفته نخست امسال در سطح شهر و بوستانهای مشهد افزود: از روز نخست تا پانزدهم فروردین ماه 24 هزار و 689 تن زباله از سطح شهر مشهد جمع آوری شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.28 درصد افزایش داشته است.


نجفی  تصریح کرد:در روز 13 فروردین سال 94 بالغ بر 33 تن زباله از سطح شهر جمع‌آوری شد که نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد را نشان می‌دهد.

 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهدادامه داد: در این روز همچنین 3 و نیم تن زباله خشک توسط شهروندان تفکیک و تحویل و به آنان هدایایی از قبیل کیسه زباله خودور، کتاب داستان و پازل اهدا شد.


در شگفتم که با این همه تمهیدات و بکار گیری ابر و باد و مه و خورشید و فلک چرا ما اینقدر به اطراف خود،محیط زیست و آیندگانمان بی توجه و ناسپاسیم ،پس بیاید آب را گل نکنیم .

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون