تاریخ خبر: کد خبر: 4349

شروع حرکت کاروان روایت مقاومت از مشهد

نخستین کاروان راهیان نور با رویکرد روایت مقاومت که شامل روایت وقایع فتنه، ناگفته‌های جنگ و وقایع مقاومت است، از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه خیام به مناطق جنگی اعزام می‌شود.

شروع حرکت کاروان روایت مقاومت از مشهد

به گزارش قاصدنیوز، نشست خبری نخستین کاروان راهیان نور با رویکرد روایت مقاومت در کشور عصر روز پنجشنبه 14اسفند در دفتر خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی با حضور مسؤول ستاد راهیان نور حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه خیام و مشاور محتوایی این اردو برگزار شد.

 

محمدمهدی احمدی خباز، مشاور نظری و محتوایی کاروان راهیان نور بسیج دانشجویی دانشگاه خیام در این نشست بابیان این‌که این کاروان، نخستین کاروان با رویکرد روایت مقاومت است، گفت: اتفاقی که در کاروان‌های جاری راهیان نور در کشور می‌افتاده این بود که در قالب این اردوها دچار گسست تاریخی در لایه‌های اجتماعی و فرهنگی بوده است.

 

وی ادامه داد: این کاروان‌ها به‌طور مستقیم به مناطق عملیاتی رفته و به‌جای پرداخت به مسیر و وقایعی که در شهرهای مسیر می‌افتاد، مقصد را هدف قرار می‌دادند؛ دراین‌بین نیاز به دگردیسی کاروان‌های راهیان نور به کاروان‌های راهیان مقاومت احساس شد.

 

تمرکز بر فضای مقاومت در روایات جنگ

مشاور نظری و محتوایی کاروان راهیان نور دانشگاه خیام، اظهار کرد: به‌طورمعمول سفرها در خط مقدم نبردهای زمینی خوزستان انجام می‌شد، در همین اندازه محدود بوده و به یک سال و نیم پایانی جنگ، نبرد خلیج‌فارس و ماجراهای پذیرش قطعنامه پرداخته نمی‌شد، ما معتقدیم کاروان‌های راهیان نور باید از قالب بیان جنگ ازلی و ابدی که به تغییر در فضای مقاومت تغییر ماهیت دهد.

 

وی تصریح کرد: بنا شد شکل جدیدی از کاروان‌ها را شکل داده و پایه‌ریزی کنیم، این کاروان با نام شهید مدافع حرم، «مهدی نوروزی» نام‌گذاری شده است.

 

احمدی درباره موضوعات قابل‌طرح برای تغییر فضای سابق را در چند بخش برشمرد و گفت: در خرمشهر باید فتنه خلق عرب روایت شود، در قمیجه، روایت نبرد دریایی به آمریکا، در شوش مزار دعبل خزاعی و در منطقه اهواز و حمیدیه نیز فصل تکفیر روایت می‌شود.

 

وی در خصوص بحث تکفیر و مناسبت آن با منطقه جنوب، خاطرنشان کرد: وجود اهل سنت در این مناطق و غفلتی که ما از روایت درست تکفیر و وهابیت داشته‌ایم سبب شده متأسفانه از این خلأ استفاده کنند، اگر این موضوع به‌درستی روایت شود که تکفیر و تفاوت آن با اهل سنت بیان شود، مانع سوءاستفاده تکفیری‌ها از خلأ اطلاعاتی می‌شود.

 

تلاش برای اقدام مشترک با حوزه‌های علمیه

مشاور نظری و محتوایی کاروان راهیان نور دانشگاه خیام یادآور شد: این اردو جمع بین متخصصان است، ارتباطی چند طرفه است که «مدرسه شیعی وتر» که مجموعه‌ای از طلاب سطوح بالای حوزه هستند، پشتیبانی فکری و نظری کاروان را بر عهده‌دارند؛ باید به این سمت حرکت کنیم که جمع‌هایی با هم‌افزایی این اتفاق را رقم بزنند، درواقع به این معناست که مراکز حوزوی و دانشگاهی بتوانند در اجرایی فعالیت‌های مشترک قدم بردارند.

 

در ادامه این نشست، احمد راستین، مسؤول ستاد راهیان نور حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه خیام و مدیر اجرایی طرح، با یادآوری این نکته که در شروع برنامه با مدرسه شیعی وتر ارتباط گرفتیم، گفت: در ساختاربندی کار برنامه‌ریزی شد که مقدمه‌ای برای شروع ارتباط حوزه و دانشگاه که تأکید رهبر معظم انقلاب است نیز هست، بشود.

 

وی به تشریح برنامه‌های اجرایی این کاروان پرداخت و ادامه داد: سه منطقه مشهد، خوزستان و تهران به‌عنوان مناطق توقف برنامه‌ریزی‌شده؛ بناست این برنامه الگوی موفقی برای سایر اردوهای راهیان نور در سایر نقاط کشور شود؛ سعی شده نقطه عطف‌های مقاومت شیعی در هر نقطه پوشش داده شود.

 

سخنرانی حجت‌الاسلام نظافت در مراسم آغازین

راستین اظهار کرد: مراسم آغازین کاروان روز شنبه 16 اسفندماه ساعت 13 با سخنرانی حجت‌الاسلام نظافت برگزار می‌شود و پس از اجرای برنامه روایت در شهر مشهد، با قطار عازم تهران خواهند شد.

 

وی افزود: این کاروان 50 نفره در تهران، روایت موضوع فتنه را مشاهده خواهد کرد که بناست اتفاقات دو دهه اخیر قم و تهران روایت‌شده و همچنین از اماکنی همچون پایگاه 117 نینوا، مسجد لولاگر، لانه جاسوسی، سفارت انگلیس و پل کالج بازدید خواهند کرد.

 

منبع: رسا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون