تاریخ خبر: کد خبر: 4319

انتخاب چهره برتر سال در استان؛ 4نکته و 5پیشنهاد

پیشنهاد می‌شود پایگاه‌های خبری و رسانه‌های استانی، با ایجاد هم افزایی در میان خود، این نظرسنجی و نظرسنجی‌های اساسی‌تر را در یک پایگاه اینترنتی مشترک انجام دهند.

انتخاب چهره برتر سال در استان؛ 4نکته و 5پیشنهاد

«قاصدنیوز»: با فرارسیدن ایام انتهایی سال، برخی رسانه‌های استان با ایجاد امکان نظرسنجی به دنبال انتخاب چهره شاخص و برتر استان در عرصه‌های مختلف می‌باشند که ضمن ارج نهادن به این تلاش، ذکر چند نکته ضروری است:

 

  • فراگیری و تنوع جامعه آماری مخاطبان، پایه معتبر بودن یک نظرسنجی است. لذا در این نظرسنجی‌ها اساساً با توجه به ویژگی‌های رسانه‌های استانی و تنوع دسته‌های نظرسنجی، نمی‌توان به نتایج دست‌یافته اعتماد کرد.

 

  • بستر فنی به‌کارگیری شده در این پایگاه‌ها اساساً برای یک «نظرسنجی دقیق» طراحی نشده است. واردکردن یک نام و یک ایمیل به چه مقدار واقعی بودن و ما به ازای حقیقی داشتن یک نظر را اطمینان می‌دهد؟

 

  • کاندیداها بر اساس چه منطق و منظر «شفاف» و روشنی برای رأی‌گیری انتخاب‌شده‌اند؟ با بررسی نتایج این نظرسنجی‌ها در سال گذشته و اسامی کاندیداها این شائبه در ذهن مخاطب تقویت می‌گردد که پایگاه میزبان نظرسنجی، بیشتر به دنبال «چهره‌سازی» است تا انتخاب چهره برتر سال.

 

  • اکثر کاندیداهای حاضر، مسئولان دولتی و حاکمیتی هستند و جای خالی عناصر مردمی در آن مشهود است.

 

در همین خصوص:

 

  • پیشنهاد می‌شود برای انتخاب گزینه‌ها و کاندیداها، فرآیندی منطقی ، شفاف و مورد وثوقی را برگزیده و این اقدام بر اساس آن صورت پذیرد.

 

  • پیشنهاد می‌شود اگر برگزارکنندگان به دنبال اقدامی برای دقیق‌تر شدن نتایج از حیث فراگیری جامعه مخاطب هستند، بایستی دیگر قالب‌های جمع‌آوری نظرات از قبیل کاربران شبکه‌های ارتباطی(نظیر واتساپ، بیسفون و...)، شبکه‌های اجتماعی، پیامک، ایمیل، پرسش تلفنی و ارتباط حضوری را نیز به راه های جمع آوری نظرات اضافه نمایند.

 

  • پیشنهاد می شود برای واقعی شدن نتایج، از مباحث فنی همچون  "تایید ایمیلی یا پیامکی" " حدف IP تکراری" ، " وارد کردن شناسه CAPTCHA" و... استفاده گردد.

 

  • پیشنهاد می‌شود پایگاه‌های خبری و رسانه‌های استانی، با ایجاد هم افزایی در میان خود، این نظرسنجی و نظرسنجی‌های اساسی‌تر را به دور از فضای مرسوم ژورنالیستی(زرد) در یک پایگاه اینترنتی مشترک ایجاد و هر رسانه ای مدخلی برای تبلیغ این پایگاه مشترک گردد تا هم جامعه آماری مخاطب افزوده گردد و هم به موجبات نوعی تبلیغ رسانه‌های استانی را نیز فراهم آورد. بدیهی است که بایستی استقلال فکری و سیاسی هر کدام از رسانه‌ها نیز ملحوظ باشد.

 

  • شفافیت در ارائه اطلاعات خام نظردهندگان(با رعایت مسائل امنیتی و خصوصی) می‌تواند به اعتماد مخاطب در مشارکت کمک شایانی نماید.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون