تاریخ خبر: کد خبر: 3730

یادداشت/ سهامدار بورس خدا

چند کلمه وقف حاج‌عباس مسجدی. وقتي خدا آقای «عباس‌علی عباسی قیافه‌شناس» را سر راه ما گذاشت و یک‌شنبه، ١١خرداد٩٣ در شهرآرامحله منطقه٤، عكس پيرمرد را آورديم

امیر سعادتی، سردبیر روزنامه شهرآرا:

1-وقتي خدا آقای «عباس‌علی عباسی قیافه‌شناس» را سر راه ما گذاشت و یک‌شنبه، ١١خرداد٩٣ در شهرآرامحله منطقه٤، عكس پيرمرد را آورديم روي جلد و تيتر زديم: «حاج‌عباس مسجدي» و روتيتر زديم: «حكايت خيري كه سه مسجد و يك مهد كودك ساخته و وقف کرده است»، فكر نمي‌كرديم (به دليل بي‌عدالتي رسانه‌اي موجود ميان رسانه‌هاي شهرستاني و تهراني) صداي ما و حاج‌عباس از فضاي فرهنگی شهر مشهد فراتر برود. مثل صدها چهره مردمي ديگري كه در شهرآرامحله‌هاي سیزده‌گانه ما معرفي شدند اما خيلي ديده و شنيده و شناخته نشدند، چه در دوره جديد شهرآرا و چه در دوره همكاران و دوستان عزيزِ سال‌هاي گذشته. اما مثل اينكه خدا مي‌خواهد اين بنده خوبش را به آدم‌هاي بيشتري نشان دهد. حالا آوازه حاج‌عباس مسجدي به گوش دوستان رسانه‌اي ما در تهران هم رسيده است و گويا آن ها (گوش شيطان كر!) مي‌خواهند درباره زندگي حكيمانه اين پيرمرد يك مستند بلند بسازند.

 

٢-بندگان خوب خدا در میان مردم عادی هستند. حاج‌عباس مسجدي كيست؟ فرق این بنده خدا با ما در چيست؟ فضل حاج‌عباس در چيست؟ او چه چیزی دارد که ما آن را كم داريم؟ حاج‌عباس آدم خاصي است. به طور كلي كسي كه مالش را وقف خدا مي‌كند (متاسفانه در اين زمانه) بايد آدم خاصي باشد. حتی حاج‌عباس آدم «خاص‌الخاصي» است. او در ميان چهره‌هایی که از واقفان متعارف امروزی هم ارائه شده آدم خاصي است. فرق او با بقيه واقفان در چيست؟ متاسفانه تصویری که از واقفان و خیران در ذهن مخاطبان امروزی شکل گرفته منحصر در چهره یک آدم پولدار، اتوکشیده و البته محترم است. اما همه می‌توانند واقف باشند. وقف موضوعی است که در سنت اقتصادی همه طبقات مردم ما بوده است، اما کم‌کم رنگ فراموشی به خود گرفته. حاج‌عباس چهره جدیدی از فرهنگ وقف را نشان می‌دهد. خاص بودن او در عام بودن اوست. از بس عادی و عام است، خاص است. حاج‌عباس چهره کلیشه‌ای واقفان و خیران را در ذهن مخاطب امروزی می‌شکند. نمونه‌ای جدید از خیران که در فرهنگ عمومی ما کم هم نیستند، اما متاسفانه به علت غفلت رسانه‌ها و مراکز فرهنگی دیده نشده‌اند.

 

٣-از طرف دیگر حاج‌عباس‌ها راه نفوذ و تسخیر فرهنگ عمومی را به سازمان‌های فرهنگی و رسانه‌ای ما نشان می‌دهند. اگر می‌خواهیم فرهنگ وقف را به فرهنگ عمومی تبدیل کنیم راهش نشان دادن امثال حاج‌عباس به مردم است. کسی که با آن ظاهر خاکی و ساده‌اش و با آن پیکان درب و داغانش به دوربین عکاس ما نگاه می‌کند و می‌خندد و یادآور می‌شود که می‌توان با ساده‌زیستن هم واقف مسجد و مدرسه و مهدکودک بود. او راه جدیدی را برای فعالیت در حوزه فرهنگ عمومی به ما نشان می‌دهد. ما حاج‌عباس‌های زیادی در میان مردم‌مان داریم. ما رسانه‌ها وظیفه داریم فاصله‌مان را با مردم‌ کم کنیم و این چهره‌ها را سر دست بگیریم و به دنیا نشان دهیم.

 

٤-یکی دیگر از ویژگی‌های حاج‌عباس«اخلاص» اوست. او «خاص» و «خالص» است. وقتی خانم قاسمی (همکار ما) به او می‌گوید می‌خواهیم به عنوان یک خیر و واقف با شما گفتگو کنیم می‌گوید: زیاد بزرگش نکنید، ساختن چند مسجد و حسینیه که این حرف ها را ندارد... یا در جای دیگری از مصاحبه‌اش می‌گوید: من فقط نخودی بودم در دیگ آش... بله حاج‌عباس، نخودی است در دیگ آش خدا...

 

٥-در این زمانه که دوره تحریم، کاهش شدید قیمت نفت و فشار اقتصادی است و برخی آرمان‌ها را فروکاسته‌اند و می‌گویند «آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست» و فراموش می‌کنند سانتریفیوژ و انرژی هسته‌ای نشانه‌ای از اقتدار و مرزشکنی علمی ایران اسلامی است و یادشان رفته ما برای مرزبانی و حفظ این خط مقدم علمی شهید داده‌ایم، حاج‌عباس می‌تواند الگوی خوبی برای همه‌مان باشد. حاج‌عباس نمونه‌ای از تک‌تیراندازهای اقتصاد مقاومتی است. این پیرمرد زنده‌دل جهاد اقتصادی یاد حاجی بخشی بسیجی‌های جبهه را برای ما زنده می‌کند. پیرمردهایی که برعکس سیاست‌مداران هرچه پیرتر می‌شوند، آرمانی‌تر می‌شوند.

 

٦-این روزها که سودای سود فراگیر شده و متاسفانه بلبشوی دلالی و سهام فروشی غیربورسی چند شرکت در شهرمان مشهد، سروصدایی به‌پا کرده و مردم و مسئولان نگران شده‌اند، حاج‌عباس ما را به یاد سود بزرگتری می‌اندازد. این آدم عامی سهام‌دار هیچ شرکت سهامی خاص یا عامی نیست. او سهام‌دار بورس خدا؛ وقف است. حاج‌عباس نیازی به معرفی ما ندارد، این ما هستیم که به معرفت و نگاه حکیمانه او به زندگی نیاز داریم. حاج‌عباس وکیل و وصی نمی‌خواهد، وکیل مدافع حاج‌عباس خداست. او یک واقف نمونه است، او سهام‌دار بورس خداست.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون