تاریخ خبر: کد خبر: 3024

تصویب کامل طرح جامع مشهد تا 15 روز آینده

در این طرح که سومین طرح جامع شهر مشهد است، مساحت محدوده شهر 30 هزار و 558 هکتار و مساحت حریم شهر 77 هزار و 541 هکتار تعیین شده و افق طرح سال 1405 می‌باشد.

تصویب کامل طرح جامع مشهد تا 15 روز آینده

 به گزارش قاصد نیوز، محمدرضا حسین‌نژاد با اشاره به جلسه دیروز صبح که در تهران برگزار شد، عنوان کرد: در این جلسه طرح جامع مشهد مسیر خوبی را طی کرد، اما به دلیل کمبود وقت نتوانست مرحله نهایی خود را که همان تصویب طرح است، را طی کند و تصویب نهایی طرح جامع به جلسه بعدی در 15 روز آینده موکول شد.

 

وی اظهار کرد: چند ماه گذشته کلیات طرح جامع متناسب با جمعیت فعلی در شورای عالی شهرسازی به تصویب رسید و هم‌اکنون این طرح مراحل نهایی تصویب خود را طی می‌کند.

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با بیان اینکه تاکنون شهر مشهد دو طرح جامع را پشت سر گذاشته است، گفت: نخستین مطالعات طرح جامع شهر مشهد در سال 1346 با افق سال 1370 آغاز شد و در سال 1349 مرحله نخست آن و در سال 1350 مرحله دوم آن به تایید و در سال 1352 به تصویب رسید ضمن اینکه طرح جامع دوم در سال 72 به تصویب رسید که افق در نظر گرفته برای آن، سال 95 بوده است.

 

وی در ادامه افزود: در این طرح که سومین طرح جامع شهر مشهد است، مساحت محدوده شهر 30 هزار و 558 هکتار و مساحت حریم شهر 77 هزار و 541 هکتار تعیین شده و افق طرح سال 1405 می‌باشد.

 

حسین‌نژاد اضافه کرد: با توجه به اینکه پیش‌بینی‌های جمعیتی طرح جامع دوم محقق نشده بود و طرح تفصیلی یکپارچه برای کل شهر وجود نداشت، تصمیم گرفته شد تا برای رویکردهای نوین شهرداری، طرح جامع سوم تهیه شود و طرح دوم مورد بازنگری قرار گیرد.

 

این مقام مسوول ادامه داد: طرح جامع شهری طرح بلند مدتی است که در آن نحوه استفاده از اراضی و منطقه‌بندی مربوط به حوزه‌های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات شهری و نیازمندی‌های عمومی شهری، خطوط کلی ارتباطی و محل مراکز انتهایی خط(ترمینال) و فرودگاه‌ها، بنادر و سطح لازم برای ایجاد تأسیسات، تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویت‌های مربوط به آنها تعیین می‌شود.

 

به گفته معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد در این طرح ضوابط و مقررات مربوط به کلیه موارد فوق و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی، تهیه و تنظیم می‌شود ضمن اینکه طرح جامع شهر بر حسب ضرورت قابل تجدیدنظر خواهد بود.

 

گفتنی است؛ در این جلسه شهردار مشهد، معاون شهرسازی و معماری و رییس نهاد مطالعات و توسعه عمرانی شهرداری مشهد و مشاوران طرح جامع و کل اعضای شورای عالی شهرسازی کشور حضور داشتند

منبع: شهر آرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون