تاریخ خبر: کد خبر: 248

گزارش مشروح قاصدنیوز از برنامه «ثریا» با موضوع ساخت و ساز در مشهد + فیلم

آیت الله علم الهدی: سرمایه دارها به جان هویت مشهد افتاده اند

برنامه این هفته «ثریا » در شبکه اول سیما در موضوع ساخت و ساز شهری در کلان شهرها به بررسی موردی مشهد مقدس پرداخت. در ابتدای این برنامه مستندی چنددقیقه ای از چندقطعه زمین متعلق به آستان قدس رضوی که با تغییر کاربری در حال تبدیل شدن به ساختمان های تجاری و اداری است

به گزارش قاصدنیوز؛ برنامه این هفته «ثریا» در شبکه اول سیما در موضوع ساخت و ساز شهری در کلان شهرها به بررسی موردی مشهد مقدس پرداخت.

 

در ابتدای این برنامه مستندی از چندقطعه زمین متعلق به آستان قدس رضوی که با تغییر کاربری در حال تبدیل شدن به ساختمان های عظیم تجاری و اداری است پخش گردید:

 

  • 43.5(چهل و سه و نیم) درصد زمین های مشهدمقدس موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی می باشد. از این مقدار بخش زیادی که در طرح تفصیلی شهر به عنوان قطعه های سبز یا شش های مشهد در نظر گرفته شده باغ های آستانقدس رضوی می باشد.

 

  • زمین هشت هکتاری در ابتدای بلوار خیام مشهد از این نوع زمین ها محسوب می شده است که در حال حاضر پروژه بزرگ اداری، تجاری، اقامتی و تفریحی «مشهدمال» در حال احداث است.

 

پروژه مشهد مال آستان قدس رضوی

 

توضیحات قاصد نیوز درباره پروژه «مشهدمال»:

پروژه مشهد مال در زمینی به وسعت هشت هکتار هکتار است و زیربنای حدود ۵۰۰هزار متر مربع  در یک موقعیت ساختاری و عملکردی خاص مشهد در خیابان سجاد واقع شده است.
 

این مجموعه شامل کاربری هایی شامل مرکز خرید، هتل ۵ستاره ، شهربازی سرپوشیده ، هایپرمارکت، سالن های سینما  دفاتر اداری و پارکینگ طبقاتی است و در طراحی آن در سطح استانداردهای بین المللی مانند کشورهای آمریکای شمالی بهره گرفته شده است.
 

این پروژه عظیم  و منحصر به فرد با مشارکت آستان قدس رضوی ، بانک تات (بانک آینده) و گروه هتل های اسلامی روتانا  دبی و به  طراحی مشاور کانادایی در حال ساخت هست.

عملیات احداث پروژه مشارکتی مشهد مال با مشارکت بخش خصوصی با سهم الشرکه ۵۱% و همچنین سهم الشرکه آستان قدس رضوی به میزان ۴۹%  واقع در زمینی به مساحت عرصه ۷۸۰۰۰ متر مربع با زیربنای حدود620.000 متر مربع نبش چهارراه سجاد(خیام) با کاربری تجاری(مال) و برج دفاتر تجاری و هتل و پارکینگ با تاسیس شرکت ستاره تابناک هشتم توس در ابتدای سال 1391 آغاز گردیده است.

تا پایان فروردین ماه سال جاری  53/24%(پنجاه و سه ممیز بیست و چهار صدم درصد) پیشرفت واقعی رسیده است. هم اکنون پروژه در بخش مطالعات و طراحی دارای 54% پیشرفت و در بخش عملیات خاکی و مهار گود دارای 100% پیشرفت و در بخش تدارکات اجرای سازه و سقف دارای 45% پیشرفت می باشد

مدت زمان اجرای این پروژه پنج سال و نیم پیش‌بینی شده و شامل فضای تجاری، هتل و برج اقامتی و اداری، فضای تأسیساتی و پارکینگ است که علاوه‌بر فضای تجاری، ۲۳ طبقه هتل و ۱۷ طبقه فضای اداری نیز در حاشیة بلوار خیام احداث خواهد شد.

 

  • زمینی دیگری نیز در بلوار شهید موسوی قوچانی مشهد به مساحت هشتادهزار متر مربع هم اکنون در حال اخذ مجوز برای تغییر کاربری و احداث مجتمع می باشد.

 

  • پروژه تجاری و اقامتی بهار در حاشیه ابتدای خیابان شیرازی مشهد نیز پروژه دیگری است که با 95درصد پیشرفت فیزیکی به صورت مشارکتی متعلق به آستان قدس رضوی می باشد.

 

http://investment.aqr.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=30016f1b-998e-429b-96a5-b16608c14778

فیلم/مستند پروژه مشهدمال و بررسی زمین های آستانقدس در مشهد

 

در بخشی دیگر از برنامه آیت الله علم الهدی نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مشهد میهمان گفتگوی تلفنی بود. ایشان در این برنامه نسبت به تبدیل شدن مشهد مقدس به مدلی شبیه جزیره کیش با ادامه روند موجود، هشدار داد. مهمترین نکات طرح شده توسط ایشان بدین شرح است:

 

فیلم/سخنان آیت الله علم الهدی در برنامه ثریا پیرامون ساخت و سازهای شهر مشهد

 

  •  بخش عمده ای از جریان فرهنگی ما که جزو اساس انقلاب اسلامی است، مساله حفظ فرهنگ دینی و سبقه حیات و زندگانی دینی مردم و جامعه است و این زمانی محفوظ می ماند که بتوانیم هویت محیط زندگی خود را در وابستگی به جریان دینی حفظ کنیم.

 

  •  ایران که در موقعیت مرکزیت خاصی در جهان اسلام قرار دارد، وقتی موفق در توسعه انقلاب و فرهنگی خواهد بود که هویت مراکز مقدس و شهرهای مذهبی را حفظ کند. اگر بتوانیم آن را حفظ کنیم خواهیم توانست در توسعه فرهنگی موفق شویم.

 

  • در شهر مشهد شاهد به هم خوردن هویت دینی این شهر هستیم.اصول معماری اسلامی در این شهر رعایت نمی شود و ما هم از نظر جریان فرهنگی حاکم بر این شهر و هم از لحاظ هویت دینی این شهر، مساله دار شده ایم.

 

  •  وقتی یک زائر ایرانی به مشهد می آید و وارد هتل می شود، اگر این هتل بر اساس معماری اسلامی ساخته شود، با نشانه و نقشی از آیات قرآن مقابل می شود و در روحیه و فرهنگ اخلاقی او اثر می گذارد. در این صورت است که بیشتر ظواهر اسلامی و فرهنگی را رعایت می کند و گذشته از این هویت شهر نیز محفوظ می ماند.

 

  • با توسعه مراکز تجاری و مراکز تفریحی کم