تاریخ خبر: کد خبر: 2479

نامه نمایندگان مردم مشهد به استانداربرای جلوگیری ازساخت و ساز در ارتفاعات شهر

پنج‌نماینده مشهد ‌و‌کلات در مجلس با امضای نامه‌ای خطاب‌به استاندار خراسان‌رضوی خواستار بررسی و جلوگیری ساخت‌و‌سازها در ارتفاعات جنوبی مشهد شدند.

به گزارش قاصدنیوز در این نامه آمده است: یکی‌از پدیده‌های بارز و ناهنجاری‌های موجود در برخی‌ کلان‌شهرها، نفوذ ساخت‌و‌سازها در ارتفاعات است که موجب از‌بین‌رفتن زیبایی مناظر طبیعی و محیط‌زیست می‌شود.

 

در بخش دیگری از این نامه آمده است که جناب آقای استاندار؛ بر شما و همه مسئولان و نخبگان مشهد واجب است در رفع این دغدغه بجا در حفظ منابع طبیعی شهر اقدام کنید

.نامه نمایندگان مجلس مشهد درباره ارتفاعات جنوبی شهر

همه مردم و مسئولان مشهد‌مقدس، خواهان پیشرفت شهری و افزایش امکانات رفاهی هستند؛ ولی سوال اینجاست که چرا برخی مسئولان مدرن‌اندیش که آمال خود را در «دبی‌سازی» شهرهای «قبه‌الاسلام» ‌می‌بینند باید برای مشهد‌الرضا(ع)، پایتخت معنوی کشور این‌گونه‌تصمیماتی بگیرند؟مشهد، پایتخت معنوی ایران است و انسانی که در پیچ‌و‌خم روزگار، دچار غفلت‌زدگی مفرط و روزمرگی شده است، خود را در آن بارگاه مقدس می‌یابد. معماری و شهرسازی شهر مشهد لزوما باید به مدد این عنصر هویت‌زا بشتابد؛ حال‌آنکه ساخت‌و‌ساز شتاب‌زده دو‌دهه اخیر در مشهد، آنرا به نمایشگاهی از آثار معماری مدرن بدل کرده، که نه‌تنها به معنویت آن نمی‌افزاید؛ بلکه مشهد را به غفلت‌کده‌ای بدل می‌کند که به‌دست‌خویش و هزینه بیت‌المال ساخته‌ایم

.

جناب آقای استاندار، جناب‌عالی به‌خوبی آگاه هستید با توجه به مطالعات طرح جامع مشهد، وزش باد غالب در مشهد از سمت جنوب و جنوب‌شرقی به سمت شمال و شمال‌غربی است که بی‌توجهی به این عامل در ساخت‌و‌سازها درباره ارتفاعات جنوبی این شهر، سبب می‌شود ساختمان‌های قرار‌گرفته روی ارتفاع و دامنه ارتفاعات، همانند سدی جلوی باد را بگیرد و ماندگاری آلودگی هوای شهر مشهد را باعث شود؛ این ارتفاعات، ارزش‌های اکولوژیکی این شهر شمرده می‌شوند و در صورت تخریب، دیگر توانایی بازیافت و بازگشت به حالت نخستین و طبیعی را ندارند.اکنون چرا بنا به اخبار منتشرشده، کمیسیون ماده پنج شورای‌عالی معماری‌و‌شهرسازی مجوز تغییر کاربری‌ها را در این منطقه‌ها صادر کرده است؟آیا بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد ساخت‌و‌ساز در شیب‌های بالای ١٥درصد غیر‌قانونی نیست؟ چرا با وجود حجم سکونت در حاشیه شهر، باید امکانات رفاهی تنها در غرب و جنوب‌غرب مشهد متمرکز شود؟ آیا بی‌توجهی و نظارت بر زمین‌ها و اراضی بایر، دست‌اندازی و طمع سودجویان و ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز را سبب نشده است؟ در قسمت پایانی این نامه آمده است، همه ما در قدم نخست خادم امام‌رضا(ع) هستیم و ان‌شاءا... همت والای شما در حل این معضل باعث باقیات‌الصالحاتی برای شما و دیگر‌مسئولان مشهد مقدس باشد.

 

نامه نمایندگان مجلس مشهد درباره ارتفاعات جنوبی شهر

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون