تاریخ خبر: کد خبر: 216

اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان به فعالیت‌های فرهنگی مشهد مقدس

شهردار مشهد مقدس گفت: مجموع اعتبارات فرهنگی شهرداری‌های کلان شهرها از مجموع بودجه فرهنگی اختصاصی تمامی دستگاه‌های متولی فرهنگ کشور بیشتر است و فقط امسال معادل ۱۲۰ میلیارد تومان به مسائل فرهنگی در مشهد اختصاص داده شده است.

اختصاص ۱۲۰ میلیارد تومان به فعالیت‌های فرهنگی مشهد مقدس

به گزارش قاصدنیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید صولت مرتضوی در اختتامیه نخستین هم‌اندیشی شهرداران، معاونان و مدیران اقتصادی و سرمایه گذاری کلان شهرهای کشور اظهار کرد: رهبری معظم انقلاب با ظرافت کامل مشکلات جامعه را مانند دیده‌بانی آگاه به صورت مرتب رصد می‌کنند و در همین راستا، امسال را بنام فرهنگ و اقتصاد با مدیریت جهادی و عزم ملی نامیدند.

 

وی افزود: به نظر من یکی از اصلی ترین مخاطبان این نامگذاری رهبری، شهرداران و شوراهای شهر و پرسنل شهرداری هستند چون بیشترین ماموریت را در مواجهه با مردم دارند.

 

شهردار مشهد تصریح کرد: در واقعیت هم به لحاظ مسئولیت و هم از حیث منابع و مصارف، در سال اقتصاد و فرهنگ، ما یکی از مخاطبان اصلی رهبر معظم انقلاب هستیم.

 

مرتضوی با اشاره به اینکه اگر اعتبارات عمرانی کلان‌شهرها را با هم جمع کنیم از حیث تخصیص با بودجه عمرانی دولت برابری می‌کند، عنوان کرد: همه شهرداری‌ها با هم همانند یک دولت هستند که چه بخواهند و چه نخواهند متولی همه امور شهر شده‌اند.

 

وی بیان کرد: مجموع اعتبارات فرهنگی شهرداری‌های کلان شهرها از مجموع بودجه فرهنگی اختصاصی تمامی دستگاه‌های متولی فرهنگ کشور بیشتر است و فقط در سال جاری معادل 120 میلیارد تومان به مسائل فرهنگی در شهرداری مشهد اختصاص داده شده است.

 

شهردار مشهد گفت: شهرداری‌ها تکالیف وسیع قانونی خود و همچنین انجام تکالیف بر زمین مانده سایر نهادها را بر عهده گرفته‌اند و باید پاسخگوی رهبری و مردم در این زمینه باشند.

 

مرتضوی با بیان این مطلب که کارهای تعریف شده شهرداری نیز کارهای هزینه بری است، اظهار کرد: یکی از چاره‎‌های ما چابک‌سازی و کوچک سازی شهرداری‌هاست زیرا درحال حاضر این سازمان بسیار سنگین و فشل است و باید با واگذاری به بخش خصوصی آن را کوچک سازی نموده و با این مهم رقابت صحیح در بخش خصوصی راه بیندازیم.

 

وی تصریح کرد: در بسیاری از پروژه‌های شهرداری انحصار ایجاد شده است و گاها مشاهده می‌شود قبل از اینکه پروژه‌ای تعریف شود پیمانکار آن مشخص می‌شود که این معظل باید رفع شود.

 

شهردار مشهد مشکل بعدی فراروی شهرداری‌ها را تامین منابع دانست و اعلام کرد: با اینکه منابع سنگینی در اختیار داریم اما تکافوی هزینه‌ها را نمی‌دهد.

 

مرتضوی بیان کرد: ما باید به راه های ایجاد درامد پایدار برای شهرداری بیاندیشیم و نباید فکر کنیم می‌توانیم دستمان را در جیب دولت فرو ببریم زیرا اگر همه تحریمها نیز برداشته شود و دولت نیز روزانه 1.7 میلیون بشکه نفت صادر کند تکاپوی هزینه‌هایش را نمی‌دهد.

 

وی گفت: با اجرای اقتصاد مقاومتی، با استفاده از عقل و علم می توانیم رونق شهری و شکوفایی اقتصادی را ببار آوریم که دستیابی به این مهم نشان از مدیریت مدبرانه بوده است.

 

شهردار مشهد با اشاره به اینکه مقررات موجود اجازه اخذ حقوق شهرداری را نمی‌دهد، اظهار کرد: باید مقررات جدیدی وضع شده و مقررات گذشته اصلاح شود که باید لایحه‌ای خلاصه و مفید تهیه و در این زمینه یاری دولت و مجلس به کار گرفته شود.

 

مرتضوی تصریح کرد: مدیریت واحد و یکپارچه شهری کی دیگر از مسائلی است که باید برای شهرداری محقق شود زیرا در حال حاضر انجام همه امور شهر به عهده ما می باشد اما منابعش در اختیار ما نیست و بسیاری از کارهای که ما انجام می دهیم مدیریتش با دیگران است.

 

وی با پیشنهاد ایجاد تشکیلات مجزا در دولت برای شهرداریها و جداسازی مسولیت عمرانی وزارت کشور از سازمان شهرداری‌ها و دهیاریها، گفت: ابزار قانونی لازم برای اخذ مطالبات و مطالبات معوق نداریم و بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان مطالبات از دولت داریم که تا کنون با تنظیم سند 500 میلیارد تومان از ان پذیرفته شده است.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون