تاریخ خبر: کد خبر: 198

به بهانه بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از حاشیه شهر مشهد /

تراکم حاشیه نشین ها، برج سازی در دل شهر

حدود یک میلیون نفر حاشیه نشین در قالب هشت پهنه و ۶۶ محله در مشهد استقرار یافته اند.

به گزارش قاصدنیوز؛ آمار دقیقی از تعدادشان در دست نیست اما گفته می شود بین 850هزار تا یک میلیون نفر از جمعیت بیش از سه میلیون نفری مشهد را شامل می شوند. این تراکم جمعیتی در سایه غفلت و عدم توجه مسئولین شهری و ملی در سالیان گذشته، ضمن دامن زدن به فقر و محرومیت، کمبود خدمات زیرساختی و عمرانی، مقاوم نبودن سازه ها، حضور اتباع بیگانه غیرمجاز، معضلات اجتماعی و فرهنگی مانند اعتیاد، طلاق، فساد و... را باعث شده است.

 

از 49 هزار هكتار بافت‌فرسوده شناسایی‌شده در 201 شهر كشور، رقم 3/2 هكتار (دو و سه دهم هکتار) آن متعلق به شهر مشهد می‌باشد. همچنین قابل ملاحظه است بدانیم از جمعیت شهر مشهد، رقم 5/34 % در حاشیه‌شهر زندگی می‌نمایند. به گفته مسئولان، مشهدمقدس جزو بزرگترین شهرهای حاشیه نشین کشور می باشد.

 

 

بافت حاشیه نشین شهر مشهد

در همین حال قرار است در اولین جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با حضور وزرای امور خارجه و کشور، مسائل و مشکلات ساختاری حاشیه شهر مشهد به‌طورویژه بررسی شود.


نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار شهرآرا با بیان اینکه بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی درراستای تداوم برنامه‌های این کمیسیون در استان‌های مرزی بوده است، ابراز داشت: مشکلات متعدد حاشیه شهر مشهد به‌عنوان شهری که بیشترین حاشیه‌نشین را در کشور دارد، از دیرباز کانون توجه اعضای این کمیسیون بوده است.


جواد کریمی ادامه داد: متأسفانه پدیده‌هایی در حاشیه شهر مشهد درحال‌رشد است که می‌تواند در آینده پیامدهای زیادی به‌دنبال داشته باشد؛ بنابراین، با انتقال این نگرانی‌ها به اعضای کمیسیون، نمایندگان حاضر در این کمیسیون ابتدا در جلسه‌‌ای سه‌ساعته در استانداری خراسان‌رضوی به بررسی این مشکل در حاشیه شهر مشهد پرداختند و روز بعد‌از آن با حضور در مناطق حاشیه‌ای، به بررسی جدی‌تری دراین‌باره پرداختند.


وی افزود: بررسی‌های میدانی که در این زمینه به اپایان رسید مقرر شد کار به‌صورت‌جدی‌تر در تهران دنبال شود و ازهمین‌رو، در اولین جلسه پس‌از بازگشایی مجلس با حضور وزرای امور خارجه و کشور این مشکلات به‌صورت‌جدی بررسی خواهد شد، ضمن اینکه این جلسات درصورت صلاحدید ادامه خواهد یافت.

 

در این بازدید که با هدف برنامه ریزی جهت توانمندسازی، ساماندهی حاشیه نشینان و جلوگیری از گسترش این مناطق صورت گرفت، به مسایلی زیر تاکید شد:

  • ارتقای سطح سلامت، امنیت، آموزش و همچنین تحکیم بنیان خانواده

 

  • توجه به حوزه های امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و زیرساختی با نگاه عدالت محوری و توزیع متوازن امکانات

 

 

  • تاکید بر اولویت بخشی به پیشگیری از روند مهاجرت روستاییان به حاشیه ی شهرها در دو بخش شامل سیاست ها و فعالیت های معطوف به مبدا مهاجرت یعنی روستاها و دیگری فعالیت های مقصد یعنی شهرها و ایجاد اشتغال و توسعه پایدار به عنوان راهکارهای جلوگیری از مهاجرت روستاییان

 

  • برنامه ریزی جهت ممانعت از توسعه بی رویه سکونت گاه های غیررسمی استان، بهسازی شهری، جلب مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی و بالابردن ضریب مشارکت پذیری آنان در ساماندهی سکونت گاه ها

 

گفتنی است؛ حدود یک میلیون نفر حاشیه نشین در قالب هشت پهنه و ۶۶ محله در مشهد استقرار یافته اند.

 

حاشیه شهر مشهد 3

 

حاشیه شهر مشهد 2

 

حاشیه شهر مشهد 1

 

قاصدنیوز در صدد است پرونده ای ویژه را با موضوع وضعیت فرهنگی و اجتماعی حاشیه شهر مشهد تهیه نماید.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون