تاریخ خبر: کد خبر: 1921

چرا رئیس‌جمهور از احیای کارگروه ملی زیارت بی‌اطلاع بود؟

چرا رئیس‌جمهور از احیای کارگروه ملی زیارت بی‌اطلاع بود؟

به گزارش قاصدنیوز، کارگروه ملی زیارت اگرچه هم‌زمان با آغاز‌به‌کار دولت یازدهم منحل شد، اما آن‌طور‌که پایگاه اطلاع‌رسانی دولت روایت می‌کند، مجددا با مصوبه هیئت‌ وزیران در جلسه ١٦‌شهریور جاری هیئت‌دولت در مشهد احیا شد.


البته بی‌اطلاعی حسن روحانی از این کارگروه و ابراز تردید وی درباره ضرورت احیای آن در جلسه پرسش‌و‌پاسخ خبرنگاران که چند ساعت بعد‌از نشست هیئت‌دولت برگزار شد، این مطلب را در اذهان نشاند که موضوع احیای کارگروه مذکور آن‌قدرها هم جدی نیست و صرفا به خبرسازی شباهت دارد. بااین‌حال استاندار خراسان‌رضوی چند روز بعد‌از تیتر «کارگروه کاغذی» روزنامه شهرآرا، ماجرای بی‌اطلاعی آقای رئیس‌جمهور از این مصوبه هیئت‌دولت و ابهامات به‌وجود‌آمده را این‌طور توضیح می‌دهد:

تصویب کارگروه ملی زیارت در غیاب رئیس‌جمهور
علیرضا رشیدیان می‌گوید: کارگروه ملی زیارت در جلسه ١٦‌شهریور هیئت‌دولت در مشهد به تصویب رسید و بی‌اطلاعی رئیس‌جمهور از این موضوع به‌دلیل فشرده‌بودن برنامه‌های ایشان در سفر به مشهد و ترک حرم مطهر رضوی به مقصد استانداری پیش‌از اتمام جلسه هیئت‌دولت بود.


این عضو کارگروه احیاشده زیارت در گفتگو با شهرآرا عنوان می‌کند: آقای رئیس‌جمهور در نیمه‌های جلسه و پیش‌از تصویب کارگروه ملی زیارت، جلسه هیئت وزیران را ترک کردند و آقای جهانگیری، معاون‌اول رئیس‌جمهور جلسه را اداره کردند و این باعث شد تا ایشان بدون اطلاع از این موضوع، در نشست خبری با اصحاب رسانه استان حضور پیدا کنند.

 

 نمی‌شد در نشست خبری مطرح کنیم!
او در‌عین‌حال که سعی می‌کند ابهامات موجود درمورد احیای مجدد کارگروه ملی زیارت را برطرف کند، در پاسخ به این پرسش که «چرا معاونان رئیس‌جمهور حاضر در نشست خبری به این مصوبه چند ساعت پیش هیئت‌دولت اشاره‌ای نکردند؟»، بیان می‌کند: دیدیم که نمی‌شود در نشست خبری رئیس‌جمهور و در شرایطی که آقای روحانی از تصویب کارگروه ملی زیارت بی‌اطلاع هستند، این موضوع را مطرح کنیم!


استاندار خراسان‌رضوی معتقد است، کارگروه ملی زیارت در دولت یازدهم درمقایسه‌با دولت گذشته تقویت شده است و می‌افزاید: گواه تقویت این کارگروه در دولت تدبیر و امید، اضافه‌شدن دو معاون برنامه‌ریزی و گردشگری (رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) است.

 

اعضای سابق همچنان عضو کارگروه هستند
او همچنین با رد حذف نام تنها نماینده مجلس شورای اسلامی از فهرست اعضای کارگروه ملی زیارت، تاکید می‌کند: اعضای سابق این کارگروه همچنان عضو هستند و هیچ‌یک از اعضای کارگروه ملی زیارت در دولت دهم در کارگروه جدید حذف نشده‌‌اند؛ بلکه دو عضو نیز به این بدنه اضافه شده‌اند.رشیدیان البته یادآور می‌شود: با اینکه مسئولیت و ریاست کارگروه ملی زیارت در دولت دهم با شخص معاون‌اول رئیس‌جمهور بود، مسئولیت این ساختار جدید به معاون اجرایی رئیس‌جمهور محول شده است.

 

نخستین جلسه کارگروه ملی زیارت در مشهد برگزار می‌شود
وی در‌باره زمان برگزاری نخستین جلسه کارگروه ملی زیارت احیا‌شده دولت تدبیر و امید خاطرنشان می‌کند: مقرر شده بود نخستین جلسه این کارگروه چهارشنبه هفته گذشته برگزار شود که محقق نشد، اما هماهنگی‌های لازم با معاون اجرایی رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس کارگروه ملی زیارت انجام شده است تا نخستین جلسه آن در مشهد تشکیل شود.


استاندار خراسان‌رضوی البته تاکید می‌کند که هنوز زمان دقیق برگزاری نخستین جلسه کارگروه ملی زیارت مشخص نشده است و می‌گوید: چهارشنبه گذشته که با آقای شریعتمداری صحبت کردم، ایشان تاکید کردند که این جلسه را در اسرع‌وقت برگزار خواهند کرد.


او همچنین اشاره‌ای می‌کند به موضوع بودجه زیارت و تصمیمات گرفته‌شده از‌سوی هیئت‌دولت و در این زمینه، بیان می‌کند: مقرر شده است تا ردیف بودجه زیارت در لایحه بودجه سال‌٩٤، تقویت شود.

 

٣٠مصوبه بلاتکلیف و فرصتی ٣ساله
باوجود قول نماینده عالی دولت در استان برای تشکیل کارگروه زیارت و تقویت اعتباری با همین عنوان در لایحه بودجه کشور، باید توجه داشت که از عمر دولت یازدهم سه سال باقی‌مانده و این درحالی است که شمار مصوبات سرانجام‌نیافته کارگروه در دولت قبل، ٣٠مصوبه است که با فرض افزوده‌نشدن مصوبه‌ای جدید در ساختار احیاشده کارگروه مذکور، به نظر می‌رسد راه دشواری پیش روی دولت‌مردان برای به‌ثمر‌رساندن، خوش‌بینانه نیمی از این مصوبات، وجود دارد.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون