تاریخ خبر: کد خبر: 1068

نامه بسیج دانشجویی دانشگاه خیام درباره تجمع اخیر در این دانشگاه

حال که معاون فرهنگی دانشجویی بنا به هر دلیل از سمت خود مجدداً استعفا نموده است از جنابعالی انتظار می رود فردی را در این سمت منصوب نمایید که علاوه بر تخصص و تجربه لازم دارای تعهد لازم باشد.

نامه بسیج دانشجویی دانشگاه خیام درباره تجمع اخیر در این دانشگاه

به گزارش قاصدنیوز، پس از تجمع اعتراض آمیز دانشجویان ارزشی دانشگاه خیام مشهد در اعتراض به وضعیت فرهنگی این دانشگاه، هاشمیان معاون فرهنگی دانشگاه خیام در مصاحبه ای با ایسنا به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت. بسیج دانشجویی دانشگاه خیام نیز پس از این مصاحبه به جهت روشن شدن افکار عمومی نامه ای را خطاب به رئیس این دانشگاه نوشت. متن نامه بدین شرح است:

 

 

ریاست محترم دانشگاه غیر انتفاعی خیام

جناب آقای دکتر طیرانی;

سلام علیکم

چندی قبل همان طور که در رسانه ها اعلام شد عده ای از دانشجویان دغدغه مند و ارزش گرا اقدام به برگزاری تجمعی باموضوع اعتراض به سیاست های فرهنگی مسئولین دانشگاه به ویژه مقوله عفاف و حجاب درمقابل درب دانشگاه نمودند. در آن تجمع با صدور بیانیه و سر دادن شعارهایی اعتراض خود را به گوش مسئولان رسانده وخواستاررسیدگی فوری به مسائل فرهنگی شدند.

 

مدتی بعد معاونت دانشجویی و فرهنگی همزمان با ارسال پیامکی مبنی بر استعفا خویش به تعدادی از دانشجویان،اقدام به انتشارمصاحبه ای از خود نمودند.

 

این مصاحبه حاوی نکات قابل تامل وتذکری بود که پرداختن به چند مورد آن ضروری به نظر می آید:

 

1- پیام تجمع را درک نکرده اند :تجمع نمادین نبود بلکه اعتراض به سیاست های مسئولین دانشگاه بود.

ایشان در معدود جملاتی که درباره ی تجمع بیان نموده اند، با تحریف ماجرا این تجمع را کاری نمادین جهت اعلام حضور نشان داده اند، حال آنکه فضای تجمع،شعار هایی که آنجا سرداده شد وبیانیه پایانی ،خود به صورت آشکار هدف و نیت تجمع را نشان می دهد و ما در تاکیدی مجدد خطاب به ایشان و سایر مسئولان محترم میگوییم که این حرکت اعتراضی و مطالبه گرایانه خطاب مستقیمشان مسئولین دانشگاه بوده و این مطالبه هرگز در این نقطه به پایان نخواهد رسید و تا حصول حداکثری مطالبات به حق و قانونی دانشجویان دغدغه مند در عرصه فرهنگ، بخصوص حجاب و عفاف ، با پیگیری جدی و عزمی راسخ این راه را ادامه خواهند داد و چنانچه تغییرات موثر و بنیادینی در حوزه تصمیم گیری وعملیاتی ایجاد نشود دانشجویان انقلابی این دانشگاه دست از مطالبه برنداشته و آنرا را در ابعادی گسترده تر وتازه ترپیگیری خواهند نمود.

 

2-مصاحبه سندی است بر صحت ادعا و اعتراض دانشجویان:

آنچه که به وضوح در این مصاحبه قابل مشاهده است آنست که معاونت محترم فرهنگی و دانشجویی سعی نموده با ارائه گزارشی از فعالیت های خود در چند سال گذشته اثبات کند که این معاونت به وظیفه خود عمل کرده است و توانسته آنچه تکلیفی است بر گردن ایشان را ،به خوبی انجام دهد اما سوالی که اینجا مطرح می شود اینست که چرا با وجود این همه مواردی که ایشان مطرح کرده اند آنچه که باید در فضای دانشگاه شاهد باشیم نیستیم؟بله سوال اینست که این همه هزینه ای که صرف این اقدامات شده است به چه نتیجه ای رسیده؟چرا آنچه دیده میشود با آنچه توصیف میشود یکی نیست؟آیا علت آن نیست که این هزینه ها درمسایل ومشکلات اصلی فرهنگی دانشجویان خرج ویا حداقل اجرا نشده؟

 

مسئولان محترم بدانند انچه که مورد نقد است میزان و تعداد فعالیت هایی که کاربردی جز پرکردن گزارشات ندارد نیست،آنچه مهم است و مدنظر،اثربخشی این فعالیت ها است که آن هم اتفاق نمی افتد مگر با طرح وبرنامه ریزی مبتنی بر گزاره های دانشگاه اسلامی واجرای صحیح آن. لیست این فعالیت ها با یک دسته بندی مختصر، تاییدی است بر ادعای دانشجویان که مسیر حرکت فرهنگی دانشگاه سمت و سوی درستی ندارد و در جهت ترویج ارزشها نیست.و این نکته هم قابل ذکر است که اگر بخواهیم وارد جزئیات برنامه های ذکر شده شویم تفاوت قابل توجهی با آنچه در واقعیت رخ داده با انچه توصیف شده وجود دارد که قصد این نوشتار بر آن نیست وانشاالله در فرصتی مناسب به آنها پرداخته خواهد شد.

 

در یک نگاه کلی میتوان صحبت های ایشان را در سه دسته اصلی ذیل تقسیم نمود:

الف)تشکیل کارگروهها و نحوه فعالیت آنها

در باب تشکیل کارگروها اولین نکته ای که باید بدان توجه کرد آنست که معاونت محترم فرهنگی آموزشی امروز مسئولند و در مقام پاسخگویی،پس نباید با مواضعی حق به جانب گو در کسوت مطالبه گری بنشینند و این دانشجویانند که باید مطالبه نموده ومسئولان به آن ها پاسخ گو باشند.اینکه با سخنی کنایه آمیز از تشکیل کارگروه هایی صحبت نمایند که فقط یک دانشجو برای حضور در این کارگروه ها ابراز علاقه نموده ،خود نشان دهنده ی چند نکته می باشد :

 

نخست آنکه با ایجاد کارگروه ضرب الاجلی،مقطعی و بی برنامه مشکلی حل نمیشود.به عنوان مثال ایجاد کارگروه نماز با وجود ستاد اقامه نماز چه ضرورتی می نماید که البته این ستاد هم هنوز نتوانسته است جلسه ای را با حضور رئیس ستاد اقامه نماز دانشگاه برگزار نماید و حتی رئیس این ستاد حاضر به حضور در نماز جماعت دانشگاه هم نیز نمی باشد.

بهتر است بجای تشکیل کارگروه جدید به تقویت و برنامه ریزی ستاد ها، کارگروهها و تشکل های موجود پرداخته شود.

 

دوماً تشکیل یک کارگروه نیاز به مقدماتی دارد و بدون رعایت این مقدمات و البته مهم تراز آن وجود یک دغدغه جدی، قطعاً این طور اتفاقات می افتد. سوال این است که آیا می شود باور کرد با وجود 5000 دانشجو در دانشگاه هیچ یک از آنها هیچ دغدغه وعلاقه ای به نماز و دفاع مقدس ندارند!اشکال از جای دیگری می باشد.

بسیج دانشجویی هر ساله حدود 150 نفر را به اردوی راهیان نور می برد و مسلماً از سر دغدغه این افراد ثبت نام می نمایند آیا اشکال جای دیگری نیست.

اتفاقاً پیشنهاد تشکیل این کارگروه ها چند سال پیش توسط دانشجویان به ایشان ارائه شد اما شاهد آن بودیم که این مسئول محترم راه را به خطا رفته و به جای ایجاد کارگروه هایی با تشکیلات منسجم و استفاده از کارشناسان متخصص و خبره مربوط به هر موضوع ، به چسباندن چند برگه کاغذ بر روی برد ویا سایت اکتفا نموده ودرنتیجه آنچه تشکیل می شود کارگروه هایی است کاغذی، که فقط به درد ثبت گزارش کار می خورد.

اعلام شد که کارگروه عفاف و حجاب از مدت ها قبل تشکیل شده ودر چند فاز در حال پیگیری است اما خوب است بدانیم که در روز تجمع برگه ای از سوی معاونت فرهنگی پخش شد که در آن بیان شده بود به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی (یعنی درست یک روز قبل از تجمع!)کارگروه عفاف و حجاب تشکیل می شود! بالاخره متوجه نشدیم تشکیل شده بود یا تشکیل می شود!

ب)فعالیت های دانشجویی وعلمی:

نقدهایی که در این بخش ازمعاونت فرهنگی دانشجویی وارد است به جرات می توان گفت کمتر از مسائل فرهنگی نیست. ایشان از تدوین طرح ساماندهی انجمن های علمی سخن می گویند و بعد به وظایفی که برای انجمن ها در نظر گرفته شده اشاره می نمایند ، حال آنکه همه می دانیم انجمن های علمی آیین نامه ها و اساسنامه ها مصوب و ابلاغی خود را دارند که از طرف وزارت علوم مشخص شده است پس چه نیازی است به تدوین وظایف آنها از سوی معاونت دانشجویی یک دانشگاه؟

خوب است نگاهی به اهداف تشکیل انجمن های علمی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ 18/9/1387انداخته ومنصفانه به قضاوت بنشینیم که فعالیتهای انجام شده توسط معاونت چه میزان دانشگاه وانجمن ها را به اهدافی همچون برانگیختن خلاقیت علمی،شکوفایی استعدادها،افزایش مشارکت ورقابت در فعالیت های علمی جمعی،تولید علم،جنبش نرم افزاری،مطالعات وپژوهش ها با هدف رفع نیاز های علمی نظام ،نقد علوم انسانی ،اعتماد به نفس علمی،تقویت وتحکیم ارتباط نظام آموزش عالی با بخش های مختلف جامعه وتعمیق دانش وبینش علمی دانشجویان نزدیک نموده است.

اما درباره همه آنچه که ایشان ادعا نموده اند این مسئله از قلم افتاده است که بیشترین بهره ای که این معاونت از ظرفیت انجمن های علمی برده است در برگزاری جشن بوده است نه فعالیتهای علمی !.والبته این موارد خواسته هایی بوده که ایشان از انجمن ها داشته اند یعنی در جلسه ای که دو سال پیش ایشان با انجمن ها داشتند،از آنها می خواهند که در طول هر ترم حداقل یک جشن برگزار نموده و یک نشریه منتشر نمایند. در مورد نشریه هم سانسور نشریات پیش از انتشار و حتی مجوز رسمی ندادن تا انتشار چند شماره زیر نظر ایشان از موارد جالب توجه است،این در حالی است که چنین کاری بر خلاف قوانین مربوط به نشریات دانشجویی و حتی خلاف قوانین مطبوعات کشور می باشد.

ج)برنامه های مربوط به تخصیص بودجه ،ترویج موسیقی ومهندسی شادی

واقعاً جای تعجب دارد که اعلام شد بخش زیادی از بودجه فرهنگی را صرف برگزاری جشن ها نموده اند! بودجه ای در حدود 150 میلیون تومان با برگزاری جشن ! یعنی واقعاً اولویت ها و طرح ها و برنامه های معاونت فرهنگی دانشگاه این گونه است! یعنی اولویتی بالاتر از جشن در حوزه فرهنگ نیست.

تخصیص بودجه هم نکات جالبی دارد به عنوان مثال بودجه تخصیص یافته به مراسم سالگرد شهدای دانشگاه خیام یک میلیون تومان و برای برگزاری جشن 14 میلیون تومان می باشد.

و از همین نسبت تخصیص بودجه به خوبی می توان اولویت گذاری معاونت فرهنگی دانشجویی را شناخت.

در باب ترویج موسیقی مصاحبه کننده پرسیده است آیا شما به ترویج موسیقی پرداخته اید و پاسخ داده شده از این قرار است که نه ولی از موسیقی استفاده نموده ام. سوال مهمی که پرسیده می شود این است که مگر ترویج موسیقی فعل خاصی است. آیا اینکه آهنگ بخش اعظمی از جشن را پوشش می دهد و فضای حاکم بر آن آهنگ است، ترویج موسیقی نیست.

آن هم چه آهنگ هایی !همه جور آهنگ مشکل دار را می توانید در این مراسم بشنوید و جالب توجه است که معاونت فرهنگی از اجرای این موسیقی ها دفاع کرده و از آن به عنوان وسیله جذب دانشجویان نام می برد جذب به کجا! نمی دانیم ! آیا با یک کار ضد فرهنگی می شود کار فرهنگی کرد.

ایشان استفاده از موسیقی های غیر مجاز را رد نموده و در عین حال با اظهار نظری جالب اعلام نمودند : « این جشن ها هر چند در ظاهر اشکالاتی داشته ... اما نمای ظاهری آن با اثرگذاری باطنی آن تفاوت داشته است» فقط به عنوان نمونه عرض شود که مستندات این جشن ها ( چندین مورد) به امام جماعت و استاد محترم دانشگاه ، خیلی از مسئولین دیگر در خارج از دانشگاه نشان داده شده و با الاتفاق این گونه موسیقی ها را خلاف شرع دانسته اند.

ایشان در مصاحبه اعلام فرمودند که تمام برنامه ها با موافقت در شورای فرهنگی به اجرا رسیده که کلامی غیر واقعی است و مراسماتی همچون جشن روز مبعث و ... در این شورا تصویب نشده بود.

باید دانست که طرح مهندس شادی و موسیقی و جشن و ... نمی تواند مانع تهاجمات فرهنگی شود و آنچه که می تواند این مهم را انجام دهد توجه به روحیه آرمانگرایی عدالت خواهی، حق طلبی، علم خواهی و فطرت سالم دانشجویان است که اگر چنانچه ما برای این خصوصیات دانشجو برنامه نداشته باشیم قطعاً دشمنان برنامه دارند و دانشجویان را با همین خصوصیات جذب می نمایند.

در یک جمع بندی کلی می توان اینطور بیان نمود که انتقاد اصلی ما این است که نگاه غیرتخصصی ایشان به مساله فرهنگ باعث شده تا تفاوت آنچه هست با آنچه باید باشد نه تنها کمتر نشده بلکه در مواردی بیشتر هم شده باشد.بحث اصلی ما انجام ندادن فعالیت فرهنگی نیست،بحث ما تفاوت بسیار زیاد وفاحش آنچه انجام می شود با آنچه بایستی برا رسیدن به اهداف مورد نظر انجام شود است!

مشکل اصلی معاونت فرهنگی نبود اولویت گذاری مبتنی بر اسلام راستین وانقلابی جهت حرکت به سمت دانشگاه اسلامی می باشد .

نبود طرح وبرنامه متناسب با این اولویت ها از مشکلات اساسی این معاونت بوده و غیر از این ها نگاه شخصی به حوزه فرهنگ و دخالت دادن دغدغه های شخصی فرهنگی بدون توجه به اولویت ها از دیگر مشکلات اساسی این معاونت نیز می باشد.

رسالت معاونت فرهنگی ايجاد بستر مناسب فرهنگي اجتماعي و رواني براي دانشجويان و اعضاء هيئت علمي دانشگاه می باشد تا با حضورمستمر موثر و ارتقاء بخش در صحنه هاي علمي فرهنگي سياسي واجتماعي جامعه ايفاي نقش نموده ونیازهای نظام اسلامی را رفع نمایند.

برای تحقق این امر بر توسعه فرهنگی و بسترهای ارزشی مبتنی بر تفکر ناب اسلامی باید تکیه شود و در نهایت آموزش دانشجویان با فرهنگ و اخلاق و ارزشهای اسلامی درهم آمیخته و ثمره آن ،دانش آموختگان متخصص، متعهد ،با انگیزه، بصیر،توانمند و مشتاق خدمت به مردم ونظام اسلامی ودرد آشنا می باشد.

حال که سرکار خانم هاشمیان معاونت محترم فرهنگی دانشجویی بنا به هر دلیل از سمت خود مجدداً استعفا نموده است از جنابعالی انتظار می رود فردی را در این سمت منصوب نمایید که علاوه بر تخصص و تجربه لازم دارای تعهد لازم هم باشد و در جهت اجرای سندهای بالادستی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده گام برداشته و نگاه دینی و انقلابی را حاکم بر سیاست های فرهنگی خود قراردهد.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون