تاریخ خبر: کد خبر: 9061

خوبان خراسانی/22 مهر، سالروز رحلت آیت‌الله هاشم مدرس قزوینی

با استادِ آیات طبسی، سعیدی، خزعلی و خامنه‌ای بیشتر آشنا شوید

در طول حیات خود، در جریان‌های مهم سیاسی خراسان شرکت فعال داشت. وی از نقش‌آفرینان واقعه گوهرشاد بود

با استادِ آیات طبسی، سعیدی، خزعلی و خامنه‌ای بیشتر آشنا شوید

به گزارش «قاصدنیوز»، آیت‌الله هاشم مدرس قزوینی در سال 1270 متولد شد. مقدمات و قسمتی از سطح را در قزوین و تهران آموخت. پس از بهره‌وری از محضر اساتید آن‌ها به مشهد آمد و مدتی از محضر آیت‌الله حاج میرزا محمد آقازاده و آیت‌الله میرزا مهدی غروی اصفهانی استفاده برد و خود به تدریس سطوح عالی و خارج پرداخت.

 

در مدت‌زمانی نه‌چندان طولانی توانست با پرورش شاگردان نامدار، تأثیر انکارناپذیری بر فضای علمی و معنوی حوزه مشهد بگذارد. وی رسائل، مکاسب، کفایه و خارج اصول را در مدرسه فاضل خان و مدرسه نواب تدریس می‌کرد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حلقات درس او ازلحاظ کم و کیف بی‌نظیر بود. آیت‌الله واعظ طبسی، آیت‌الله میرزا مهدی نوغانی، استاد محمدتقی شریعتی، محمدرضا حکیمی، آیت‌الله صالحی مازندرانی، میرزا جواد آقا تهرانی، شهید آیت‌الله سعیدی، ابوالقاسم خزعلی و... و در رأس همه آیت‌الله خامنه‌ای از شاگردان او به شمار می‌روند.

 

بدون تردید مهم‌ترین نقش شیخ هاشم قزوینی، نه تدریس بلکه تعلیم بوده است. آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی 11تیرماه 1364 در مراسم دیدار با امام‌جمعه و جمعی از مسئولین قزوین یادآور شده است: "مرحوم آقا شیخ هاشم بسیار برای ما محجوب بود بسیار سنگین، متین، خوش‌بیان، اهل معنی و زاهد و بی‌اعتنا به دنیا، درعین‌حال روشنفکر، آن زمان که اهل علم اهل روزنامه‌خوانی و مجله‌خوانی و این چیزها نبودند، ایشان مرتباً مجلات مختلف را می‌گرفت و در جیبش می‌گذاشت، طوری که کاملاً دیده شود و با آن محاسن سفید خیلی مرد بزرگی بود"

 

در طول حیات خود، در جریان‌های مهم سیاسی خراسان شرکت فعال داشت. وی از نقش‌آفرینان واقعه گوهرشاد بود و در شمار مجتهدینی قرار داشت که پیش از واقعه در منزل مرحوم آیت‌الله سید یونس اردبیلی، طی تصمیم شجاعانه‌ای به رضاخان تلگراف زدند و عمل وی را در زمینه کشف حجاب نکوهیدند. به همین دلیل به همراه امضاکنندگان دیگر، یعنی آیات و حجج‌اسلام سید یونس اردبیلی، سید هاشم نجف‌آبادی، سید علی‌اکبر خوئی، حاج میرزا حبیب ملکی، سید علی سیستانی، شیخ آقابزرگ شاهرودی، شیخ علی‌اکبر آشتیانی و سید عبدالله شیرازی بازداشت و پس از هشت روز، شب‌هنگام به تهران اعزام شدند. تا شهریور 1320 اجازه بازگشت به مشهد را نداشت. بعد از سقوط رضاخان با توصیه آیت‌الله میرزامهدی اصفهانی و درخواست عده‌ای از فضلا مجدداً به مشهد آمد و به تدریس پرداخت.

 

سرانجام روز20 ربیع‌الثانی 1381ق برابر با 22مهر1339 درگذشت و پیکرش در راهرو رواق دارالضیافه حرم مطهر رضوی واقع در سمت راست ایوان طلای صحن آزادی که در حال حاضر کفشداری شماره7 می‌باشد، به خاک سپرده شد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون