تاریخ خبر: کد خبر: 9060

خوبان خراسانی/ 24 مهر، سالروز رحلت آیت‌الله ملا عباس تربتی

ماجرای نماز خواندن ملاعباس در یک قهوه‌خانه از زبان امام خمینی(ره)/ رئیس شهربانی وقت خراسان: این مرد نفرین کند اثر می‌کند!

سرهنگ نوایی رئیس شهربانی وقت خراسان درباره او گفته است: من به هیچ‌یک از این آقایان اعتماد ندارم ، فقط از حاج آخوند ملا عباس است که می‌ترسم اگر نفرین کند اثر می‌کند.

ماجرای نماز خواندن ملاعباس در یک قهوه‌خانه از زبان امام خمینی(ره)/ رئیس شهربانی وقت خراسان: این مرد نفرین کند اثر می‌کند!

به گزارش قاصدنیوز، ملا عباس تربتی در سال 1251 روستای کاریزک ناگهانی واقع در 15 کیلومتری تربت‌حیدریه متولد شد. نخست به مکتب‌خانه روستا رفت و سپس برای ادامه تحصیل به شهر تربت فرستاده شد. در شهر تربت‌حیدریه، مدرسه حاج شیخ یوسفعلی، نزد آخوند حاج ملاعبدالحمید به فراگیری علوم دینی پرداخت. پس‌ازآن به برای تکمیل دانسته‌های خود به مشهد آمد و مدتی بعد به خواسته پدر به روستا برگشت، ازدواج کرد و زراعت مشغول شد. پس از فوت پدرش، آیت‌الله شیخ علی‌اکبر تربتی اصرار نمود که وی به شهر تربت برود.

 

در جریان مشروطه آخوند ملا محمدکاظم خراسانی برای همه شاگردانش ـ که علمای ولایات ایران بودند ـ احکامی صادر کرده بود ازجمله برای حاج شیخ علی‌اکبر تربتی. لذا مجتهد تربتی نیز او را برای ریاست بلوک «زاوه» انتخاب کرده بود.

 

با تأسی به علمای مبارز عصر خود حکومت را غاصب می‌دانست. در نامه‌هایی که برای حل مشکلات مردم به نمایندگان دولتمی نوش ، هرگز آن‌ها را با القاب مخاطب نمی‌ساخت. از متصدیان امور می‌خواست تا مشکل مردم را حل کنند و خود هرگز خواسته‌های ناروای آنان را اجابت نمی‌کرد.

 

سال 1300 یکی دوماه در مشهد اقامت گزید و به درخواست مردم در ماه رمضان در مسجد گوهرشاد نماز ظهر و عصر می‌خواند و پس از نماز به منبر می‌رفت. سال 1301ه.ش به کمک زلزله‌زدگان تربت شتافت.

 

ماه رمضان یکی از سال‌ها، حاج شیخ عباس قمی در مشهد می‌ماند و در مسجد گوهرشاد به سخنرانی می‌پردازد. ملاعباس برای بهره‌مند شدن از محضر محدث قمی، سخنرانی خود در تربت‌حیدریه را تعطیل کرده و به مشهد وارد می‌شود و به‌عنوان مستمع، در مسجد گوهرشاد می‌نشیند. محدث قمی به‌محض مشاهده حاج آخوند تربتی، از منبر پایین می‌آید و می‌فرماید:«باوجود حاج آخوند، زیبنده نیست که من موعظه کنم... ‌ای مردم! از ایشان استفاده کنید.» آنگاه از دوست صمیمی‌اش ملا عباس می‌خواهد که تا پایان ماه رمضان در آنجا سخنرانی داشته باشد.

 

سرهنگ نوایی رئیس شهربانی وقت خراسان درباره او گفته است: من به هیچ‌یک از این آقایان اعتماد ندارم ، فقط از حاج آخوند ملا عباس است که می‌ترسم اگر نفرین کند اثر می‌کند.

 

از قول امام خمینی(ره) نقل است که فرموده‌اند:«مرحوم حاج آخوند ملا عباس، یک‌وقت درراه مسافرت وارد قهوه‌خانه‌ای می‌شود... نماز که تمام می‌شود، می‌بیند از آن جوان‌ها و آن بساطشان خبری نیست و خودشان رفته‌اند... او آنچه را به‌عنوان تکلیف تشخیص داد، عمل کرد کار خودش را کرد، کاری به این نداشت که آن‌ها خوششان می‌آید و از او تبعیت می‌کنند یا نه. چون کسی که اتکال به خداوند تبارک‌وتعالی دارد، از این‌که تنها بماند ابداً نمی‌ترسد...»

 

حکیم میرزای عسکری معروف به «آقابزرگ شهیدی» «حاج آخوند مرد فوق‌العاده‌ای است و اگر به این شدت تعبد نمی‌داشت، می‌توانست به‌جای منطقه خراسان، دنیایی را تحت تأثیر قرار بدهد.»

 

آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان درباره او می‌گوید: «حاج آخوند تربتی از نوادر روزگار بود و در بسیاری از جهات واقعاً دومی نداشت. ایشان در تقوا و خلوص، عالمی استثنایی بود.. من همه را به مطالعه کتاب فضیلت‌های فراموش‌شده توصیه می‌کنم، این کتاب را مکرر و با دقت بخوانید»

 

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی دو نامه موجز و مشروح نیز در این تکریم وی منتشر کرده است که در مقدمه کتاب فضیلت‌های فراموش‌شده درج شده است.

 

سرانجام در 24 مهر 1322 در شهر تربت‌حیدریه فوت کرد و پیکرش در زاویه شمال غربی، آخرین غرفه صحن نو بارگاه قدس رضوی به خاک سپرده شد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون