تاریخ خبر: کد خبر: 8870

عضو شورای شهر چهارم:

هیأت اجرایی فرمانداری به هیچ‌یک از شکایات ما پاسخ نداده است/ به صورت کاملا هدفمند اجازه ندادند عده‌ای از مردم رأی بدهند

هم‌اکنون تعدادی از کاندیداها براساس حق قانونی خود بازشماری تعدادی از صندوق‌ها را تقاضا کرده‌اند که متأسفانه پس از پایان مهلت رسمی اعتراضات، هنوز هیأت اجرایی فرمانداری به هیچ‌یک از شکایات پاسخی نداده است.

هیأت اجرایی فرمانداری به هیچ‌یک از شکایات ما پاسخ نداده است/ به صورت کاملا هدفمند اجازه ندادند عده‌ای از مردم رأی بدهند

محمود عامری فرد عضو شورای شهر چهارم در گفت‌وگویی با اشاره به حضور چشمگیر مردم در انتخابات اردیبهشت 96، با بیان اینکه تخلفات، کم‌کاری‌ها و کوتاهی‌هایی صورت گرفته، خاطرنشان کرد: در بعضی موارد نیز جرائم انتخاباتی مشاهده می‌کنیم، همه باید آمادگی پاسخگویی به قانون را داشته باشند و کسی نباید خود را مصون از پیگرد قانونی و رسیدگی به شکایت بداند.

 

وی افزود: اگر کسی در پست و مسؤولیتی دچار تخلفات انتخاباتی شده و باعث از بین رفتن حق رأی آحاد جامعه شده، باید پاسخگو باشد زیرا آحاد جامعه در برابر قانون یکسان هستند.

 

عامری فرد با اشاره به برگزاری جشن‌های پیروزی پس از اعلام نتایج انتخابات، عنوان کرد: نباید قبل از طی شدن مراحل قانونی رسیدگی به شکایات، وضعیتی به وجود آورند که عده‌ای خود را پیروز زودهنگام انتخابات تلقی کرده و دم از «شوک انتخاباتی» بزنند، هنوز روال قانون رسیدگی به شکایات طی نشده ولی عده‌ای برای خود جشن پیروزی گرفتند.

 

وی اظهار کرد: ما از اولین ساعات شروع انتخابات، اشکالات، نارسائی‌ها، کم‌کاری‌ها، سوء مدیریت‌ها و تخلفات و جرائم انتخاباتی را به مسؤولان ذی‌ربط گزارش کرده و شکایت‌های خود را به هیأت اجرایی و هیأت نظارت ارسال و مسیر قانونی رسیدگی به شکایات را دنبال کردیم ولی برخی از مسؤولان و برگزارکنندگان انتخابات تاکنون به شکایات و اعتراضات ترتیب اثر نداده‌اند.

 

این کاندیدای انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: در انتخابات 88 شاهد بودیم جریان بازنده با یک برنامه طراحی‌شده و اعتراض به آرا چگونه مراحل قانونی را کنار گذاشته و بیش از هشت ماه وضعیت امنیتی را برای کشور رقم زدند.

 

وی افزود: هنوز مهلت و زمان قانون رسیدگی به شکایات باقی است، مراحل قانونی رسیدگی به شکایات تمام نشده و صحت و سلامت انتخابات نیز توسط هیأت نظارت بر انتخابات شورای شهر تأیید نشده است؛ هم‌اکنون تعدادی از کاندیداها براساس حق قانونی خود بازشماری تعدادی از صندوق‌ها را تقاضا کرده‌اند که متأسفانه پس از پایان مهلت رسمی اعتراضات، هنوز هیأت اجرایی فرمانداری به هیچ‌یک از شکایات پاسخی نداده است.

 

شایسته نیست به حقوق قانونی و شرعی کاندیداها بی‌اعتنایی کنید

عامری فرد بیان کرد: امروز که معترضان نجابت به خرج می‌دهند و اعتراض خود را از مسیر قانونی دنبال می کنند، شایسته نیست  برخی خود را پیروز زودهنگام انتخابات بدانند و به رأی، حق‌وحقوق قانونی و شرعی این کاندیداها و بخشی از آرای جامعه بی‌اعتنایی کنند.

 

وی به ابعاد مختلف تخلفات صورت گرفته در جریان برگزاری انتخابات اشاره و خاطرنشان کرد: به استناد ماده 67 قانون انتخابات تقاضای رسیدگی به تخلفات داشتیم زیرا در این دوره، سازمان‌دهی هدفمندی برای جابجایی صندوق‌ها به چشم خورد، تعداد صندوق‌ها در برخی از مناطق پایین‌شهر و روستاها کم شد اما در مناطق مرفه شهر این تعداد صندوق‌ها افزایش داشت، این نشان می‌دهد به‌صورت هدفمند اجازه ندادند عده‌ای رأی خود را به صندوق بریزند.

 

توزیع هدفمند تعرفه‌ها مانع شرکت برخی روستاییان در انتخابات شد

این عضو دوره چهارم شورای شهر مشهد ادامه داد: نمایندگان فرماندار در شعب اخذ رأی تغییر کردند و عده‌ای که سابقه‌های چندین ساله داشتند کنار گذاشته‌شده و نیروهای با گرایش خاص جایگزین آنان شدند؛ رأی‌گیری در برخی مناطق از 1 تا 3 ساعت با تأخیر آغاز شد، به بسیاری از روستاها و مناطق محروم صندوق نرفت و از طرفی نیز توزیع نامناسب و هدفمند تعرفه‌ها را شاهد بودیم، چرا نتوانستند جمعیت پایین‌شهر را تخمین بزنند و به میزان گسترش جمعیت در مناطق پرتراکم صندوق بفرستند؟ با توزیع قطره چکانه تعرفه اخذ رأی باعث شدند بسیاری از مردم نتوانند رأی خود را صندوق بریزند.

 

وی با بیان اینکه باوجود تمدید رأی‌گیری تا ساعت 12، برخی از صندوق‌ها ساعت 11:30 درب‌های شعبه اخذ رأی را بستند و اجازه رأی‌گیری از مردم حاضر در شعبه را ندادند، گفت: در قانون آمده ممانعت از نظارت نمایندگان کاندیداها جرم است اما در بسیاری موارد مسؤولان اجرایی صندوق اجازه نظارت درست به ناظران کاندیداها را ندادند، برخی از آنان را از شعبه بیرون کرده و برخی را از نظارت بازداشتند، برخی مسؤولان اجرایی در صندوق‌ها لیست کاندیداهای مورد نظر خود را به مردم ارائه و در جهت رأی آوری آنان تبلیغ کردند حتی در یکی از شعب، مسؤول شعبه این کار را انجام می‌داد.

 

وی اضافه کرد: در برخی شعب لیست اسامی کاندیداها که در دست مردم بود را از دست آنان گرفته و نگذاشتند رأی‌دهندگان از روی لیست همراه اسامی کاندیداهای دلخواه خود را بر روی تعرفه رأی بنویسند.

 

عامری فرد با بیان اینکه تمام گزارش‌ها به فرمانداری تحویل داده‌شده است، اظهار کرد: تعرفه‌های فاقد کد کاندیدا را باطله اعلام کردند درحالی‌که نام و نام خانوادگی را به‌درستی نوشته بودند.

 

وی ادامه داد: از هیأت نظارت که با اتمام مهلت قانونی، با بی‌تفاوتی از کنار درخواست‌ها گذشته است، گلایه می‌کنم، تقاضا داریم درخواست‌های اعتراض را اجابت کرده و صندوق‌هایی که درخواست بازشماری داده‌شده را مورد بازشماری قرار دهند؛ در دولتی که ادعا می‌کند باید دیوارها شیشه‌ای باشد و مردم از حق مساوی برخوردار باشند، چرا از ارائه لیست جزئیات آرای صندوق‌های اخذ رأی به تفکیک مناطق خودداری کرده و با این تقاضا مخالفت می‌کند؟

 

عامری فرد خاطرنشان کرد: ای‌کاش نجابتی که در نیروهای اصولگرا وجود دارد، در بین مخالفین نیز وجود داشت همان‌طور که شاهد بودیم در انتخابات سال 88 چه جسارت‌ها شد، جمعیت را به خیابان کشیدند و به کشور و مقدسات جسارت کردند.

 

وی افزود: امروز می‌بینیم برگزارکنندگان انتخابات درحالی‌که با سوء مدیریت کار را پیش بردند، به رقیب سیاسی خود اجازه اعتراض نمی‌دهند؛ ما امنیت کشور را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنیم اما انتظار داریم مسؤولان اجرایی انتخابات به وظایف قانونی خود عمل کنند.

 

وی یادآور شد: در این دوره سوء مدیریت، اقدامات مهندسی‌شده و جانب‌دارانه و ارتکاب تخلفات انتخاباتی باعث تضییع حقوق تعداد زیادی از رأی‌دهندگان شد و لکه سیاهی بر کارنامه برگزارکنندگان انتخابات باقی گذاشته است.

 

منبع: فارس

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون