تاریخ خبر: کد خبر: 8831

خوبان خراسانی/ با زندگینامه حجت‌الاسلام سید ابوالحسن حافظیان بیشتر آشنا شوید

امروز 23 اردیبهشت سالروز رحلت حجت‌الاسلام سید ابوالحسن حافظیان عالم و ریاضیدان بزرگ مشهدی است. در ادامه با زندگی او بیشتر آشنا می‌شویم.

به گزارش «قاصدنیوز»، امروز سالروز رحلت حجت‌الاسلام سید ابوالحسن حافظیان عالم و ریاضیدان بزرگ مشهدی است. در ادامه با زندگی او بیشتر آشنا می‌شویم.

 

سید ابوالحسن حافظیان در سال 1282 به دنیا آمد. چون پدرش به ریاضیات و علوم غریبه مشغول بود، او هم شوق و علاقه زیادی به این رشته نشان می‌داد. پدر که متوجه علاقه او گردیده بود او را به شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی) که در آن‌وقت در مشهد اقامت داشت معرفی کرد تا در محضر وی درس بخواند. مرحوم اصفهانی (نخودکی) هم او را پذیرفت و تحت تعلیم و تربیت قرار داد.

 

با مرحوم شیخ مجتبی قزوینی نیز مراوده داشت تا این‌که به پیشنهاد او در سال1348 به‌منظور دیدار با مرحوم سید موسی زرآبادی به قزوین رفت و تحت تأثیر مقامات معنوی او قرار گرفت. همچنین  حاج سید مظهر حسین هندی، در رشد معنوی وی تأثیر به سزایی داشته است. او روزها در مدرسه میرزا جعفر تحصیل می‌کرد و شب‌ها در حجره فوقانی صحن عتیق جنب ایوان عباسی به عبادت و ریاضت مشغول بود. او به ادبیات، علوم ریاضی، طب، فقه و اخلاق آشنا گردید و به سیر و سلوک پرداخت و به مطالعه علوم غریبه روی آورد.

 

در سال 1316 به سرزمین هندوستان سفر کرد و در حدود نیم‌قرن در هند و پاکستان زندگی کرد. او پس از استقلال پاکستان یکی از شخصیت‌های علمی و بانفوذ این کشور به‌حساب می‌آمد. مریدان و علاقه‌مندان بسیاری در میان دانشمندان و دانشگاهیان داشت و اکثر مردم آن سرزمین به او عشق می‌ورزیدند. خانه‌اش مرکز رفت‌وآمد مردم بود و او با فروتنی همه را می‌پذیرفت و گره از مشکلشان می‌گشود.

 

حافظیان در سراسر هندوستان عالمان صاحب‌کمال را پیدا کرد. در مناطق مختلف کشمیر و سرزمین پهناور هند گردش کرد و دین اسلام را در آن سرزمین ترویج داد و هندوهای بسیاری به اسلام گرویدند.

 

در هند با دختر ایرانی که از نوادگان می‌رسید علی همدانی عارف بزرگ کشمیر بود و پدرش در آنجا استاد دانشگاه بود ازدواج کرد. بعد از ازدواج برای تکمیل «لوح محفوظ» (لوح محفوظ در علم اعداد نوشته شده و در موضوع خود کتاب مهمی است) از بمبئی به کشمیر رفت و آن را بعد از مدتی طولانی به پایان رساند. هم‌زمان با سرنگونی رضاخان در سال 1320 با همسر خود عازم ایران شد در مشهد مقدس مقیم گردید.

 

روزنامه معروف و پرتیراژ «دان» در هند حدود 50 سال پیش مطالب مفصلی در مورد کتاب لوح محفوظش، حافظیان را با تیتر «دانشمند و ریاضیدان بزرگ» خطاب کرده بود. در آن روزگار عکسش در اکثر کتاب‌فروشی‌های هند بود و بسیاری از مردم عکس او را در خانه خود داشتند. قمر غفار ریاست دانشگاه زبان و ادب فارسی دهلی‌نو معتقد است که حافظیان در کنار میر سید علی همدانی نقش مؤثری در گسترش اسلام در کشمیر داشته‌ است.

 

ضریح قبر مطهر امام رضا(ع) را با کمک مردم معتقد پاکستان، آستان قدس و ایرانیان دلباخته مقام ولایت و با مساعدت هنرمندان اصفهان و مشهد ساخت و نیمه شعبان 1379ق در محل قبر نصب و از روی آن پرده‌برداری شد.

 

در شهر سرینگر کشمیر برای شیعیان محله «گرو بازار» مسجدی ساخته است و این مسجد برای شیعیان آن محل بسیار مورد استفاده می‌باشد. حافظیان را در هندوستان ابوالحسن مشهدی می‌گفتند. او قبل از اینکه به پاکستان مهاجرت کند به ابوالحسن مشهدی معروف بود.

 

به گفته آیت‌الله عبدالقائم شوشتری ایشان انگشتری را برای مرحوم امام خمینی (ره) درست کرده بودند و بر روی آن دعایی نوشته بودند که هیچ‌وقت خطری ایشان را تهدید نکند. ظاهراً وی طبع شاعری نیز داشته است.

 

سرانجام در 23 اردیبهشت 1360 درگذشت و در غرفه دارالسرور حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون