تاریخ خبر: کد خبر: 8714

به دلیل رکود و ضعف مسئولان آساک دوچرخ

بزرگترین کارخانه دوچرخه‌سازی خاورمیانه ورشکست شد

کارخانه دوچرخه سازی آساک قوچان که یکی از بزرگترین کارخانه‌های دوچرخه سازی در خاورمیانه محسوب می‌شد، رسماً تعطیل شد.

بزرگترین کارخانه دوچرخه‌سازی خاورمیانه ورشکست شد

به گزارش «قاصدنیوز»، کارخانه دوچرخه سازی آساک قوچان که یکی از بزرگترین کارخانه‌های دوچرخه سازی در خاورمیانه محسوب می‌شود و محل ایجاد اشتغال برای بسیاری از هم وطنانمان در این منطقه به شمار می‌آمد رسماً تعطیل شد.

 

مجتمع صنعتی دوچرخه سازی قوچان با نام تجاری ”آساک دوچرخ” در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار در سال ۱۳۶۲ طرح‌ریزی و در ۲۲ مهرماه ۱۳۷۷ با ظرفیت تولیدی ۳۰۰ هزار دستگاه دوچرخه در سال به بهره برداری رسید. اما در نهایت مشکلاتش به دلیل رکود کنونی و همچنین بی تدبیری مدیران و مسئولان آن به اوج خود رسید و این کارخانه را به پایان خط 20 ساله خود رساند.

 

یونس ضیائی، رئیس شورای کارگری مجتمع دوچرخه سازی قوچان در رابطه با تعطیلی این کارخانه گفته است که این کارخانه طبق نامه مالک کارخانه از تاریخ 12 اسفند ماه 95 رسماً تعطیل و 40 کارگر باقی مانده در این واحد تولیدی نیز رسماً بیکار شدند.

 

او به عدم پرداخت حقوق و معوقات کارگران توسط کارفرما اشاره کرده و بیان داشته که حقوق کارگران این کارخانه 22 ماه پرداخت نشده، همچنین 25 ماه بیمه واریز نشده و طی سه سال اخیر هیچگونه پاداش و عیدی نیز به کارگران پرداخت نشده است.

 

یکی از شهروندان قوچانی نیز در رابطه با تعطیلی این کارخانه گفته نزدیک انتخابات مجلس سال 94 بود که برخی از مسئولان به دلیل تبلیغات بیان کردند که چرخ کارخانه دوچرخه سازی آساک دوباره خواهد چرخید و این تبیلغات در بسیاری از رسانه‌ها نیز منتشر شد اما بعد از انتخابات هم هیچ تغییری صورت نگرفت. وی ادامه داده است که وامی گرفتند تا معوقات کارگران پرداخت شود اما تنها بخش کوچکی از وام گرفته شده نیز به کارگران پرداخت شد.

 

به گفته بسیاری از شهروندان قوچانی این روزها دوچرخه‌های ساخت چین و تایوان است که در بازار جایگزین دوچرخه‌های آساک شده و این در حالی است که تا پیش از بسته شدن این کارخانه، هیچ یک از فروشگاه‌های منطقه تمایلی برای فروش دوچرخه‌های وارداتی نداشتند.

منبع: نسیم

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون