تاریخ خبر: کد خبر: 8705

۵۷۷۹ منزل مسکونی در زلزله سفیدسنگ آسیب دیده است

حدود 5779 منزل مسکونی در زلزله اخیر سفید سنگ در 137 روستا دچار آسیب شده که شامل آسیب‌های جزئی تا فروریختگی تمام ساختمان می‌شود.

علیرضا رشیدیان در حاشیه بازدید از مناطق زلزله‌زده در خراسان رضوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بازسازی مناطق زلزله‌زده آغاز و در این راستا 33 مرحله در نظر گرفته شده است.

 

وی افزود: مرحله نخست امداد و نجات و مرحله دوم اسکان اضطراری و موقت زلزله‌زدگان بوده که با همکاری دستگاه‌های مختلف انجام شده و تقسیم کار مناسبی در این زمینه صورت گرفته است.

 

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همچنین دستورات لازم به تمام دستگاه‌ها برای همکاری با بنیاد  مسکن برای انجام عملیات آواربرداری داده شده است.

 

رشیدیان تأکید کرد: بنا بر این است که بنیاد مسکن برای راه‌اندازی تأسیسات و امکانات مورد نیاز در منطقه همکاری‌هایی را انجام دهد و در نظر است که برای این موضوع طرح هادی برای 40 روستا اجرا شود.

 

استاندار خراسان رضوی تأکید کرد: همچنین برای بازسازی امکانات عمومی مانند خانه‌های بهداشت و مساجد نیاز به حضور آستان قدس رضوی و خیران وجود داشته و انتظار می‌رود که این افراد به صورت متمرکز و با همکاری بنیاد مسکن اقدامات خود را ساماندهی کنند.

 

رشیدیان اظهار داشت: به علت گسل‌های موجود در مناطق زلزله‌زده نیاز به بارگذاری زمین محسوس بوده و برای ساخت منازل و یا ابنیه دیگر باید شناژ گذاری و سایر موارد به درستی انجام شود به همین علت همکاری با بنیاد مسکن و ارائه خدمات به زلزله‌زدگان به صورت متمرکز ضرورت دارد.

 

وی با بیان اینکه میزان خسارت‌های وارد آمده به واحدهای مسکونی تفاوت دارد، تأکید کرد: حدود 5779 منزل مسکونی در زلزله اخیر سفید سنگ در 137 روستا دچار آسیب شده که شامل آسیب‌های جزئی تا فروریختگی تمام ساختمان می‌شود.

 

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: تسهیلات 5 میلیون تومانی بلاعوض برای تعمیر منازل و 2 میلیون تومانی بلاعوض برای خرید وسایل منزل برای زلزله زدگان در نظر گرفته شده و علاوه بر این تسهیلات 20 میلیون تومانی برای بازسازی منازل آنها با سود 5 درصد و بازپرداخت 15 ساله نیز پرداخت می‌شود.

 

منبع: تسنیم

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون