تاریخ خبر: کد خبر: 8378

جوانان حزب‌اللهی سالهاست که تحریم داخلی‌اند

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با نگارش یادداشتی نسبت به تعطیلی برنامه «ثریا» واکنش نشان داد و نوید ادامه پخش را از این طریق اطلاع رسانی کرد.

جوانان حزب‌اللهی سالهاست که تحریم داخلی‌اند

1.  «پیوند هنر و رسانه با منافع ملی از دیرباز دغدغه همه دلسوزان و علاقمندان به کشور و مردم بوده به طوریکه آنها با اصرار بسیار و تلاش خستگی ناپذیر، انعکاس مسایل مردم را در محصولات هنری و رسانه ای پیگیری می کردند. این اصرار البته علت واضحی داشته و دارد و آن هم تاثیر قابل تامل این محصولات و فعالیت ها بر دیده شدن این مسایل و طبعا حل آنها است؛ یعنی اگر تا دیروز عده زیادی درباره یک مساله سخن می گفتند و یا موضوعی زندگی افراد قابل توجهی را تحت تاثیر قرار می داد و البته صدای آنها هم به جایی نمی رسید اما یک اتفاق هنری یا رسانه ای می توانست ره صد ساله را یک شبه بپیماید و به دیده شدن آن مشکل و هموار کردن مسیر حل آن یاری رسان باشد. نمونه های از این دست را هم  بسیار دیده و شنیده ایم؛ مثلا مساله شدن حقوق های نجومی با انتشار یک فیش حقوقی در شبکه های اجتماعی، شناخته شدن قهرمانان جنگ با فیلم های مستند و داستانی، مدافعان حرم و توجه به امنیت کشور، توجه به معضل بزرگ قاچاق بعد از سال ها (حساس شدن رسانه ها روی این پدیده بعد از تاکیدات رهبر انقلاب)، توجه به محیط بانان مظلوم بعد از تولید چند محصول هنری و رسانه ای و... . اینها همه مصادیق محصولاتی است که توانسته افکار عمومی را به سمت مساله مورد نظر جلب کند و در مواردی هم راه مسئولان کشور را برای حصول به نتیجه هموارتر سازد.

 

2.  طبعا برای تولید محصول، تولیدکنندگان آن نقش تعیین کننده ای دارند. هنرمندان و اهالی رسانه ای که به منافع کشور کمتر از منافع گروهی، حزبی و یا شخصی توجه دارند نمی توانند افراد صاحب صلاحیتی برای این مسیر باشند و طبعا جوانان معتقد و متخصص مهمترین نیاز کشور برای فعالیت در این حوزه ها هستند. اگر تا دیروز عنوان می شد که جوانان متدین و حزب اللهی دستشان از حوزه های هنر و رسانه کوتاه است امروز دیگر این بهانه قابل قبول نیست و مثال زنده آن محصولاتی است که در فرم و محتوا مدعیان را شگفت زده کرده است.

 

با این حال باید گفت که تقویت این جوانان متخصص، خلاق و معتقد به نظام و مردم، متاسفانه حتی از سوی مراکز رسمی هم مورد توجه قرار نگرفته است و اگرچه این روند از جمله کارهای استراتژیک نظام محسوب می شود اما شاهد آن بوده ایم که حمایت ها هیچ گاه به شکل سازماندهی شده و منظم در اختیار این قشر قرار نگرفته و اگر صراحت و پیگیری های رهبر معظم انقلاب نبود همین اتفاقات نیم بند اخیر برای کشف، حمایت و ارتقای جناح مومن و انقلابی هم صورت نمی گرفت. از این جهت بی ربط نیست اگر بگوییم جوانان حزب اللهی ما سال هاست که به نوعی دچار تحریم داخلی اند.

 

3.  صدا و سیما بزرگترین و مهمترین سازمان فرهنگی کشور است و متاسفانه این اتفاق در این سازمان هم رخ داده است و علی رغم تلاش مدیران دلسوز و متدین این سازمان ما شاهد کارنامه ویژه ای در این مورد نبوده ایم و شاید «سفارش موکد» رهبر معظم انقلاب در حکم رییس قبلی و فعلی صدا و سیما مبنی بر «جذب و حفظ و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد»، ناشی از این خلا باشد که باید مورد توجه ویژه رییس جدید سازمان قرار گیرد چه اینکه این سازمان موثرترین سازمان فرهنگی کشور است و طبعا مسئولیت آن نیز سنگین تر می کند. با این حال این سخن نافی زحمات مسئولان سازمان نیست و هر انسان منصفی می داند که علی رغم مشکلات موجود، اتفاقات خوبی هم در رادیو و تلویزیون رخ داده است.

 

4.  یکی از نمونه های خوب سازمان در برنامه سازی و تقویت نیروهای متعهد و متخصص، برنامه «ثریا» است. این برنامه چند ویژگی دارد که مهمترین آن تیم تحقیق و تولید یک دست آن است. تیمی از جوانان حزب اللهی دغدغه مند و متخصص که علی رغم همه مشکلات تولید، بدون در نظر گرفتن منافع شخصی یا گروهی، صادقانه مسایل کشور و مردم را با جهت گیری انقلاب اسلامی دنبال می کنند و البته از بیان صریح موضع خود نیز ابایی ندارند. این چیزی است که به نظر نگارنده وجه تمایز برنامه ثریا با بسیاری از برنامه های دیگر است؛ برنامه هایی که اگرچه مفید اند اما اغلب فاقد این خصیصه مهم هستند. به نظر می رسد حال که چنین برنامه ای مراحل متعددی را سپری کرده و به آنتن رسانه ملی رسیده، مسئولان سازمان باید آن را در برابر طوفان مشکلات مالی و غیر مالی محافظت نمایند و اجازه ندهند نهال «ثریا» در این نوسان ها سر خم کند.

 

بنده طی تماس هایی که با مسئولان ارشد سازمان داشتم پخش این برنامه و پرداخت معوقات مالی دست اندرکاران آن را پیگیری کردم و دوستان هم قول مساعد دادند که مشکلات به وجود آمده برای برنامه «ثریا» مرتفع شود و ان شاءالله از همین هفته شاهد پخش این برنامه خواهیم بود.

 

نگارنده اطلاع دارم که شخص رییس محترم سازمان به مساله تقویت جناح مومن و انقلابی توجه دارند و این توجه اتفاق مبارکی است که به نظر می رسد باید با حمایت روزافزون از جوانان دغدغه مند و متخصص که این روزها ظهور و بروز بیشتری پیدا کرده اند تکمیل شود و ما در آینده شاهد تکثیر برنامه هایی مانند «ثریا» در تلویزیون باشیم.

 

مجلس طبعا به واسطه وظیفه نظارتی خود، موارد از این دست را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.

نصرالله پژمانفر، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس»

 

کلمات کلیدی

  • به جرم عشق 0 0

    الحمدلله... ممنون جناب پژمانفر...سالهاست آرزوي اين حركتهاي حق طلبانه و انقلابي را از شما نماينده هاي مجلس داريم..ما مردم انقلابي حمايت مي كنيم از اين جنبشهاي شما..ديده هاي ما را روشن كرديد..ما امثال شهيد ديالمه ها را نديديم و فكر مي كرديم با شهادتشان تمام شده اند اما با اين حركت به موقعتان نور اميد را در دل ما روشن كرديد..صاحب اين انقلاب حافظ شما باشد..

ارسال نظر

تریبون