تاریخ خبر: کد خبر: 8252

رئیس‌جمهور عمله نظام است!

به قلم: حجت الاسلام حسین ابراهیمی

رئیس‌جمهور عمله نظام است!

در احادیث اهل‌بیت علیهم‌السلام داریم که ایشان برای کسی که قدر و مکانت و شأن خود را بداند دعای خیر می‌کنند ؛ این یک حُسن است که فردی حد و اندازه خود را بداند و نه خلافشان و کمتر از شأن خود عمل کند و نه با گردن‌فرازی موجبات عتاب و خطاب و تذکر و بی‌حرمتی به خود را فراهم نماید.

 

متأسفانه موضوعی که تقریباً از اوایل ریاست جمهوری کنونی مطرح بوده است تئوری پردازی ریاست‌جمهور در تریبون‌های عمومی خلاف نظرات سیاست‌گذار بزرگ نظام و انقلاب و فقیه حکیم و فرزانه نظام حضرت امام خامنه‌ای است، موضوعی که این روزها و در اواخر دوره اول ریاست جمهوری به اوج خود رسیده است.

 

این موضوع که قبل از ریاست جمهوری کنونی بدین شکل سابقه نداشته، از جهات مختلف آزاردهنده است! در بدو امر همان مقدمه‌ای که عرض شد مطرح است و آن اینکه تعریف مجری نظام و شخص ریاست‌جمهور به‌هیچ‌وجه شأن تئوری پردازی و جایگاه فکری نیست! رئیس قوه مجریه درواقع عمله نظام است، عاملی برای اجرای سیاست‌های کلی نظام که از سوی رهبر انقلاب تعیین و تبیین می‌شود و قانونی که از سوی مجلس تصویب می‌گردد.به‌هیچ‌وجه در حد و اندازه یک عمله نیست که بخواهد در مهندسی و نقشه ساختمان سخن‌پراکنی و نظریه‌پردازی کند! و این نکته اولی است که بسیار واضح و روشن است و اگر خلاف آن عمل می‌شود از باب سوءاستفاده از آستانه تحمل نظام و رحمت و شفقت شخص ولی امر است و مصلحتی که اجازه نمی‌دهد با عتاب و خطاب و توبیخ وجهه شخصی که امروز به‌عنوان منتخب ملت بر سرکار است مخدوش شود.

 

اگر تریبونی در اختیار مسئولین اجرائی و رئیس قوه اجرائیه است برای این است که بگویند چه کرده‌اند و چه می‌خواهند بکنند! و یا آنچه در این راستاست، نه اینکه با وارد شدن در تئوری پردازی‌هایی که نه در حد و نه در تخصص و سطح علمی و فکری اوست برای نظام هزینه ایجاد کند و خوراک برای رسانه‌های مخالف درست کند و یک ملت را مضحکه خاص و عام نماید.

 

نکته بعدی آن است که در تعریف یک حکومت هر مسئولیتی دایره‌ای برای فعالیت دارد که خروج از این دایره اخلال در نظام ایجاد می‌کند! در حوزه‌ای که باید صدای نظام و نظر حکومت در مورد مسائل مختلف مطرح شود تعریفی وجود دارد که اجرای درست آن مانع از بروز خارجی یک‌چند صدایی و القای اختلاف، تشتت، هرج‌ومرج و ضعف نظام در خارج از مملکت است که این‌گونه آبروی نظام تحت‌الشعاع قرار بگیرد که آقای روحانی با وقاحت این قوانین و خط و مشی‌های کلی را زیر پا گذاشته و به‌جای اقدام و عملی که شان قوه مجریه است هرروز حرفی می‌زند و دعوا و جنجالی در مملکت به راه می‌اندازد.

 

نکته مهم آن است که این دولت علاقه‌ای وافر در نشان دادن تعارض فکری با مقام ولایت‌فقیه دارد درحالی‌که دولت ازنظر قانون ملزم به حرکت در چارچوب نظام و نظرات مقام معظم رهبری است و  اگر هدف رسیدن به قدرت به هر قیمت و دورویی برای جلب نظر مردم نبود باید جناب رئیس‌جمهور تمایزات فکری احتمالی را به‌صراحت و پیش از انتخابات بیان می‌کردند.

 

با وضع موجود وظیفه فرد فرد مردم که کشور خود را دوست دارند این است که از سازمان‌هایی که بر عملکرد رئیس‌جمهور نظارت می‌کنند درخواست نمایند تا از این کج‌راهه رفتن‌ها و آشوب درست کردن‌ها و القای اختلاف و چندصدایی در کشور توسط رئیس‌جمهور که به ضرر کشور است، جلوگیری کنند و با برخوردی درخور، وظایف قانونی ایشان را گوشزد نمایند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون