تاریخ خبر: کد خبر: 5760

جای خالی «ویل راجرز» در کافه سینما

به قلم: سید محمد محمدی سرشت|مستندساز

تقریباً هر بار که وارد کافه مجازی‌شان شدم بیشتر از بوی قهوه تلخ سینما بوی نسکافه داغ آمریکا به مشامم رسید.

 

آن‌هم با طعم ذوق‌زدگی در حد هالیوود!!!

 

کافه سینما را می‌گویم؛ سایت کافه سینمایی که قرار است نقدها و اخبار سینمایی را در آن مشاهده کنم همان نقدهایی که می‌گویند هنر برای هنر است و سینما برای سینما و مخاطب عام برود آبگوشتش را میل کند و اخراجی‌هایش را ببیند...

 

کافه سینمایی که هنر را برای هنر می‌داند و اسکار را برای آرگو

 

کافه سینمایی که هر زمان که واردش بشوی می‌توانی در لیست اخبارشان یک خبر مربوط به سرزمین آزادی و حیات!! آمریکا  مشاهده کنی با درجه ذوق‌زدگی بالا 

 

از ذوق‌زدگی‌شان در انتشار عکس‌های مربوط به اهتزاز پرچم آمریکا در محوطه برج میلاد تهران در حاشیه برگزاری بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر کانّه اهتزاز پرچم ایران بر فراز مسجد جامع خرمشهر پس از آزادسازی، تا انتشار عکس دست خط بسیار زیبا!! و فرم گرا و هنر برای هنر جناب آلن ایر" سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا که نوشته بود «یوسف گم‌گشته بازآید به کنعان غم مخور» و ناخودآگاه من را به یاد فیلم سرتاپا هنر برای هنر «آل» می‌انداخت.

 

ذوق‌زدگی دوستان کافه سینما در ارادت به سرزمین آزادی و انسانیت و هنر برای هنرِ آمریکا! فقط منحصر به پوشش تصویری اهتزاز پرچم آمریکا و خال‌کوبی شعر خیام بر روی بدن ستاره زن آمریکایی و... نبوده و نیست و در حوزه مطالبه گری از مسئولین هم در اعتراض به قطع شدن سرود ملی آمریکا در بازی والیبال با ایران مراتب اعتراض خود و در مورد ترانه مرگ بر آمریکا و خواننده‌اش حامد زمانی نیز مراتب تمسخر خود را نمایان کرده است.

 

تا اینجای داستان ان‌شاءالله گربه همسایه بوده و دوستان مِن باب هنر برای هنر، برخی مواقع ایجاب کرده تا در پوشش اخبار و نقدهای سینمایی گریزی هم به سرزمین آزادی؛ آمریکا بزنند.

 

اما چیزی که در این چند روز در سایت کافه سینما (بخوانید کافه آمریکا) به شکل متناقضی جلوه می‌کند اخبار و تصاویر مربوط به جشن برخی چهره‌های هنری آمریکا به مناسبت روز استقلال آمریکا در این سایت می‌باشد. شاید در نگاه اول این مطلب سرتاسر ارادت به آمریکا مانند ده‌ها مطلب غیر مرتبط با سینما و مرتبط با آمریکا که در سایت کافه سینما منتشر می‌شود (با یک جستجوی کوچک از واژه آمریکا در این سایت می‌توان تعداد مطالب غیر سینمایی مرتبط با آمریکا را مشاهده کرد) چیزی مرسوم به نظر آید اما این‌که چرا همزمان با سالگرد ایام حمله ناو آمریکایی وینسس به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج‌فارس کافه سینما جشن روز استقلال آمریکا را پوشش می‌دهد و این مطلب را با گذشت چند روز هم چنان در رأس اخبار خود نگه می‌دارد، جای تأسف و تأمل دارد.

 

از انتشار عکس‌های مربوط به جشن روز استقلال آمریکا با تیتر " حق زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی، فرصتی برای دورهم جمع شدن و جشن گرفتن"  در این سایت و در سالگرد حمله ناو وینسس به هواپیمای مسافربری ایرانی می‌توان به عمق بی‌پایان ایران‌دوستی !! مسئولین کافه سینما که  از بخت بد سینمای ایران از تهیه‌کنندگان این سینما هم هستند پی برد

 

تهیه‌کنندگان و فیلم‌سازان روشنفکری که در طول همه این سال‌ها هیچ فیلمی برای آن 190 ایرانی هم‌وطنشان که بدون هیچ گناه و تقصیری توسط آمریکایی‌ها تکه‌تکه شدند نساختند و هر وقت هم زمزمه‌ای برای ساخت فیلمی با این موضوع شنیده شد فریاد سفارش دولتی و فیلم نفتی و... برآوردند و حالا با انعکاس جشن روز استقلال آمریکا در سالگرد یکی از ده‌ها جنایت آمریکا بر مردم این کشور نمک بر زخم داغ‌دیده‌های این جنایت می‌پاشند.

 

راستی آقای کافه سینما چرا در بین عکس‌های بازیگران آمریکایی به مناسبت جشن روز استقلال آمریکا در سایتتان عکسی از کاپیتان ویل راجرز فرمانده ناو وینسس که به خاطر انهدام هواپیمای ایرانی مدال شجاعت گرفت، نبود؟ اگرچه با مرام سایت شما خیلی جور نیست!! اما برای یک‌مرتبه هم شده هنر برای هنر را کنار بگذارید و عکس یک فرمانده جنگی را کنار هنرمندان بگذارید.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون