تاریخ خبر: کد خبر: 2646

چرا نشریه انگلیسی می گوید انقلاب خمینی(ره) تمام شده است؟

نشریه اکونومیست که یکی از معتبر ترین و پرفروش ترین نشریان دنیا و با تیراژ یک میلیون و نیم شماره در هفته منتشر می شود هفته گذشته تیتر یک و طرح جلد خود را به موضوع انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) اختصاص داد و با استفاده از گزاره هایی ادعا کرد انقلاب خمینی کبیر(ره) تمام شده است.

به گزارش قاصد نیوز نشریه اکونومیست که یکی از معتبر ترین نشریات دنیا و با تیراژ یک میلیون و نیم شماره در هفته منتشر می شود هفته گذشته تیتر یک و طرح جلد خود را به موضوع انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) اختصاص داد و با استفاده از گزاره هایی ادعا کرد انقلاب خمینی کبیر(ره) تمام شده است. تیتری که با توجه به قسمت پایین جلد نشریه، در راستای مساله هسته ای کشور در شرایط فعلی بر روی اکونومیست نقش بسته است.

اینکه چه مجموعه گزاره هایی باعث ایجاد این ذهنیت برای اکونومیست می شود؛ یک بحث مفصل است اما می توان با بررسی سیر حرکتی این نشریه تا حدودی منشا این ادعای خطرناک اکونومیست را متوجه شد.

این نشریه سال گذشته و بلافاصله پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تیتر Can iran be stopped? (آیا ایران متوقف می شود؟ ) را روی جلد برد.

۱۰ ه‍.ش. - ۳

نکته بسیار مهم اینکه این نشریه در سال ۸۵ و یک سال پس از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم ایران را تیتر یک خود کرده بود. عکس معروف احمدی نژاد با تیر Unstoppable? (غیر قابل توقف) اینبار بر روی جلد اصلی این نشریه معروف امریکایی نقش بست. این تیتر هم با توجه به زیر تیتر آن به موضوع هسته ای ایران یعنی مهم ترین مناقشه فعلی کشور در دنیا اشاره دارد. درست یا غلط، از نگاه تصمیم گیران و تحلیلگران اکونومیست، میزان مرتبه تفکر انقلابی در مدیریت اجرایی کشور نشان دهنده وضعیت انقلاب اسلامی است. آنگونه که از ظواهر پیداست؛ اکونومیست تقویت و تضعیف انقلاب خمینی کبیر (ره) را دارای ارتباط نزدیکی با جایگاه سیاسی محمود احمدی نژاد در قدرت می داند.

۱۰ ه‍.ش. - ۱

اکنون نزدیک به یک سال ونیم از آغاز دولت روحانی گذشته و محوری ترین مسئله مطرح در دولت یازدهم مسئله هسته ای است. اکونومیست با جسارت تمام در شماره اخر خود تیتر خطرناک The revolution is over (انقلاب تمام شد) را انتخاب کرده است. تیتری که بر خلاف دو شماره قبلی خود بدون علامت سوال آمده و در حقیقت این نشریه انچه معتقد است را بر روی جلد خود تیتر کرده است.

۱۰ ه‍.ش. - ۲

«توقف»، کلیدی ترین واژه ایست که در این سیر به چشم می خورد. «غیر قابل توقف»، «آیا متوقف می شود» و «تمام شد»، این سیر اتفاقاتی است که از نظر نشریه اکونومیست از سال ۸۴ تا کنون در جمهوری اسلامی ایران رخ داده است. اگرچه ادعای توقف انقلاب از سوی تحلیلگران این نشریه تنها یک ادعای واهی است اما نگاهی به سیر اتفاقات پیش آمده طی این سالها می تواند گویای این مطلب باشد که چرا اکونومیست به این باور درباره انقلاب اسلامی ایران رسیده است.

رهبر انقلاب بعد از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد و روند حاکم بر آن اعلام فرموده اند که قطار انقلاب به ریل اصلی خود بازگشت. قطاری به ریل باز می گردد که از ریل منحرف شده باشد. بازگشت قطار انقلاب به ریل یعنی رواج گفتمان مقاومت و احیای شعارهای انقلاب و امام و عرضه آن به دنیا که رهبر آنقلاب آن را از دستاوردهای دولت های نهم و دهم دانستند. موضوعی که ظاهرا تحلیلگران اکونومیست به خوبی آن را بر خلاف برخی از مدعیان داخلی فهمیده اند و از همین جهت بود که تنها یکسال پس از پیروزی دولت احمدی نژاد عنوان «غیر قابل توقف» را به روی جلد خود می برد.

بازگشت قطار انقلاب به ریل بعنی ارتقای جایگاه سیاسی و علمی ایران در دنیا، یعنی توسعه فناوری هسته ای، یعنی چرخش هزاران سانتریفیوژ و در نهایت یعنی همان نقاشی نتانیاهو در سازمان ملل. قطار انقلاب وقتی به ریل بازگشت، دیگر غیر قابل توقف بود چرا که احمدی نژاد ترمز ان را دور انداخته بود و این همان چیزی است که این نشریه امریکایی به خوبی فهمیده و  از ان احساس خطر کرده بود.

اما اکنون چه اتفاقی افتاده است که نشریه ای که بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری از عنوان سوالی «آیا ایران متوقف می شود؟» استفاده کرده بود اکنون ادعای خطرناک «انقلاب تمام شد» را در کنار عکس توهین آمیز خود درباره حضرت روح الله (ره) قرار می دهد؟ این سوالی است که بهتر است همانان که باید به آن پاسخ دهند.

اینکه عمده دستاوردهای هسته ای کشور به تعطیلی کشانده شده و حتی از درس عاشورا نیز برای تعامل با غرب هزینه می شود چقدر در این تحلیل نشریه اکونومیست موثر بوده است؟ اما آیا موضوع اصلی برای غرب و نگرانی آن ها هسته ای است؟ یا اینکه روند هسته ای کشور، خروجی تفکر و جهت گیری حاکم بر دولتهای احمدی نژاد و روحانی را نشان می دهد؟ به عبارت دقیقتر اینکه اکونومیست عنوان غیر قابل توقف را با اشاره به موضوع هسته ای در کنار تصویر احمدی نژاد چاپ می کند تنها به موضوع هسته ای اشاره دارد یا هسته ای را نماد یک جریان فکری حاکم بر کشور می داند که بر اساس آن جریان فکری، درباره جهت گیری کلی اجرایی کشور که یکی از آنها مساله هسته ای است تصمیم گیری می شود؟

رهبر معظم انقلاب در دولت احمدی نژاد از احیای ارزشهای امام و انقلاب سخن گفتند و جهت گیری کلی دولت را صحیح دانسته و تاکید کردند این جهت گیری باید ادامه پیدا کند. موضوعی که پیش از این با عنوان بازگشت قطار انقلاب به ریل مطرح کرده بودند. یکی از خروجی های این جهت گیری درست «ایران هسته ای» بود. پس هسته ای همه ماجرا نیست و نمونه ایست از جریان فکری حاکم بر دولت و جهت گیری کلی ان.

اما نگاهی به تذکرات و نگرانی های رهبر انقلاب در دولت حسن روحانی نشان از نگرانی ایشان از ضعف در همان بخشی در دولت یازدهم است که نقطه قوت دولت احمدی نژاد بود. یعنی «تفکر انقلابی». رهبر انقلاب نگران مسئله فرهنگ در دولت روحانی هستند و آن را صراحتا در سخنرانی های خود اعلام کرده اند:

«رهبر انقلاب اسفندماه سال گذشته در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری توجه به فرهنگ دینی و انقلابی را یکی از وظایف خطیر مسئولان دانستند و با اشاره به اظهار نگرانی نمایندگان مجلس خبرگان از مسائل فرهنگی کشور، تأکید کردند:” من هم از مسائل فرهنگی نگرانم و در این نگرانی نمایندگان محترم خبرگان سهیم هستم. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: دولت محترم باید به این موضوع توجه کند و مسئولان فرهنگی نیز باید توجه داشته باشند که چه می کنند، زیرا در مسائل فرهنگی نمی توان بی ملاحظ‌گی کرد. حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مسئله فرهنگ مهم است زیرا اساس ایستادگی و حرکت نظام اسلامی، مبتنی بر حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی و تقویت جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی است. ایشان گفتند: واقعاً همه باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را بدانند زیرا همین جوانان هستند که در روز خطر، سینه سپر می کنند.»”

نگرانی از مساله فرهنگ و خط فکری و جهت گیری حاکم بر دولت روحانی همان چیزی است که یکی از خروجی های آن شرایط امروز کشور در مساله هسته ای است. به عبارت دیگر آنچه که اکونومیست به خوبی آن را فهمیده است جهت گیری دولت هاست که در یکی می شود ایران هسته ای و غیر قابل توقف و در دیگری می شود وضعیت فعلی هسته ای کشور. وضعیت فعلی کشور در حوزه هسته ای نمود بیشتری پیدا کرده است اما تاثیر جریان فکری حاکم بر دولت یازدهم بر دیگر تحولات کشور نیز به خوبی ملموس است.

در حوزه موضوعات فرهنگی، در نگاه به موضوع عدالت اجتماعی، در تصمیمات اقتصادی و … به خوبی می توان این مساله را ارزیابی کرد. در نهایت این سوال را باید مطرح کرد که نشریه اکونومیست چه تغییری را مشاهد کرده است که با گذشت یکسال ونیم از دولت روحانی ادعای خطرناک انقلاب تمام شد را مطرح می کند. ادعایی که بازهم بر مبنای مساله هسته ای کشور مطرح شده و در حقیقت این نشریه به عنوان چشم انداز جدید ایران بعد از روند مذاکرات فعلی هسته ای عنوان کرده است.

 

منبع:میدان 72

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون